.

یک روان‌شناس می‌گوید "هیچ‌گاه علت اعتیاد به مواد مخدر را از خود نپرسیده‌ایم، بلکه همیشه دنبال معلول بوده‌ایم. هرگاه حادثه‌ای رخ می‌دهد تازه به یاد آسیب‌هایی می‌افتیم که سال‌هاست در جامعه ریشه دوانده‌اند، آسیب‌هایی از جنس اعتیاد که نیازمند تحلیل‌های عمیق اجتماعی و روان‌شناختی هستند". 
 
دکتر مهدی ملک‌محمد -روان‌شناس و عضو انجمن روان‌شناسی ایران- در گفتگو با فرارو درباره مخدرهای سنتی و جدید گفت: در حالت کلی، اعتیاد چه به مواد مخدر و چه به مواد محرک تاثیرات جسمی و روانی مشخصی دارد. در تاثیرات عام روان‌شناختی اعتیاد شامل مواردی همچون پایین‌آمدن عزت نفس، وابستگی به مرَضی فرد معتاد به یک فرد دیگر، عدم توانایی برای مستقل زندگی‌کردن، کاهش درک و شعور و کاهش قدرت تصمیم‌گیری است. تاثیر اصلی و مهم مواد مخدر جدید اما در توهمات و زوال عقلی است که ایجاد می‌کند. 
 
وی همچنین گفت: کسی‌که در گذشته موادی همچون تریاک یا هروئین مصرف می‌کرد به‌اندازه فردی که امروز مواد جدید مصرف می‌کند دچار مسخ واقعیت نمی‌شد و همین مصرف مواد مخدر جدید را خطرناک کرده است. 
 
این روان‌شناس همچنین تصریح کرد: مواد اعتیادآور سنتی و جدید تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند. مواد جدید برخلاف مواد سنتی نیاز به قاچاقچی ندارند و در مکان‌هایی به‌نام آشپزخانه‌تولید می‌شوند؛ آشپزخانه‌هایی که گاه پشت یک کامیون قرار دارند و همین مقابله با این مواد را پیچیده کرده است. 
 
ملک‌محمد در ادامه گفت: همچنین در تفاوت مواد مخدر در گذشته و حال باید به برخورد اطرافیان اشاره کرد. اگر در گذشته برای مثال مادری متوجه می‌شد که فرزند او تریاک یا هروئین مصرف می‌کند، آشفته می‌شد و انگار دنیا برایش به آخر رسیده است، اما حالا آن مادر تنها متوجه این می‌شود که فرزندش در حال خوردن یک قرص است و تبدیل شدن مخدرها به اشکال جدید تابوی مصرف را از میان برده است. ترامادول یکی از این قرص‌هاست که به دلیل نحوه نگهداری ساده آن، تعداد زیادی از جوانان به‌راحتی آن را مصرف می‌کنند. 
 
عضو انجمن روان‌شناسی ایران در ادامه اظهار کرد: اتفاق دیگری که از گذشته تا به‌حال افتاده این است که اگر در گذشته یک جوان برای مثال برای درس‌خواندن تمرکز نداشت، هم خود او و هم خانواده‌اش به‌دنبال راه‌حلی فیزیکی برای بالابردن تمرکز وی بودند؛ مثلا تغییر دکوراسیون اتاق، تغییر خانه و... . و یا اگر جوانی نیاز به انرژی داشت ورزش را به اون توصیه می‌کردند. حالا ما با شرایطی مواجه هستیم که فرد با مراجعه به هر داروخانه‌ای می‌تواند دارویی برای بالابردن تمرکز دریافت کند و یا با خوردن نوشابه انرژی‌زا انرژی خود را افزایش دهد. این درحالی است که حتی در این قرص‌ها و مواد خوراکی نیز مقداری مخدر یا محرک (نه در اندازه اعتیادآور) وجود دارد. بنابراین جامعه جوانی که برای افزایش انرژی و تمرکز نیازمند چنین موادی بشود، درصد احتمال ابتلا به مواد جدید برای او بسیار بالاتر می‌رود.
 
سرسلسله‌های ابتلا به مواد مخدر کجاست؟
دکتر ملک‌محمد درباره عواملی که به آن بی‌توجهی شده اما دلیل‌های گرایش جوانان به مخدر هستند توضیح داد: این درحالی است که متاسفانه تا یک موضوع در جامعه ما بدل به آسیب نشود، کسی درباره آن نمی‌پرسد و کسی نمی‌پرسد چرا باید مواد مصنوعی جایگزین راه‌های دیگر برای بالابردن انرژی، تمرکز و یا شادی شوند؟ ما در همه آسیب‌های اجتماعی به سراغ معلول‌ها می‌رویم و نه به سراغ علت‌ها. در سال‌های اخیر کسی نپرسید که دلیل زیادشدن مواد مخدر چه بود؟ اما دلیل این بوده که سبک زندگی به سمتی حرکت کرده که ابتلا به مواد جدید در آن راحت‌تر شده است و برای مثال فرد حتی برای ورزش و رفتن به باشگاه بدنسازی نیز دارو و مکمل مصرف می‌کند، که همه اینها دومینووار سرسلسله‌های ابتلا به مواد مخدر و محرک جدید هستند. 
 
وی همچنین گفت: متاسفانه آغاز استفاده از این مواد در سنین پایینی شکل می‌گیرد. تجربه خود من در یکی از دبیرستان‌های شاخص و شناخته‌شده شهر تهران نشان داد که چگونه دانش‌آموزان دبیرستانی برای یکدیگر قرص‌ها و مواد مختلف می‌آورند در حالی که چیزی از مواد اولیه تشکیل‌دهنده آن نمی‌دانند. 
 
اعتیاد با تغییر نگرش رخ می‌دهد
این روان‌شناس با اشاره به اهمیت "نگرش" در اعتیاد تصریح کرد: اولین‌چیزی که در اعتیاد باید رخ دهد، تغییر نگرش به مواد مصرفی است؛ اگر فردی به موادی که قصد مصرف آن‌را دارد، نگرشی مثبت نداشته باشد، قطعا آن را مصرف نخواهد کرد. در این میان بحث‌هایی مانند فقر و طبقه اجتماعی و... مورد توجه نیستند، چراکه درحال‌حاضر مواد جدید درمیان ثروتمندان گسترش بیشتری پیدا کرده‌اند. بنابراین و به طور کلی نگرشی مثبت در نسل جدید نسبت به مواد مخدر جدید ایجاد شده است که میزان مصرف آن را بالا می‌برد. این درحالی است که هنوز هم مسئولان در مواجهه با مواد مخدر رویکردهایی سلبی دارند. 
 
وی همچنین گفت: طبق آمارهای مشخص نهادهای علمی 4 میلیون مصرف‌کننده در ایران وجود دارند؛ اگر به طور میانگین هرکدام از این افراد خانواده‌ای 5 نفری نیز داشته باشند، چیزی حدود یک-چهارم جمعیت کشور، یعنی 20 میلیون نفر از 75 میلیون‌نفر، مستقیما با مواد مخدر درگیرند.
 
ملک‌محمد با انتقاد از اینکه راه‌حل‌های برخورد با این مسئله اشتباه است ادامه داد: در این میان، متاسفانه ذهن ما بیش از هرچیز معطوف با قاچاقچیان شده و کمتر انرژی صرف این سئوالات شده که اگر جوان ایرانی به سراغ مصرف شیشه، ماری‌جووانا و... رفت، دلیل آن چه بود؟ چه کمبودی در خود احساس می‌کرد؟ تفاوت کسی که مخدر مصرف می‌کند و کسی که نمی‌کند در چیست؟ و به‌طور کلی چه دلایل روان‌شناختی‌ای مصرف مواد مخدر در ایران را ایجاد می‌کند؟
 
تحلیل اخلاقی جای تحلیل علمی را گرفته است
عضو انجمن روان‌شناسی ایران ضمن اشاره به اینکه در جامعه نسبت به یک فرد معتاد تحلیلی اخلاقی صورت می‌گیرد توضیح داد: آسیب‌های اجتماعی، اعم از فحشاء، سرقت و... در جامعه ما در قدم اول تحلیلی اخلاقی خواهند شد و نه تحلیل علمی. فردی که مخدر مصرف کند در دیدگاه جامعه یک فرد منحرف یا مجرم است، و هنگامی که به چنین فردی برچسب مجرم یا منحرف زده شود، این بدان معناست که به‌طور کلی ما اصلا قصد حل مسئله را نداریم! درنظرگیری مسئله اخلاقی در اعتیاد حتی از مشکلات جسمی ناشی از آن پررنگ‌تر است. این موضوع در خانواده‌ها نیز وجود دارد. برای مثال هیچ‌گاه به‌یک فرد مضطرب برچسب منحرف زده نمی‌شود، در حالی که به فرد مبتلا به اعتیاد سریعا این برچسب زده می‌شود؛ این درحالی‌است که اعتیاد در کنار سایر اختلالات روان‌شناختی یک اختلال روانی است. اگر نگاهمان به اعتیاد به‌جای این، نگاهی اخلاقی باشد، خود را برای حل مسئله مصلوب کرده‌ایم. 
 
حالِ خوب، حتی برای یک‌شب!
وی همچنین اظهار کرد: یکی از عمده‌ترین دلیل گرایش جوان‌ها به مواد جدید، دوری از واقعیت است. واقعیت برای جوان آن‌قدر ناامیدانه است که برای خلاص‌شدن از آن، حتی برای یک‌شب، او را در پی یک حال خوب به مواد مخدر می‌رساند. باید پرسید کشور ما برای دورکردن جوانان از ناامیدی چه‌کار کرد؟ چه فعالیت فرهنگی برای آن‌ها انجام شده؟ هنوز در بسیاری از شهرها امکان برگزاری کنسرت با لغو مجوزها از میان می‌رود و تصور افرادی که این فضاها را از میان می‌برند این است که یک جوان یا باید با این وضعیت کنار بیاید و یا این خود اوست که مشکل دارد. در این شرایط و هنگامی‌که جوان با مشکلاتی همچون اعتیاد درگیر شد، به جای حل مسئله، مسئولان و مدیران توپ را در زمین رسانه‌ها، دوستان ناباب، شبکه‌های اجتماعی و... می‌اندازند و خود را در مواجهه با آسیب‌های اجتماعی کنار می‌کشند.
 
مهدی ملک‌محمد در انتها گفت: باید گفت خانواده ایرانی نیز تحت‌تاثیر سیاست‌گذاری‌ها و شعارهای فرهنگی است. تا هنگامی که سیاست‌گذاران و مدیران جدا از مردم نگاه می‌کنند، جدا از آن‌ها زندگی و امرار معاش می‌کنند، هیچ‌وقت نخواهند فهمید که نیاز مردم به چه چیزهایی است و علت اصلی آسیب‌هایی همچون اعتیاد که منجر به آسیب‌های دیگری همچون خشونت و غیره نیز می‌شوند، چیست.
 

تهيه آن ماده يا مشاهده بساط مصرف يا ديدار با هم منقلي ها يا هم پياله يي ها، هوس مصرف اين نوع ماده ها در فرد بيدار مي شود؟ چرا ترک اعتياد مي تواند طاقت فرسا و گاهي غيرقابل تحمل باشد؟ چرا دگرگوني هايي که يک ماده اعتيادآور به وجود مي آورد، مدت ها پس از ترک مصرف آن، باقي مي ماند؟ پاسخ همه اين پرسش ها در مغز ما نهفته است. استفاده نابجا از مواد اعتيادآور، دگرگوني هايي در مغز به وجود مي آورد، نظام هاي انگيزشي آن را به يغما مي برد و چگونگي فعاليت ژن هاي آن را تغيير مي دهد. مغز يک معتاد هم از نظر فيزيکي و هم از نظر شيميايي با مغز يک فرد عادي تفاوت دارد. هنگام تبديل شدن يک مصرف کننده اختياري به يک مصرف کننده اجباري، آبشاري از تغييرهاي عصبي رخ مي دهد که يکي از مهمترين آنها اين است: کوکائين، نيکوتين، هروئين، آمفتامين و ديگر داروهاي اعتيادآور، مرکز لذت مغز را تغيير مي دهند.

پشت پرده مرکز لذت

وقتي مرکز لذت، که مرکز پاداش نيز ناميده مي شود، فعال است، احساس خوشي و لذت در ما به وجود مي آيد. خوردن قطعه يي از يک کيک، مقداري ماکاروني يا هر غذاي ديگري که دوست داريد، اين مرکز را فعال مي کند. برنده شدن در يک رقابت، پذيرفته شدن در يک آزمون، مورد ستايش قرار گرفتن و ديگر تجربه هاي خوشايند نيز اين مرکز را فعال مي کند. سلول هاي عصبي که مرکز لذت را مي سازند، با زبان شيميايي دوپامين با هم ارتباط برقرار مي کنند. اين مولکول به عنوان پيام رسان عصبي از يک نورون (سلول عصبي) به نورون ديگر مي رود، بر ميزان آزاد شدن پيام رسان از نورون هاي ديگر تاثير مي گذارد و احساسي از خوشحالي ملايم تا سرخوشي شديد را به وجود مي آورد. داروهاي اعتيادآور غلظت دوپامين را در مرکز پاداش مغز افزايش مي دهند. اين داروها نسبت به يک عمل رفتاري، خوردن يک غذاي خوشمزه يا برنده شدن در يک مسابقه، غلظت دوپامين را بيشتر افزايش مي دهند. البته هر دارو اين کار را به شيوه متفاوتي انجام مي دهد: کوکايين جلوي فعاليت مولکولي را مي گيرد که در حالت عادي دوپامين هايي را که پيرامون نورون ها پخش شده اند، برداشت مي کند. وقتي کوکائين همه جايگاه هاي روي اين مولکول را که پروتئين ترابر ناميده مي شود، اشغال کند، جايي براي دوپامين باقي نمي ماند. بنابراين دوپامين پيرامون نورون ها مي ماند و مرکز لذت را روشن نگه مي دارد.

آمفتامين ها نيز مانع فعاليت پروتئين ترابر مي شوند. به علاوه آنها باعث آزاد شدن دوپامين از کيسه هاي کوچکي به نام وزيکول مي شوند که نورون ها، دوپامين را درون آنها اندوخته مي کنند. دوپامين بيشتر به مفهوم تحريک شدن نورون هاي بيشتري در مرکز لذت است.

هروئين نورون هاي داراي دوپامين را تحريک مي کند تا اين مولکول پيام رسان را به ناحيه يي از مرکز لذت به نام هسته آکومبًنس رها کنند. به علاوه، هروئين همان نورون هايي را تحريک مي کند که مخدرهاي طبيعي مغز آنها را تحريک مي کنند. الکل باعث آزاد شدن دوپامين، سروتونين (که احساس خوشي را در ما تنظيم مي کند) و مخدرهاي ذاتي مغز مي شود. الکل ميزان گلوتامات را نيز تغيير مي دهد. اين پيام رسان عصبي، نورون هايي را تحريک مي کند که باعث سرخوشي آغازين الکل مي شوند. به علاوه، الکل ميزان توليد مولکولي به نام گابا را تغيير مي دهد. گابا از تحريک شدن نورون ها مي کاهد و در نهايت بيشتر الکل نوش ها را خواب آلود مي سازد.

خوشي به ناخوشي مي رسد

تا اينجاي داستان، زياد بد نيست، مرکز لذت تحريک مي شود و فرد سرخوشي فراواني را تجربه مي کند. اما يک داروي اعتيادآور در درازمدت نمي تواند چنين اثرهايي داشته باشد. با مصرف پيوسته دارو، دگرگوني هاي پايداري در مغز به وجود مي آيد: مصرف داروي اعتيادآور، تعداد گيرنده هاي دوپامين را کاهش مي دهد.

گيرنده ها به زبان ساده دستکش هاي مولکولي هستند که روي نورون ها قرار دارند و پيام رسان هاي عصبي در حال گذر را همانند توپ پرتاب شده، به چنگ مي آورند. اما هرچه مصرف داروي اعتيادآور ادامه پيدا کند، شمار گيرنده هاي دوپاميني بيشتر کاهش مي يابد زيرا مغز تلاش مي کند مرکز لذت را که بيش از اندازه فعال شده است، از راهي آرام کند. داشتن گيرنده کمتر به مفهوم اين است که دوپامين کمتري به دام مي افتد و در نتيجه، مرکز لذت آرام مي شود. اما اکنون قانون «نتيجه هاي ناخواسته» به اجرا درمي آيد. وقتي شمار گيرنده هاي دوپامين کاهش يابد، ضربه يي که براي ايجاد خوشي و لذت به کار گرفته مي شود، کارساز نيست. اين رويداد، اساس مولکولي تحمل است. يعني، دارو پس از مصرف پيوسته، همان اثرهاي آغازين را ندارد و معتاد براي به دست آوردن سرخوشي آغازين، بايد مقدار مصرف خود را بالاببرد. اما مشکل بدتري هم وجود دارد. نابودي گيرنده هاي دوپامين به مفهوم اين است که تجربه هايي که در حالت عادي احساس خوشي و لذت به وجود مي آورند، عقيم مي مانند. يک غذاي خوشمزه، يک گفت وگوي جالب يا يک پيغام عالي، هيچ کدام به اندازه دوران پيش از اعتياد، هيجان و خوشي به پا نمي کنند. از اين رو معتادان به اين باور مي رسند که تنها راه فرار از احساس بيچارگي و درماندگي، اضطراب و نگراني و حتي افسردگي، مصرف داروي بيشتر است. به عبارت ديگر، مصرف آغازين ممکن است براي به دست آوردن خوشي و لذت باشد، اما اعتياد به خاطر دوري از حقارت، نگراني و نااميدي بي پايان است. درد و رنج ترک اعتياد نيز نتيجه مستقيم دگرگوني هايي است که دارو در دستگاه دوپاميني مغز به وجود مي آورد. ترک اعتياد و پرهيز از مصرف دارو، مغز را از تنها منبع دوپاميني که احساس خوشي را مي آفريند، محروم مي سازد. بدون آن به نظر مي رسد زندگي ارزش زندگي کردن را ندارد. براي نمونه، وقتي يک هروئيني به هروئين مورد نياز خود دست پيدا نمي کند، به شدت به درد حساس مي شود، پيوسته به دل آشوبي و تهوع دچار مي شود و لرزش غيرارادي دارد. از اين رو، متخصص ها، اعتياد را نوعي بيماري مغزي مي دانند: بيماري که با عمل ارادي مصرف دارو آغاز مي شود، اما وقتي فردي به اين بيماري دچار شد، ديگر نمي توان به او گفت: «بس کن»، درست همان طور که به يک سيگاري نمي توان گفت به آمفيزم دچار نشو. خلاصه، آغاز کار ممکن است ارادي باشد، اما پايان اين طور نيست.

ادامه مطلب |  

«کنگره 60»؛ نماد توان جامعه ی مدنی در مبارزه با اعتیاد

تهران-ایرنا-درباره ی اعتیاد و گسترش آن بسیار صحبت شده است؛ اما آنچه کمتر به آن توجه شده، تلاش فعالان جامعه ی مدنی برای رویارویی و مهار این پدیده ی شوم است؛ «جمعیت احیای انسانی کنگره 60» یکی از ده ها سازمان مردم نهاد در این ارتباط است.

گرایش جوانان و بویژه قشر دانشجو به مصرف مواد مخدر طی سال های اخیر، زنگ خطر بزرگی را برای مسوولان و خانواده ها به صدا درآورده است. زنگ خطری که لزوم اتخاذ راهکارهای درست در راه مبارزه اصولی با این معضل را بیش از هر زمان دیگری مورد توجه قرار می دهد.

در کنار فعالیت نهادهای رسمی و حکومتی در راستای مبارزه با مواد مخدر، افراد و گروه هایی در عرصه ی جامعه ی مدنی ایران با انگیزه های انسانی و با ماهیتی غیرانتفاعی تلاش بسیاری را برای حل بحران مواد مخدر و به ویژه کمک برای ترک اعتیاد و بازیابی معتادان و بازگرداندن آنها به زندگی عادی می کنند. جمعیت احیای انسانی کنگره 60 یکی از این گروه ها است. این سازمان مردم نهاد که مسوول و موسس آن «حسین دژاکام» است، در شهریور سال 1378 تاسیس شد.

کنگره ی 60 اکنون به یکی از بزرگ ترین سازمان های مردم نهاد در ایران مبدل شده است که هزاران مصرف کننده را از دام اعتیاد رها کرده و شرایط و آموزش های لازم برای بازگشت آنها به جامعه به عنوان فردی عادی را فراهم کرده است. این سازمان شعبه های فراوانی در تهران و سراسر ایران دارد. شعبه ی اصلی آن که در اصطلاح به آن «آکادمی» گفته می شود در ابتدای خیابان سهروردی تهران قرار دارد. هم اکنون نزدیک به 800 نفر بطور داوطلبانه در این سازمان مردم نهاد فعالیت می کنند و همه ی حمایت های مالی آن نیز توسط مردم صورت می گیرد.

درمان در کنگره 60 بصورت تدریجی و مرحله به مرحله و با کاهش پله ای میزان مصرف صورت می گیرد و تمامی این مراحل به صورت رایگان انجام می گیرد.

گروه پژوهش های خبری ایرنا با هدف بررسی فعالیت های گروه های جامعه ی مدنی برای مبارزه با اعتیاد و به طور مشخص کنگره ی 60 با حسین دژاکام موسس و مسوول این کنگره به گفت و گو نشست و نظر وی را درباره ی شیوع اعتیاد، دلایل و روش های مبارزه با این پدیده خانمان سوز، جویا شد.

حسین دژاکام متولد 25 آبان 1328 و فارغ التحصیل رشته ی مهندسی الکترونیک از دانشگاه علم و صنعت است. تحقیق های چند ساله ی او در خصوص تولید چشم های الکترونیک به منظور حفظ سلامت و جان کارگران و کاربردهای دیگر صنعتی که به همراه جمعی دیگر از متخصصان در سال 1359 آغاز شد پس از سه سال به نتیجه رسید و به تولید و طراحی چشم های الکترونیک برای نخستین بار در ایران و تاسیس کارخانه ی چشم های الکترونیک در منطقه ی ایرانشهر در استان سیستان و بلوچستان منجر شد.

حسین دژاکام خود از سال 1358 مصرف دایمی مواد مخدر را آغاز کرد؛ مصرفی که برای 12 سال او را درگیر کرد و تلاش های متعدد برای ترک آن به جایی نرسید. او خود علت برگشت به مواد را احیا نشدن سیستم های تخریب شده در اثر مصرف مواد، به کار نیفتادن غدد شبه افیونی و از تعادل خارج شدن سیستم های بدن عنوان می کند.

ادامه گزارش و مصاحبه باآقای دژاکام را درادامه مطلب بخوانید

ادامه مطلب |  

روزنامه آرمان

وزیر کشور و دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر در ادامه استمداد جویی از گروه‌های مختلف جامعه برای مبارزه با موادمخدر و اعتیاد، سراغ مداحان رفت. در یکی، دو هفته گذشته، عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیر کشور از گروه‌های مختلفی برای مبارزه با موادمخدر کمک گرفته است؛ هنرمندان و سینماگران، مدیران و اهالی رسانه، بسیج و ... او امروز اما سراغ مداحان رفت و از آنها خواست که برای مبارزه با اعتیاد به میدان بیایند.  اودر دیدار با کانون مداحان و شعرای آیینی کشور در سازمان تبلیغات اسلامی گفت: فعالیت شبکه‌های اجتماعی در دنیا عمدتاً تخصصی و سیاسی‌اند اما شما اعتقادی، عقلی و احساسی کار می‌کنید. رحمانی‌فضلی به اقداماتی که مداحان می‌توانند در زمینه کاهش آسیب‌های ناشی از اعتیاد انجام دهند هم اشاره کرد و افزود: اکنون اگر خانواده معتادان به بهزیستی مراجعه کنند، این سازمان پوشش‌های لازم را نمی‌دهد و خانواده این افراد واقعاً بیچاره هستند. افراد معتاد زنانشان را به هر کاری ازجمله تکدی و سرقت وادار می‌کنند و خانواده‌هایشان فاقد هرگونه اختیارند.

شما در کانون مداحان و شعرای آیینی می‌توانید در درون خود تشکل‌های خیریه ایجاد کنید تا از خانواده معتادان حمایت کرده و با ایجاد شغل و حمایت‌های حقوقی حقوق از دست رفته این افراد را به آنها برگردانید. رحمانی‌فضلی همچنین در حاشیه این دیداردرباره کمک خواستن از مداحان برای مبارزه با اعتیاد به خبرنگاران گفت: شبکه مداحان، عظیم و پرقدرت است و در همه جا با مردم و اعتقادات دینی آنها در ارتباط است و می‌تواند در این مسیر به ما کمک کند

ادامه مطلب |  


جلســــــــه نهم از دور اول سری جلسات عمومـــــی نمایندگی شهرک غرب  مورخ 30 آذرماه ، به نگهبانی آقای علی ضیائی ، استادی آقای محسن زهرائی و دبیری آقای سعید با دستور جلسه " کمک کنگره به من ، کمک من به کنگره ( مادی و معنوی ) " راس ساعت 17 آغاز بکارنمود .

سخنان استادجلسه :
یکی از قوانین بنیادین خلقت خدمت کردن به خلق است که برخی از ما انسانها هنوز نمیدانیم چرا باید از جان و دانش وزمان خود در اختیار دیگران قرار دهیم و به انسانها خدمت کنیم
خیلی از انسانها به دیگران خدمت میکنند بدون اینکه از فلسفه درونی خدمت آگاه باشند اگر ما بدانیم که بعد از این زندگی خاکی زندگی دیگری است و انسان در جهانی دیگر به زندگی اش ادامه میدهد و زندگی را محدود به همین عمر زمینی ندانیم وآگاهی وشناخت کافی داشته باشیم خیلی راحتتر میتوانیم خدمت کردن که یکی از قوانین بنیادی خلقت است را بپذیریم اگر چه ما بپذیریم یا نپذیریم این قانون در هستی جاری است فلسفه شناخت عقیده بر این است که اگر انسان دلیل بنیادی و علت اصلی اینکه ریشه یک حقیقت و یک اتفاق را نداند در ادامه راه ممکن است با خیلی از اتفاقها از مسیر خارج شود امروزه نگاه انسانها مثل نسلهای گذشته نیست و علم بیوگرافی به ما میگوید که این جهان جهانی به هم پیوسته است تا حدی که اگر یک پروانه در شمال آفریقا بال بزند تأثیر آن را در اینجا خواهیم گرفت انسان باید بداند که تکاملش در وحدت اتفاق می افتد اگر بدانیم که سرنوشت ما انسانها با هم مرتبط است در می یابیم که خدمت کردن دقیقأ در جهت تعالی ما حرکت میکند.
برای فهم عمیق خدمت بدون شک باید تقدیر ماهیت انسانها و قضیه شکرگذاری را بدانیم و بشناسیم و اصول شناخت ودانایی که پایه و بنیاد دانش کنگره است را برای همه اثبات کنیم و ما هرگز هیچ کسی را نمی توانیم از کنگره اخراج کنیم که آنگاه خدمت ما به خیانت تبدیل میشود وقتی شناخت و آگاهی صورت میگیرد و ما به جای خدمت کردن به دیگران از سر محبت به آنها خیانت نمیکنیم بلکه راه درست را انتخاب میکنیم کسی که وارد کنگره میشود متوجه میشود ماهیت انسان و تفکر او چگونه است و او خود مسئول تمام کارها و اعمالش میباشد
وظیفه ما این است که به فرزندانمان آىُین دوست یابی را آموزش دهیم چون نمیتوانیم مواد مخدر را کاملا جمع کنیم و تمام معتادان را سر ببریم بلکه باید اینقدر پیوند محبت وصمیمیت بر بنیاد شعور و آگاهی زیاد باشد که فرزند ما تمام مشگلات خود را با ما در میان گذارد.
مبحث ایمان یکی دیگر از بحث های مهم است که برای انسان اشتباه تعریف شده است ایمان برای ما سیاه پوشیدن ، عزاداری ، خواندن نماز و مهر بر پیشانی تعریف شده در صورتی که ایمان تجلی نور خداوند است نور خداوند در قلب انسان علوم الهی و دانش شناخت هستی است تمام کسانی که در کنگره می مانند و خدمت میکنند به درجه ای از شعور و آگاهی و درک تن واحده رسیده اند که ما همه انسانیم و به هم متصل هستیم و این را بدانیم که اصلی ترین اثر خدمت اول در مورد خود ماست و خدمت کردن بالا رفتن توانایی اندیشه ، قدرت عملکرد و شناخت دقیق تر از مسئولیت هاست ابتدا در جهت خود شخص و سپس کسی که به او خدمت میشود.
تهیه گزارش : مسافر  دانیـــــــــال
منبع : وب نمایندگی شهرک غرب
 
50 هزار ایرانی از بیماری ایدز خود خبر ندارند!!!!

به گزارش جهان به نقل از ایرنا، دکتر عباس صداقت گفت: حدود ۲۶ هزار بیمار مبتلا به ایدز در کشور شناسایی شده اند اما براساس مدل های ریاضی، برآورد می شود ۷۰ تا ۸۰ هزار نفر در کشور مبتلا به ایدز باشند.

وی با بیان اینکه آمارهای ابتلا به ایدز در کشور هر سه ماه یک بار اعلام می شود، اظهار داشت: بیشترین موارد ابتلا به ایدز در کشور ناشی از شیوع آن از طریق اعتیاد تزریقی است و برغم آنکه در دهه گذشته اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده اما همچنان اغلب موارد ایدز از این طریق بروز پیدا می کند.

رییس اداره ایدز وزارت بهداشت گفت: با وجودی که سرعت شیوع ایدز از طریق اعتیاد تزریقی کم شده است اما هم اکنون روانگردان ها و شیشه تهدید دیگری برای گسترش ایدز در کشور هستند.

صداقت با اشاره به افزایش شیوع ایدز در بین زنان کشور، گفت: اغلب مبتلایان به بیماری ایدز را جوانان تشکیل می دهند بطوریکه ۵/۴۶ درصد از مبتلایان به ایدز در گروه سنی ۲۵ تا ۳۶ سال قرار دارند.

وی یادآور شد: ایدز مشخصه بالینی خاصی ندارد بنابراین ما بر راه های پیشگیری از ایدز به ویژه در میان جوانان تاکید داریم.

 

میزگرد تخصصی فارس در مورد بررسی وضعیت اعتیاد در کشور ( قسمت دوم )


به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس،حسین دژاکام،مدیر عامل جمعیت احیای انسانی کنگره 60 در ادامه میزگرد تخصصی بررسی وضعیت اعتیاد در ایران در پاسخ به این پرسش خبرنگار فارس که به نظر شما راه‌حل کاهش و کنترل اعتیاد در کشور ما چیست، چنین گفت.

دژاکام: هر کاری بستر لازم می‌خواهد. گندم را روی آسفالت بریزی، سبز نمی‌شود. از آن گذشته بعد از سبز شدن نیاز به مراقبت دارد ما برای عدم مصرف مواد کدام بستر را فراهم کرده‌ایم. وقتی قلیان‌ها را حذف می‌کنیم نتیجه آن این می‌شود که مخفیانه آن را استعمال می‌کنند و در کنار آن کراک و مشروبات الکلی را هم مصرف می‌کنند.

نمی‌گویم قلیان خوب است اما باید جوانب امر را در نظر بگیریم. به لحاظ ورزشی چه امکاناتی را برای جوان‌هایمان فراهم کرده‌ایم. شهرداری کارش این شده که آسمان تهران را بفروشد تا بزرگراه بزند. کدام ورزشگاه‌ها را برای جوان‌ها آماده کرده است. در کجا یکسری کامپیوتر آماده کرده تا جوان‌ها از اینترنت استفاده کنند. جوان‌ها باید چه کار کنند.

بله این خیلی خوب است که جوان‌‌ها صبح از خواب بیدار شوند و همه بروند مدرسه و درس بخوانند. اما همه که این کار را نمی‌کنند. باید به جوان خط ‌مشی داده شود. می‌گویند نفسَت را سرکار بگذار و گر نه، او تو را سرکار می‌گذارد. کار تربیت بدنی که نباید فقط برگزاری مسابقات ورزشی یا اعزام ورزشکار به مسابقات باشد. آیا کار تربیت بدنی این است که ورزشگاه‌ها را اجاره دهد اگر این طور است که وزیر نمی‌خواهد یک آپارتمان را در نظر بگیرند و کسی را آن جا بنشانند تا اجاره اماکن ورزشی را بگیرد. اول باید برای جوان‌ها خوراک فراهم کنیم بعد از آنها بخواهیم تا دنبال کاری مثل اعتیاد نروند.

ما یک اعتیاد داریم روی کاغذ و یکی داریم کف خیابان. با بخشنامه، ماده و تبصره نمی‌توان معضل اعتیاد را رفع کرد. باید برویم در خیابان و معتاد تزریقی را ببینیم. آیا ما حاضریم با یک معتاد تزریقی ناهار بخوریم. البته مسئولان ستاد مبارزه با مواد مخدر مرتب با مصرف کنندگان در ارتباط هستند. منظور مسئولان دستگاههای دیگر است که ارتباط ندارند. اعتیاد که روی کاغذ نیست. مسئله اعتمادسازی است. در سیستم‌های قبلی آن قدر محدودیت برای درمانگاه‌های ترک اعتیاد قائل شده‌اند که در حال جمع کردن درمانگاه هایشان هستند.

فارس: چه محدودیت‌هایی؟

دژاکام: مثلاً در هر شیفت 50 بیمار بیشتر نمی‌توانی ببینی یا فلان شربت و دارو را این قدر باید مصرف کنی. پولی که می‌گیری باید فلان قدر باشد. آیا ما می‌توانیم چلوکبابی‌ها را ملزم به آماده کردن فقط 500 سیخ کباب در روز کنیم. یا به نانوایی بگوییم به هر نفر 50 نان بیشتر ندهید.

بعد می‌گویند تعداد زیاد مراجعان موجب افزایش مصرف دارو و نشت آن می‌شود، در حالی که با قرار دادن بازرسی می توان از وقوع پیشامد نیز جلوگیری کرد. یکی از مسئولان قبلی با حضور در یکی از مراکز درمانی و ایراد گرفتن از آن و قطع دارو موجب تعطیلی آن شد در حالی که آن مرکز می‌توانست 270 بیمار را درمان کند.

کسانی که در زمینه اعتیاد کار می‌کنند باید اعتیاد را دوست داشته و نسبت به آن عشق داشته باشند. مسئولان تمام سازمان‌هایی که می‌خواهند روی مسئله اعتیاد کار کنند باید عاشق باشند. گاهی دیده می‌شود که مسئول اعتیاد در اداره‌ای، ضد معتاد یا پزشک است. نباید به صرف پذیرش یک مسئولیت پای در این عرصه گذاشت. اگر عاشق نیستند در یک چارت دیگری فعالیت کنند.

فارس: بنابراین شما مشکل را کسانی می‌دانید که در این زمینه کار می‌کنند؟

دژاکام: بله، آنها نقش مهمی دارند.

بقیه درادامه مطلب ....

ادامه مطلب |  

میزگرد تخصصی فارس در مورد بررسی وضعیت اعتیاد در کشور


به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، سعید صفاتیان، مدیر کل سابق درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر و رئیس کارگروه پیشگیری از اعتیاد مجمع تشخیص مصلحت نظام و مدیر موسسه دانش اعتیاد و روانشناسی در میزگرد تخصصی بررسی وضعیت اعتیاد در کشور،در پاسخ به این پرسش خبرنگار فارس که شمار واقعی معتادان در ایران چقدر است چنین می‌گوید.

صفاتیان: آمار اعلام شده از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر را قبول ندارم، محاسبه دقیق تعداد معتادان از چند راه امکانپذیر است، می‌توانیم از تعداد کسانی که زندانی می‌شوند و تعداد قاچاقچیان آن را محاسبه کنیم.

فارس: چطور؟

صفاتیان: 20 هزار معتاد سالانه زندانی می‌شوند. طبق گزارش سازمان ملل به ازای هر 20 نفر مصرف‌کننده یک فروشنده وجود دارد،‌بنابراین آمار دقیق معتادان از این طریق 3 میلیون و 400 هزار نفر می‌شود.

از طرفی در حوزه درمان 700 هزار نفر درمان می‌شوند به عبارتی 50 درصد از معتادان درمان می‌شوند، این در حالی است که پیشرفته‌ترین کشورها بیش از 25 درصد از معتادان خود را نمی‌توانند درمان کنند و ما هم استثناء نیستیم. بنابراین با محاسبه ضریب افرادی که درمان می‌شوند تعداد معتادان باز هم 3 میلیون و 600 هزار نفر خواهد بود. با این حال حتی در تعیین میزان مصرف هم دچار چالش هستیم.به همین دلیل من بارها از دولت یازدهم خواسته‌ام که بیایند و آمار واقعی معتادان را اعلام کنند.

فارس: به نظر می‌رسد اراده‌ای وجود دارد و نمی‌گذارد آمار واقعی معتادان اعلام شود؟

صفاتیان: در این دولت بعید می‌دانم. هر چند که به دولت قبلی شک داشتم. اگر این دولت آمار واقعی را اعلام کند، با دست باز می‌توانیم مشکل را حل کنیم. همیشه این سؤال مطرح است که چرا در مسائل اجتماعی می‌خواهیم صورت مسئله را پاک کنیم و هنوز هم در بحث کلان مدیریت‌ها وارد بحث‌های اجتماعی نشده‌ایم و فقط در بحث‌های اقتصادی و سیاسی هستیم. اگر تعداد معتادان هرچه زودتر اعلام شود به نفع مردم و دولت خواهد بود و دستگاه‌های مرتبط با اعتیاد نیز با توجه به آمار می‌توانند برنامه‌ریزی کنند و توانشان را بسنجند.

فارس: شاید مطرح شدن تعداد واقعی معتادان در ابعاد بین‌المللی درست نباشد؟

صفاتیان: آیا اکنون فکر می‌‌کنید مجامع بین‌المللی می‌گویند ایران وضعیت خوبی دارد. در سایت UNODC که آمار دولتی را اعلام می‌‌کند یک بار حتی اعلام کرد، 10 میلیون نفر در کشور معتاد هستند البته آمار 3.5 تا 4 میلیون معتاد یکبار در زمان دولت خاتمی هم اعلام شد.

فارس: که البته بعد تکذیب کردند.

صفاتیان: بله

فارس: پس مسئولان آمارها را می‌دانند اما بنا به مصحلت اعلام نمی‌کنند؟

صفاتیان: من مصلحت‌شان را نمی‌دانم اما الان امیدوارم مسئولان جدید به صراحت آن را اعلام کنند، چرا که حوزه‌های اعتیاد با بسیاری از مشکلات اجتماعی مرتبط است.

بقیه مطلب را حتما" بخوانید...

ادامه مطلب |  

چند وقتی ست که با مساعدت شهرداری منطقه 2 تهران در سرای محله ایوانک ( فاز شش شهرک غرب ) یکی دیگراز نمایندگیهای کنگره 60 فعالیت خود را آغاز نموده است . بنوعی می توان گفت این نمایندگی ، غربی ترین نمایندگی کنگره 60 در کلان شهر تهران است و می تواند مراجعین غرب تهران مناطقی از قبیل پونک ، جنت آباد ، دهکده المپیک و بسیاری از مناطق غربی دیگر تهران پوشش دهد  .

نیازراه اندازی این  نمایندگی در غرب تهران کاملن محسوس بودو شروع بکار آن   جای بسی خوشحالی دارد . جادارد از مسوولین همیشه همراه شهرداری کمال تشکر را داشته باشم . امیدوارم تمام دوستانی که در این غربی ترین شعبه کنگره در شهر تهران عضویت دارند قدر جایگاهشان را بدانند و یادشان نرود که مناطق غربی ایران عزیزمان کنگـــــــــــره 60 نمایندگی ندارد . استانهایی از قبیل لرستان ، کرمانشاه ، ایلام ، کردستان و ... که همواره در تیر رس انواع و اقسام محرومیتها قرار داشته و دارند . در این مناطق مصرف کنندگان مواد مخدری که خواهان رهائی از اعتیاد هستند گزینه ای جز ( ترک اعتیاد ) پیش رویشان قرار ندارد و با ( درمان اعتیاد ) به ط.ر کل غریبه اند .

تصاویری که در زیز می بینید را یکی از دوستان غرب نشین برایم فرستاد . این تصاویر مربوط است به یکی از نقلط محروم استان کرمانشاه و در آن خانواده هایی را می بینید که مصرف مواد مخدر امری بسیار عادی و روزمره بحساب می آید . ....


---------------------------

---------------------------------


-------------------------------------

به امید پیچیدن طنین  درمان واقعی و قطعی  اعتیاد  درسراسر میهن عزیزمان 


...علی ضیاء


 

ال.‌اس.‌دی دارویی نیمه ترکیبی است که در لابراتورهای پیشرفته از اسید لیزرتیک بدست می‌آید. این ماده به صورت طبیعی در قارچ زنگ گندم وجود دارد و از مهم‌ترین و قوی‌ترین داروهای شیمیایی توهم‌زا است.

طرز شناسایی ال.اس.دی

ال.اس.دی به صورت گرد سفید رنگ، قرص، کپسول و همچنین مایعی صاف و روشن و بدون رنگ و بو که گاه برروی کاغذ چکانده می‌شود یافت می‌شود. تشخیص آن از طریق رؤیت و به صورت ظاهری غیر ممکن است و وجود آن را می‌توان از طریق آزمایشات تحلیل کمی و کیفی مورد تایید قرار داد.

آثار ال.اس.دی

پس از آنکه ال.اس.دی وارد بدن انسان شد ممکن است 20 تا 120 دقیقه هیچ اثری در بدن پدیدار نشود. اما تأثیر آن پس از 2الی 3ساعت پـس از جـذب آن پـدیـدار می‌شــود و کم کم به اوج خود می‌رسد. اعتیاد به ال.اس.دی نوعی اتکا روانی به آن است. یکی از مهم‌ترین عوارض مصرف این ماده تیره شدن مردمک چشم است که بطور کامل در مقابل نور واکنش نشان می‌دهد. حالت تهوع، استفراغ، سرد شدن بدن و لرزش در بسیاری از اوقات در بدن بیمار مشاهده می‌شود.

از دیگر علائم مصرف این ماده، خطوط رنگینی است که به هنگام بسته شدن چشم‌ها در منطقه بینایی پدیدار شده و حرکت می‌کنند. همین خطوط ممکن است به صورت اشباح و رویدادهای نامفهومی در نظر بیمار پدیدار گردد و یا چهره افراد و سمبل‌های رویایی دیگر را به خود بگیرد. اگر شخص معتاد به ال.اس.دی چشم‌هایش را باز کند، رنگ‌ها را اشباع‌شده‌تر خواهد دید. عمق تصاویر و اشیاء در نظرش تشدید خواهد شد و بعد تصاویر طولانی تر می‌شود. اشیای ثابت ممکن است در نظرش به حرکت در آیند و به عمق کابوس‌های مختلف خواهد رفت و گاهی چیزهایی پیرامون خود خواهد دید که سایرین توان دیدن آن را ندارند. در این حالت توهمی اشیا در نظر بیمار نوعی زیبایی و معنا پیدا می‌کنند.

در بعضی افراد معتاد نیز خلاف این عادت دیده می‌شود. مثلاً قدرت شنوایی تشدید شده و زمزمه‌هایی نامفهوم در آن می‌آمیزد. ذائقه، شامه و لامسه? معتاد به صورت‌های گوناگون تغییر می‌کند و تجارب، توام با هراس و وحشت و درد است. مغز کار عادی خود را رها می‌کند و در خیالات غرق می‌شود. تفکرات منطق کمتری در ذهن شکل می‌گیرد. خود و شخصیت فرد خرد شده و درک وجود خود متغیر می‌گردد و در نهایت معتاد تمامی وجود، فکر و شخصیت خود را از دست می‌دهد. اگر این تغییرات شدید و ضربه‌زننده به صورت وحشت و از خود بی‌خود شدن ادامه و رشد پیدا کند، باعث مختل شدن تعادل روانی معتاد خواهد شد.

مصرف بسیار کم این ماده (حدود نیم میلی‌گرم) نیز خطرناک است و ممکن است پس از استعمال آن علائم مسمومیت شدیدی از قبیل پیدایش اختلالاتی در سلسله اعصاب خودکار، بی نظمی در حرکات انبساط حدقه? چشم، اختلالاتی در ضربان قلب، قابلیت تحریک شدید و حالت تهوع را به دنبال می‌آورد که این اختلالات با احساس خوشی و خنده‌های ناگهانی بدون علت و ضعف عمومی در بدن و اضطراب و نیز اشکال و تصاویر رنگی کاذبی در نظر شخص ظاهر شده که تخیلات بی‌اساس ایجاد می‌کند، همراه است.

این ماده امراض مغزی ایجاد می‌کند و عوارض روانی حاصله از آن، بیش از همه شباهت به انواع اختلالات روانی از ردیف روان‌گسیختگی یا نوعی از جنون‌های آنی دارد.

بسیاری از مصرف کنندگان حواس پنجگانه‌شان تحت تأثیر این ماده قرار می‌گیرد و احساسات دروغین در آنها ایجاد می‌شود و آنها احساس می‌کنند قادر به پرواز هستند و به همین دلیل از ساختمان‌های بلند خود را به بیرون می‌افکنند و جان خود را از دست می‌دهند.

آزمایش‌هایی نمایانگر توهم‌زا بودن ال.اس.دی

در گربه‌هایی که ال.اس.دی به بدن‌ها آن‌ها وارد شده بود مشاهده شد که تغییر حالت روانی موجب آن شده که بر خلاف حالات طبیعی گربه از موش ترسیده و پا به فرار بگذارد. تأثیر این دارو بر روی عنکبوت‌ها نشان داد که این حیوان با سرعت و مهارت عجیبی شروع به تنیدن تارهای پیچیده و درهم و نامنظمی می‌نماید و بررسی رفتار سربازانی که پس از استعمال ال.اس.دی از آنان فیلم برداری شده بود نشان می‌داد که آنان موقعیت خود را درک نکرده و قادر به انجام دستورات فرمانده خود نیستند.

اولین آزمایش اتفاقی بیانگر آثار ال.اس.دی

وقتی که روی تختخوابم دراز کشیدم در عالم هزیان و هیجان و مستی غوطه‌ور شدم. تمام اثاث خانه به دنبال هم حرکت می‌کردند و پیوسته تغییر رنگ می‌دادند. به نظرم می‌آمـد که سـتارگان آبـی رنـگ آسـمان روی سـقـف خانه‌های شهر فرو می‌ریزند. پس از دو ساعت که در عالم بی‌خبری بودم، یادم آمد که همان روز مقدار کمی از عصاره قارچ چاودار خوردم. فردای همان روز تصمیم گرفتم که همان آزمایش را با مصرف مقدار یک هزارم میلی گرم از این دارو تکرار کنم و نتیجه را یادداشت کنم و یادداشتم چنین بود؛ چهل دقیقه پس از خوردن این مقدار مختصری احساس سرگیجه کردم و بی اختیار قهقهه? خنده سر دادم. جثه? کسانی که در اطرافم بودند به طور عجیبی کوچک شد. از همکارم در خواست کردم که مرا با دوچرخه به یک ویلا هدایت کند. با اینکه باسرعت با دوچرخه پا می‌زدیم، ولی احساس می‌کردم از جای خود تکان نمی‌خورم. پس از ? ساعت وضع عادی خود را باز یافتم.


 

مفتخریم بدینوسیله به اطلاع برسانیم  جلسات عمومی کنگره 60 ،  نمایندگی  شهرک غرب از روز شنبه مورخ 4 آبان ماه فعالیت خود را آغاز خواهد نمود . جلسات مذکور شنبه های هر هفته در محل برگزاری جلسات این نمایندگی واقع در سرای محله ایوانک برگزار خواهد شد . به این ترتیب برنامه برگزاری جلسات نمایندگی شهرک غرب در ایام هفته بشرح ذیل می باشد  :


شنبه ها : از ساعت 17 الی 20 ( جلسات عمومی )
دوشنبه ها : از ساعت 17 الی 20 ( کارگاه آموزشی مسافرین )
چهارشنبه ها : از ساعت 17 الی 20 ( کارگاه آموزشی مسافرین )

مشاوره : روزهای زوج از ساعت 10 صبح الی 17

تلفن :09123340230 ( آقای عطاء اخوان )

*****************


با آرزوی توفیق و سربلندی

 


مادر راکشت ، چون پول مواد نذاذه بود

آفتاب: صبح جمعه هشتم شهريور ماه امسال بود كه كارآگاهان پليس مشهد از طريق همسايگان، در جريان يك فقره قتل در كاظم‌آباد مشهد قرار گرفتند. بلافاصله اكيپ حفظ صحنه جرم، كارشناس پزشكي قانوني، عوامل تشخيص هويت و بازپرس كشيك قتل راهي صحنه قتل شدند.


شنيده‌هاي خبرنگار «اعتماد» حاكي از آن است كه ماموران پس از تجسس منزل با پيكر خونين زني ميانسال به نام «ماه‌ بي‌بي» روبه‌رو شدند كه در يكي از كمد‌هاي خانه مخفي شده بود.

در بررسي‌هاي اوليه از سوي كارآگاهان مشخص شد قاتل يا قاتلان بدون هيچ درگيري و توسل به زور وارد منزل شده‌اند و فرضيه آشنا بودن متهم يا متهمان شكل گرفت. از طرفي به سرقت نرفتن طلاهاي مقتول فرضيه آشنا بودن مجرمان را قوت بخشيد.

تحقيقات كارآگاهان از آشناهاي اين خانواده كه تبعه افغان بودند نشان از آن داشت كه پسر مقتول به نام امير اعتياد شديدي به مواد مخدر صنعتي دارد. امير كه مادر 56 ساله‌اش را با شش ضربه كارد از پا درآورده بود در همان روز در يكي از خيابان‌هاي مشهد شناسايي شد. ماموران موفق شدند در يك عمليات تعقيب و گريز در يك لحظه متهم را دستگير كرده و به اداره آگاهي انتقال بدهند.

متهم درباره اين جنايت به كارآگاهان گفت: با مادرم بر سر مسائل مختلف مشكل داشتيم و آن لحظه كنترل خودم را از دست دادم و ناگهان با چاقو به او حمله‌ور شدم. متهم ادامه داد: وقتي به خودم آمدم، متوجه شدم چاقو در دست دارم و سينه و گردن مادرم غرق خون است، بلافاصله او را داخل كمد پنهان كردم و از خانه فرار كردم ولي همسايه‌ها به هنگام فرار مرا كه دستانم خوني بود و در حال فرار بودم، مشاهده كردند. در حالي كه امير درباره قتل مادر 56 ساله‌اش اين اظهارات را به زبان آورد، اطلاعات به دست آمده از همسايگان حاكي از آن بود كه متهم روز حادثه بر سر تهيه مواد با مادر خود درگير شده بود. بلافاصله بازجويي‌ها از متهم به شكل حرفه‌يي ادامه پيدا كرد و در نهايت متهم به آنچه كرده بود، اعتراف كرد.

با تمام قدرت چاقو مي‌زدم

امير 30 ساله در اعترافات خود به كارآگاهان اداره جنايي پليس مشهد گفت: روز حادثه از مادرم درخواست كمي پول داشتم ولي او از آنجايي كه نمي‌خواست مواد تهيه كنم هر بار با درخواستم مخالفت كرد. امير ادامه داد: در آن لحظه خيلي از كار مادرم عصباني بودم و بدنم از شدت خماري تير مي‌كشيد. امير همچنين افزود: متوجه نمي‌شدم چطور مادرم مي‌تواند درد كشيدن من را ببيند ولي هيچ كمكي نكند. اين شد كه كنترل اعصابم را از دست دادم و با چاقو به سمت او حمله‌ور شدم و با تمام قدرتم پشت سر هم به او ضربه زدم.

يكي از مقامات انتظامي پليس مشهد با اشاره به اينكه متهم بيكار است، گفت: هم اكنون متهم به دستور مقام قضايي در بازداشت به سر مي‌برد. اين مقام مسوول همچنين در رابطه با اينكه چقدر از قتل‌هاي مشهد را قتل بر اثر شيشه و مواد روانگردان تشكيل مي‌دهد، گفت: خب اينجا نزديك مرز است و خريد و فروش مواد مخدر صنعتي بيشتر از مناطق ديگر اتفاق مي‌افتد و طبيعتا قتل‌هاي ناشي از شيشه هم تعداد بيشتري از ساير استان‌ها را شامل مي‌شود.

پسران معتاد به شيشه و قتل مادران

مادركشي در كشور ما جزو قتل‌هايي است كه كم‌ترين آمار را به خود اختصاص مي‌دهد. به طوري كه در پنج ماهه امسال، سه فرزند اقدام به قتل مادرشان كردند كه هر سه آنها تحت تاثير روانگردان شيشه دست به اين جنايت هولناك زدند. قبل از قتل ماه بي‌بي 56 ساله كه هشتم شهريور ماه امسال به دست امير پسر 30 ساله‌اش در كاظم‌آباد مشهد انجام شده بود، جوان ديگري نيز در دامغان در خانه را بر روي مادرش بسته بود و با بنزين خانه را به آتش كشيده بود. اين جوان كه ابتدا منكر هر گونه اطلاع از مرگ مادرش در آتش‌سوزي شده بود پس از روبه‌رو شدن با شواهد و مدارك عليه خود، به قتل مادر اعتراف كرد و انگيزه خود را از اين كار از بين رفتن كنترل خود تحت تاثير مواد روانگردان عنوان كرد.

به گزارش اعتماد، تحت تاثير قرار گرفتن مواد روانگردان و در پي آن به قتل رساندن مادر به همين دو جنايت ختم نشد و 30 مردادماه امسال پسر 18 ساله‌يي در ديباج (استان سمنان) در اقدامي جنون‌آميز با ضربات بيل مادر خود را از پاي درآورد. اين جوان 18 ساله كه به شيشه اعتياد داشت وقتي مادرش با درخواست پول از سوي پسرش مخالفت كرده بود با ضربات بيل بر سر مادر او را به قتل رساند و در اداره آگاهي سمنان، به كرده خود اعتراف كرد.

 

روز جمعه در محل بین المللی  همایشهای رازی هفتمین  کنگره سالانه  دانش اعتیاد بامعرفی مقالات و آثار منتخب  به فعالیت سه روزه خود پایان داد . در این کنگره که با همت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ، درمانی و با حضور تعدا د قابل توجه ای از دانشمندان و اندیشمندان حوزه اعتیاد از سراسر کشور برگزار گردید . پزشکان ، دانشجویان ، مددکاران و محقیقین فعال ( طب اعتیاد ) با ارائه مقالات و پوسترهای مربوط از زوایا و جنبه های مختلف علل شکل گیری ، تخریبها ، پیشگیری  ودرمان این بیماری مهلک را به بحث و گفتگو نشستند و صاحبنظران و متخصصین علم اعتیاد با حضور دسته بندی شده درغالب کارگاههای آموزشی مدون  حضور یافته و باایراد سخنرانی و نمایش اسلایدهای آموزشی ،آخرین یافته های خود در حوزه اعتیاد از نقطه نظرات متنوع به سمع و نظرشرکت کنندگان رساندند.

به اذعان برگزارکنندگان کنگره مذکور ، این دوره حائزکیفیت و کمیت مطلوب تری از لحاظ تعداد مقالات علمی – آموزشی و استقبال فعالین در امر پیشگیری و درمان اعتیاد ، نسیت به ادوار گذشته  دارا بود . در این همایش سازمانها و جمعیتهای فعال در پیشگیری و درمان اعتیاد با ایجاد غرفه هایی به معرفی و شرح فعالیت خود با ارائه نشریات مربوطه  پرداختند و به سوالات مطرح شده بازدیدکنندگان پاسخ دادند . همچنین تعدادی از شرکتهای داروسازی آخرین محصولات خود را از قبیل داروهای  ترک اعتیاد ونگهدارنده های متنوع  و( البته مخدر ) بنمایش گذاشتند .از میان غرفه ها،  تعدادی نیز به عرضه  و فروش  کتب ،نشریات و مجلات علمی و ادبی مرتبط  اختصاص داده شده بود .

با توجه به هجوم  سونامی گونه مصرف  مخدرها و محرکهای صتعتی  و استقبال جاهلانه اقشار مختلف جامعه در چند سال اخیر و مصائب و تخریبهای این قبیل مواد نسبت به مخدرهای دیگر  ، اکثر کارگاهای آموزشی برپا شده و سخنرانیها و مقالاات حول این مواد ویرانگر از قبیل شیشه  و کراک می چرخید .

درمیان دانشمندان و محقیقین حوزه اعتیاد آنچه بیش تر جلوه می نمود و رنگ و روی خاصی به همایش مذکور داده بود حضور یک پارچه و منظم راهنمایان جمعیت احیای انسانی کنگره 60 بود که با لباسهای سفید ، در سه روز برگزاری این کنگره حضوری مستمر و چشمگیر داشتند.


بااحترام

مسافرعلی ضیاء

 
اهدای جوائز تیم قهرمان اولین دوره مسابقات عقاب طلائی در رشته بسکتبال

دراین دوره از مسابقات تیم نمایندگی حر به مقام اول دست یافت
 
در هفته گذشته یکی دیگر از نمایندگیهای جمعیت احیای انسانی کنگره 60 فعالیت خودرا در سرای محله ایوانک واقع در شهرک غرب آغاز نمود . این نمایندگی غربی ترین نمایندگی کنگره 60 در شهر تهران است که می تواند افراد مصرف کننده خواهان رهائی را که در مناطق غربی تهران از قبیل پونک - صاقیه - جنت آباد و ... ساکن هستند را تحت پوشش خود قرار دهد .
آدرس :

اتوبان یادگارامام - شهرک قدس ( غرب ) - فاز 6 - ایوانک - نبش گل افشان جنوبی - سرای محله ایوانکزمان برگزاری جلسات :

کارگاه آموزشی خصوصی مسافرین ( آقایان )شنبـــــه- چهارشنبه
ساعت 17 الی 20--------------


کارگاه آموزشی عمومی

روزهای دوشنبـــــه
ساعت 17 الی 20


--------------------

مشاوره درمان اعتیاد :


شنبه - دوشنبه - چهارشنبه

ساعت 9 صبح الی 15

---------------------------------------------
بدینوسیله از کلیه دوستانی که در مسیر راه اندازی این نمایندگی تلاش جانانه ای داشتند و عزیزان مسئول شهرداری منطقه 2 و سرای محله ایوانک که با قرار دادن مکان برگزاری جلسات برگ زرین دیگری در جهت خدمت رسانی به همنوعان خود ورق زدند تشکر و قدردانی کرده و آرزوی موفقیت روزافزون دارم .

برای بازدید از وبلاگ نمایندگی شهرک غرب

اینجــــــا

کلیک کنید
 

پسر جنایتکار که برای تهیه پول مواد مخدر پیرمرد مهربان را به قتل رسانده بود، هشت روز پس از جنایت شناسایی و دستگیر شد.
به گزارش مهر، ساعت 12 ظهر دوم مرداد امسال، مأموران کلانتری 118 ستارخان از طریق مرکز فوریت های پلیسی در جریان وقوع جنایت در خانه ای در خیابان ستارخان ، خیابان حبیب اللهی قرار گرفتند که طی آن پیرمرد 70 ساله ای به نام ابراهیم به قتل رسیده بود.
با حضور مأموران در محل و تأیید خبر کشف جسد موضوع به پلیس آگاهی تهران بزرگ و قاضی کشیک ویژه قتل اعلام، با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع قتل عمد و به دستور شعبه پنجم بازپرسی دادسرای امور جنایی تهران، پرونده برای رسیدگی تخصصی در اختیار اداره دهم ویژه قتل پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.
دختر مقتول پس از حضور در اداره دهم، در خصوص نحوه اطلاع از مرگ پدرش به کارآگاهان گفت: دوم مرداد در محل کار مشغول به کار بودم که ناگهان تلفن همراهم زنگ خورد. شماره تماس گیرنده متعلق به پدرم بود اما زمانیکه پاسخگوی تماس شدم، بر خلاف انتظار صدای فردی غریبه را شنیدم که عنوان داشت: خودتان را به خانه برسانید !! و پس از آن تلفن قطع شد. بلافاصله با مادرم تماس گرفته و متوجه شدم که تماس مشابهی نیز با مادرم گرفته شده است. به سرعت ، خود را به خانه رسانده و زمانی که به همراه مادرم وارد خانه شدیم با جسد پدرم روبرو شدیم که با دستان بسته بر روی تخت قرار داشت.
در ادامه رسیدگی به پرونده، کارآگاهان اداره دهم با مراجعه به محل وقوع جنایت به بررسی میدانی پرداخته و با راهنمایی خانواده مقتول متوجه شدند که گوشی تلفن همراه مقتول به همراه یک دستگاه دوربین عکاسی ، دستگاه پخش DVD و چندین دست البسه مردانه به سرقت رفته است. با آغاز اقدامات پلیسی، کارآگاهان با شناسایی افراد مرتبط با مقتول موفق به شناسایی جوانی به نام وحید 29 ساله شدند که بر اساس اظهارات خانواده مقتول از مدتی پیش با مقتول آشنا و طرح دوستی ریخته بود.
با شناسایی وحید و در مراجعه به محل سکونت وی در هشتگرد، کارآگاهان متوجه شدند که وی به مصرف موادمخدر از نوع شیشه اعتیاد داشته و همزمان با وقوع جنایت از محل سکونتش خارج و دیگر به منزل بازنگشته است. همچنین کارآگاهان در تحقیقات از خانواده وحید پی بردند که وی پیش از خارج شدن از محل سکونتش، یک دستگاه گوشی تلفن همراه را به برادرش تحویل داده که دختر و همسر مقتول پس از مشاهده گوشی تلفن همراه عنوان کردند که گوشی متعلق به مقتول است.
با توجه به دلایل و شواهد به دست آمده که همگی نشان از حضور وی در محل جنایت داشت، دستگیری وی در دستور کار کارآگاهان اداره دهم قرار گرفت و سرانجام مخفیگاه وی در شهرستان کرج شناسایی شد. کارآگاهان اداره دهم با نیابت قضایی به این شهرستان مراجعه و 10 شهریور موفق به دستگیری وحید شدند.
وحید پس از حضور در اداره دهم لب به اعتراف گشود و در خصوص نحوه آشنایی خود با مقتول و ارتکاب جنایت به کارآگاهان گفت: مدتی پیش و در خیابان جمهوری با مقتول آشنا شدم. به تدریج و به واسطه آنکه مقتول پسری نداشت ارتباط ما هر روز بیشتر شد به گونه ای که پس از مدتی مقتول همیشه عنوان می کرد که مرا به جای پسر نداشته اش می داند. روز جنایت به خانه مقتول رفته بودم تا از وی مقداری پول درخواست کنم اما زمانی که متوجه شد که این پول را برای خرید موادمخدر می خواهم، از دادن آن خودداری کرد و حتی پیشنهاد داد که مصرف مواد را ترک کنم. من که شدیداً به مواد نیاز داشتم، در داخل خانه با او درگیر شده و ابتدا ضربه ای به صورتش زده و زمانیکه بر روی تخت افتاد، دستم را بر روی گلویش قرار داده و آنقدر نگه داشتم که دیگر از حرکت افتاد. پس از بستن دستان مقتول، به سراغ پول های داخل خانه رفته اما وقتی هیچ پولی پیدا نکردم اقدام به سرقت گوشی تلفن همراه، دستگاه DVD و ... کرده و به استثنای گوشی تلفن همراه، مابقی آنها را در منطقه مولوی و به قیمت ناچیزی به دست فروشان فروختم تا هزینه خرید مواد خود را تهیه کنم.
سرهنگ کارآگاه آریا حاجی زاده، معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ با اعلام این خبر گفت: با توجه به اعتراف صریح متهم به ارتکاب جنایت، قرار بازداشت موقت از سوی مقام قضایی صادر و متهم برای انجام تحقیقات تکمیلی در اختیار اداره دهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرف

خبرآنلاین

 

ش ی ش ه کشیـــــدم  همسمرمو  ک ش ت م

مردی که متهم است همسرش را چندین روز شکنجه کرده و سپس به قتل رسانده هرچند با رضایت اولیای‌دم از قصاص نجات پیدا کرد اما با شکایت دادستان پای میز محاکمه رفت و جزییات قتل همسرش را توضیح داد.

به گزارش شرق، قتل زن جوان که سارا نام داشت پنج سال قبل به ماموران خبر داده ‌شد. رفتگران منطقه مفتح در حال تمیز کردن خیابان بودند که جنازه را دیدند. یکی از رفتگران با پلیس تماس گرفت و گفت، جسد زنی جوان را کنار جوی آب پیدا کرده‌ است. وقتی ماموران به محل رسیدند، جسد زن جوان را که معلوم بود مدت‌ها شکنجه و جراحات شدیدی بر بدنش وارد شده ‌است مشاهده کردند. مرد میانسالی همزمان با کشف جسد به پلیس خبر داد دختر جوانش به نام سارا گم شده ‌است.

این مرد گفت: دخترم با شوهرش زندگی می‌کرد از آنجایی که آنها با هم اختلاف داشتند من خیلی نگران دخترم می‌شدم. چند روزی است که از او خبر ندارم و تلفن‌هایش را جواب نمی‌دهد. وقتی از سعید، شوهرش سراغ او را گرفتم گفت سارا خانه را ترک کرده‌ اما من فکر می‌کنم اتفاقی برای دخترم افتاده ‌است.
وقتی ماموران جسدی را که پیدا کرده ‌بودند به پدر سارا نشان دادند، این مرد تایید کرد جنازه متعلق به دخترش است. او گفت: من به دامادم مشکوک هستم. او همیشه سارا را کتک می‌زد و اذیتش می‌کرد. من فکر می‌کنم او راز این قتل را بداند.
 ماموران سعید را بازداشت کردند. این مرد بدون هیچ مقاومتی اتهام قتل را قبول کرد و توضیح داد همسرش را 48ساعت شکنجه کرده و همین شکنجه‌ها باعث مرگ او شده است.

ادامه مطلب |  

تست اعتیاد از سالها پیش یکی از الزامات ثبت عقد است که البته به استناد منفی بودن آن خانواده ها به معتاد نبودن عروس و داماد آینده شان اعتماد می کنند. اما مدیرکل درمان و حمایت‌های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر می گوید تست ها لزوما نشان از عدم اعتیاد ندارند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین دکتر محمدباقر صابری‌زفرقندی دراین باره گفت: برخلاف عقیده رایج در بین برخی از مسوولین اجرایی،‌ راه برون رفت از اعتیاد همسر و جلوگیری از ‏طلاق، انجام تست آزمایشگاهی نیست بلکه تشخیص اعتیاد از طریق بررسی بالینی قابل اعتماد است و تست‌های ‏آزمایشگاهی یک روش کمک‌کننده است و بنابراین اطمینان دادن به خانواده‌ها که جواب تست اعتیاد قابل اعتماد ‏است به نوعی نقض غرض است.

او به پایگاه اطلاع رسانی ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: به عبارتی منفی بودن تست اعتیاد به هیچ عنوان به معنی عدم اعتیاد نیست ‏و راه‌های متعدد و ساده‌ای برای منفی کردن تست اعتیاد به صورت کاذب وجود دارد که اغلب افراد سوء مصرف‌کننده مواد از آن آگاهی دارند.

صابری با اشاره به نقش تحقیقات و بررسی‌های محلی در اطمینان خانواده‌ها از عدم اعتیاد تازه دامادها یا نوعروسان گفت: شاید یکی از دلایلی که خانواده‌ها دقت لازم و تلاش کافی در زمینه تحقیقات از افراد در هنگام ازدواج را ‏نمی‌کنند اطمینان کاذب به پاسخ این تست‌ها باشد.‏

به گفته او بررسی اجمالی از نتایج تست‌های اعتیاد قبل از ازدواج نشان می‌دهد که اولاً در تعداد اندکی از افراد تست ‏مثبت گزارش شده که در این بین مواردی تست مثبت نیز ناشی از مصرف داروهای مجاز بوده است: ‏به نظر نمی‌رسد تعداد قابل توجهی از افراد به دلیل مثبت بودن تست از ازدواج صرف نظر کرده باشند، در حالیکه شاهد ‏هستیم بعد از طی مراحل ازدواج و علی‌رغم داشتن تست منفی، افرادی هستند که از قبل معتاد بوده‌اند.

به عقیده مدیرکل درمان و حمایت‌های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر انجام ‏تست‌های قبل از ازدواج به روش فعلی فقط هزینه‌بر است و به مردم تحمیل می‌شود: این تست ها از طرفی یک اطمینان ‏کاذب به خانواده می‌دهد که مغایر اهداف طراحان الزام برای انجام تست است، به همین دلیل تأکید می‌شود تشخیص ‏اعتیاد بالینی است و با معاینه بالینی و بررسی سوابق فرد امکان اطمینان قطعی از اعتیاد مقدور است و هیچ ‏تست و آزمایشی جایگزین بررسی‌های همه جانبه از افراد در این زمینه نمی‌شود.

او همچینن گفت: در برخی اظهار نظرها گفته می‌شود بسیاری از طلاق‌ها ناشی از اعتیاد همسر است که البته این موضوع توسط منابع معتبر اعلام نشده است، هر چند اعتیاد یکی از عوامل طلاق می‌تواند باشد ولی علت تامه آن نیست.‏ ‏


منبع : خبرآنلاین

 
به گزارش خبرگزاری مهر،حميد صرامي گفت: بر اساس آخرين پژوهشي كه با استفاده از روش نمونه‏ گيري تصادفي خوشه‏ اي در 8 استان كشور شامل تهران، اصفهان، كرمانشاه، لرستان، خوزستان، همدان، مازندران و گيلان انجام شد، تعداد 2600 نفر از زنان و مرداني كه به نحوي از مواد اعتيادزا استفاده مي‏ كردند و جهت دريافت خدمات درماني به مراكز درماني اعتياد همچون كمپ‌ها و كلنيك‌ها مراجعه كرده بودند، انتخاب و سپس مورد مصاحبه و آزمون قرار گرفتند.

وي افزود: از طريق ابزار(AssisT) نسبت به اجراي آزمون غربالگري مصرف مواد در معتادان مراجعه‏كننده به كمپ‏ها و كلينيك‏هاي درمان اعتياد در استان‌هاي ياد شده، در خصوص انواع مواد مصرفي، فراواني و ميزان استفاده از مواد، اجبار به مصرف مواد، مشكلات احتمالي اجتماعي، مالي و سلامت روان، تخطي افراد مصرف‏كننده از مقررات اجتماعي، مشكلات و نگراني اطرافيان افراد معتاد، شكست در توقف مصرف مواد و مساله تزريق مطالعه لازم صورت گرفت.

مديركل دفتر تحقيقات و آموزش ستاد عنوان داشت: نتايج اين پژوهش كاربردي بيانگر آن بود كه ميانگين سني افراد مراجعه‌كننده به كمپ‌ها و كلنيك‌ها براي درمان 36 سال و دامنه سني آنها، زير 15 الي 77 سال بود و همچنين 93 درصد از افراد گروه نمونه مراجعه‏ كننده به كمپ‏ ها و كلينيك‏ ها مرد و فقط 7 درصد به زنان معتاد اختصاص داشت.

صرامي ادامه داد: ميزان فراواني مراجعين به كمپ‌ها و كلنيك‌هاي درمان اعتياد به ترتيب به استان‏هاي تهران، اصفهان، خوزستان، همدان، لرستان، كرمانشاه، مازندران و گيلان تعلق داشته و 60 درصد مراجعين كمپ‏ ها و كلينيك‏ هاي درمان اعتياد متاهل، 34 درصد مجرد و 6 درصد مطلقه بوده اند كه همگي بيانگر ميزان آسيب‌پذيري نظام خانواده است.

وي گفت: 25 درصد از افراد گروه نمونه شاغل و 75 درصد غيرشاغل بودند كه ضرورت برنامه‌ريزي موثر براي تقويت امر اشتغال در سطح جامعه به‌عنوان يك مؤلفه تاثيرگذار در عدم گرايش به اعتياد را آشكار مي ‏سازد.

وي تاكيد كرد: بيشترين مواد مصرفي در معتادان مراجعه‌كننده به كمپ‏ ها و كلينيك‏هاي درمان اعتياد به ترتيب شامل مواد افيوني و مخدرها، آمفتامين‌ها، حشيش و مواد توهم زا، كراك (هروئين فشرده) و ساير مواد بوده است.

اين مقام مسوول در ستاد يادآور شد: علت مصرف بالاي مخدرها و مواد افيوني در كشور مربوط به تاريخچه و قدمت طولاني مصرف مواد افيوني در ايران، دسترس‌پذيري و قيمت مناسب‏تر نسبت به ساير مواد است.

صرامي اظهار داشت: براساس نتايج اين مطالعه بيش از 10 درصد از معتادان گروه نمونه از روش تزريق مواد استفاده كرده‌اند ضمن آنكه 89 درصد داراي وابستگي و سوء مصرف افيون‏ها، 36 درصد از معتادان داراي وابستگي و سوء مصرف مواد توهم‏ زا و حشيش، 31 درصد داراي وابستگي و سوء مصرف به محرك‌هاي آمفتاميني و 21 درصد وابستگي و سوء مصرف به آرام بخش‏ها داشته‏اند و البته بايد يادآور شد تعداد زيادي از معتادان همزمان مصرف چند ماده داشته‏اند كه به همين دليل درصدها قابليت تجميع را ندارند.

وي افزود: در كليه موارد، معتادان مرد مراجعه‏كننده به كمپ‏ها و كلينيك‏ها نسبت به زنان، ميزان بيشتري از مواد مختلف را مصرف كرده‏اند، اگرچه بايد توجه كرد كه الگوي مصرف مواد در زنان مراجعه‏كننده به ترتيب شامل افيون‏ها و مخدرها، كراك (هروئين فشرده) مواد محرك و آمفتامين ها، مواد توهم‏زا و حشيش، آرام‌بخش‌ها و ساير مواد بوده است، ضمن آنكه 15 درصد از زنان مراجعه‌كننده داراي سابقه تزريق مواد نيز بوده‌اند.

دبير اتاق فكر ستاد گفت: در پژوهش حاضر تفاوت معناداري بين درمان‏ هاي صورت گرفته در كمپ ‏ها و كلينيك‏ ها مشاهده نشده كه البته بررسي‏ هاي جداگانه در خصوص جنبه‏ هاي جسماني و بيروني معتادان مراجعه‏ كننده به كمپ‏ها نظير خواب روزانه، تغذيه، ورزش، انجام تعهدات و مسئوليت‌پذيري بيانگر عملكرد بهتر بوده است ولي در ابعاد هيجاني و روان‏شناختي نظير وضعيت خُلقي، افزايش جرأت‌ورزي، تنظيم هيجاني، كنترل وسوسه مصرف مجدد و اعتماد به نفس، عملكرد كلينيك‏ ها در مشاوره‏ هاي حرفه ‏اي و روانشناختي مطلوب‏تر ارزيابي شده است كه بر اين اساس ضرورت دارد سيستم درماني كشور نسبت به حلقه‏ هاي مفقوده كه زمينه‌ساز عود مجدد معتادان را فراهم خواهد ساخت با حساسيت بيشتر مداخله و اقدام كند.

صرامي در پايان گفت: براي دستيابي به جامعه سالم اميد مي‌رود مسئولان ذي‌ربط با برنامه‌ريزي هوشمندانه و موثر نسبت به رفع شكاف‌هاي موجود درماني در كلينيك‏ها و كمپ‏ ها گام‌هاي اساسي بردارند.


منبع : خبرگزاری مهر

 

پزشکان برای ترک اعتیاد باید تا چه حد پیش بروند؟ در چین، بعضی از پزشکان بیشتر از چیزی که تصور می‌کنیم، در این امر جلو می‌روند، آنها مراکز لذت مغز را از بین می‌برند تا معتادان هروئین و الکل را درمان کنند. اما تخریب این مراکز باعث می‌شود که اشتیاق و احساسات طبیعی افراد شامل احساس طبیعی لذت آنها هم از بین برود.

 در سال ۲۰۰۴، وزارت سلامت چین، این عمل را به سبب اینکه مدارک و اسنادی مبنی بر تأثیر مثبت طولانی‌مدت آن وجود نداشت و نیز به دلیل حمله رسانه‌های غربی به جنبه‌های اخلاقی این عمل، ممنوع کرد. رسانه‌های غربی اظهار می‌کردند که بیمارانی که در چین تحت این عمل قرار می‌گیرند، از خطرات این عمل آگاه نمی‌شوند.

 با این حال به پزشکان اجازه داده شد که به منظور تحقیقات همچنان این عمل را انجام بدهند، حتی به تازگی یک مجله پزشکی غربی نتایج تحقیقی را که با استفاده از عمل ترک اعتیاد انجام شده بود، منتشر کرد. در سال ۲۰۰۷، وال استریت ژورنال مقاله‌ای چاپ کرد که در آن نوشته شده بود پزشکان چینی هزار مورد عمل مغز برای درمان بیماری‌هایی مانند افسردگی، شیزوفرنی و تشنج انجام داده‌اند. جراحی ترک اعتیاد هم در این میان، در موارد متعددی انجام شده بود.

 اجازه انتشار نتایج تحقیقاتی از این دست در مجله‌های پزشکی، بحث‌برانگیز بوده است، چرا که بسیار فکر می‌کنند این کار باعث می‌شود، صورت ضمنی این عمل سایه‌ای از قانونی بودن پیدا کند و انجام این عمل تشویق شود.

 در عمل جراحی ترک اعتیاد، هسته accumbens مغز برداشته می‌شود. مؤلف تازه‌ترین مقاله‌ای که در مورد جراحی ترک اعتیاد منتشر شده بود، ژیئودونگ ژائو از بیمارستان تانگدو بود، او این شیوه جراحی را روشی عملی برای کاهش وابستگی به مواد افیونی قلمداد کرده بود. بر اساس این مقاله، نیمی از ۶۰ بیمار او، عوارض جانبی شامل مشکلات حافظه، یا کاهش انگیزش را داشتند. در عرض پنج سال، ۵۳ درصد بیمارانی که جراحی شده بودند، دوباره اعتیاد خود را از سر گرفتند، اما ۴۷ درصد پاک ماندند.

 تصور می‌شود که تنها در ۳۰ تا ۴۰ درصد موارد، شیوه جراحی، اثر درمانی قابل توجه داشته باشد. شیوه جراحی نسبت به شیوه‌های معمول ترک اعتیاد مقداری مؤثرتر است، اما این افزایش اندک در نتایج مثبت، آنقدر نیست که خطر یک عمل جراحی مغزی را توجیه کند. حتی در موفقیت‌آمیزترین جراحی‌های مغز هم، احتمال عفونت، معلولیت و مرگ وجود دارد.

 محققان چینی می‌گویند که در ۲۱ درصد موارد، بیماران آنها دچار نقصان حافظه و در ۱۸ درصد موارد دچار ضعف انگیزش حتی در عملکرد جنسی شده بودند. البته محققان خاطرنشان کرده بودند که همه بیماران آنها، عوارض جانبی را قابل تحمل می‌دانند.

 عمل جراحی ترک اعتیاد، برای اجتناب از تخریب مناطق حسی، حرکتی یا هشیاری مغز، در شرایطی انجام می‌شود که بیماران هشیار هستند. در این عمل جراحان با گرما هسته accumbens را در هر دو سوی مغز تخریب می‌کنند، این منطقه مملو از نورون‌هایی است که از خود دوپامین و شیه‌مخدرهای درونزاد ترشح می‌کنند و در نتیجه باعث ایجاد لذت و انگیزش می‌شوند. این منطقه می‌تواند هم توسط مخدرها و هم توسط چیزهایی عادی مثل خوردن، عشق یا «صکس» تحریک شود.

 البته در آمریکا و انگلیس هم در مواردی این عمل انجام می‌شود، اما در این دو کشور این اعمال جراحی تنها در موارد بسیار شدید افسردگی یا اختلال وسواسی-جبری و بعد از تشریح کامل نوع عمل و عوارض جانبی آن برای بیمار و با اجازه تشکیلات نظارتی انجام می‌شود.

 جراحان مغز در آلمان به شیوه دیگری روی هسته accumbens کار می‌کنند، آنها الکترودهایی روی این هسته قرار می‌دهند، تا بیماران به شدت افسرده‌ای را کسانی که فاقد حس لذت یا انگیزش هستند، درمان کنند. این شیوه آنها ۶۰ درصد موفقیت داشته است و نسبت به درمان دارویی با فلکوستین (پروزاک) نتایج بسیار بهتری داشته است.

 مسلم است که تحریک عمقی مغز با قرار دادن الکترود روی مرکز لذت، بسیار متفاوت از برداشتن مرکز لذت است. در تحریک عمقی مغز، هر زمان که پزشکان متوجه آثار منفی شدند، می‌توانند تحریک را قطع کنند، اما جراحی غیر قابل برگشت است.

 شی مین فانگ، یک زیست‌شیمی‌دان چینی و روزنامه‌نگار است که اخیرا جایزه‌ای را از مجله نیچر به خاطر نوشتن مقاله‌ای در مورد تقلب‌های گسترده در مقالات علمی دانشمندان چینی، دریافت کرده است. او عقیده دارد که پژوهش‌های بالینی در چین بسیار دستکاری می‌شوند. به باور او بسیاری از بیماران اگر از خطرات این جراحی آگاه بودند، تن به آن نمی‌دادند. به علاوه او متوجه شده است که دو تن از نویسندگان همکار در مقالات به چاپ رسیده، در اینترنت آگهی‌های منتشر کرده بودند که در آنها تبلیغ شده بود حاضرند عمل جراحی ترک اعتیاد را در ازای ۵۶۰۰ دلار انجام بدهند. این مبلغ بیشتر از درآمد سالانه متوسط مردم چین است که چیزی حدود پنج هزار دلار است.

 شکی نیست که ترک اعتیاد دشوار است و برخی از معتادها دهه‌ها با تجربه شیوه‌های مختلف، ترک می‌کنند و مجددا معتاد می‌شوند. اما باید این مطلب را در نظر گرفت که در درمان همه بیماری‌ها باید تعادلی بین سود و نتایح مثبت درمانی و عوارض جانبی باشد، انجام جراحی‌های مغزی در موارد سرطان، افسردگی شدیدی که بتواند منجر به خودکشی شود، پسندیده است، اما بر اساس مقالاتی که در مورد جراحی ترک اعتیاد به چاپ رسیده بود، در مواردی این جراحی روی معتادان کم سن و سال، مثلا بر روی یک بیمار ۱۹ ساله که تنها ۳ سال بود که معتاد بود، انجام شده بود.

منبع:یک پزشک

 
طبق تحقیقات سازمان جهانی بهداشت در هر ‌٨ ثانیه یک نفر در دنیا به علت استعمال دخانیات جان خود را از دست می‌دهد.  نتایج تحقیقات حاکی از آن است چنانچه افراد در سنین نوجوانی شروع به کشیدن سیگار کنند (بیش از ‌٧٠ درصد موارد سیگاری شدن در این مرحله اتفاق می‌افتد) و مدت ‌٢٠ سال یا بیشتر به این عمل ادامه بدهند بین ‌٢٠ تا ‌٢۵ سال زودتر از افرادی که به هیچ‌وجه در زندگی سیگار نکشیده‌اند، خواهند مرد.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز،  تنها سرطان ریه یا بیماریهای قلبی پیامدهای استعمال دخانیات نیست بلکه مجموعه‌ای از مسایل و مشکلات بهداشتی در ارتباط با مصرف مواد دخانی وجود دارد که می‌تواند به لحاظ شرایط جسمانی و مقاومت ایمنی در افراد سیگاری بروز می‌کند، که برخی از آنها عبارتند از:

‌١- از دست دادن موها

با تضعیف سیستم ایمنی افراد سیگاری در اثر مصرف مواد دخانی، بدن این افراد مستعد ابتلا به انواع بیماریها از جمله «لوپوس اریتماتوز» می‌شود که این بیماری می‌تواند عامل از دست دادن موها، ایجاد زخم‌ در دهان، جوش‌های پوست روی صورت، سر و دست‌ها شود.

‌٢ – آب مروارید (کاتاراکت(

افراد سیگاری ‌۴٠ درصد بیش از افراد دیگر در معرض ابتلا به آب مروارید، کدر شدن عدسی چشم و ممانعت از عبور نور و در نهایت نابینایی هستند.

‌٣ – چین و چروک

استعمال دخانیات باعث از بین بردن پروتئین‌های انعطاف دهنده پوست می‌شود؛ همچنین باعث تحلیل بردن ویتامین A و محدود کردن جریان خون در عروق پوست می‌گردد.
پوست افراد سیگاری خشک و دارای خطوط و چین خوردگی‌های ریزی در اطراف لبها و چشمهاست.

‌۴ – ضایعات شنوایی

افراد سیگاری ‌٣ برابر بیش از افراد غیر سیگاری به عفونت گوش میانی دچار می‌شوند.

‌۵ – سرطان پوست

افراد سیگاری ‌٢ برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری در معرض خطر ابتلا به نوعی سرطان پوست (پوسته پوسته شدن، برجستگی روی پوست) قرار دارند

‌۶ – فساد دندانها

افراد سیگاری ‌۵/١ مرتبه بیشتر از افراد غیر سیگاری در معرض خطر از دست دادن زودرس دندانها هستند.

‌٧ – پوکی استخوان

منواکسید کربن یکی از اصلی‌ترین گازهای سمی در خروجی اگزوز اتومبیل و دود سیگار است، میل ترکیبی این گاز با خون بسیار بالاتر از اکسیژن است. این گاز باعث کاهش قدرت عمل اکسیژن در خون افراد سیگاری حرفه‌ای تا ‌١۵ درصد می‌شود.

استخوان‌های افراد سیگاری تراکم خود را از دست داده و به راحتی شکسته می‌شود همینطور زمان التیام یافتن و جوش خوردن آنها پس از شکستگی تا ‌٨٠ درصد افزایش پیدا می‌کند.

٨ – بیماریهای قلبی

بیماریهای قلبی ـ عروقی ناشی از استعمال دخانیات بیش از ‌۶٠٠ هزار نفر را در سال در کشورهای توسعه یافته از بین می‌رود استعمال دخانیات باعث افزایش ضربان قلب، بالا رفتن فشار خون، افزایش خطر ابتلا به فشار خون بالا و گرفتگی عروق و نهایتا ایجاد حمله قلبی و سکته می‌شود.

‌٩ – زخم معده

استعمال دخانیات مقاومت معده را در برابر باکتریها پایین می‌آورد؛ همچنین باعث تضعیف معده در خنثی سازی اسید معده و مقاومت در برابر آن بعد از غذا خوردن و بر جای ماندن باقیمانده اسید در معده و در نتیجه تخریب دیواره آن می‌شود.
زخم معده افراد سیگاری به سختی درمان می‌شود و احتمالی بهبودی آن تا زمانی که فرد سیگاری است اکثرا اندک می باشد.

‌١٠- تغییر رنگ انگشتان

قطران موجود در دود سیگار در اثر استعمال مستمر دخانیات روی انگشتان و ناخنها جمع شده و باعث تغییر رنگ آنها به قهوه‌ای مایل به زرد می‌شود.

‌١١ – سرطان رحم و سقط جنین

استعمال دخانیات در دوران بارداری می‌تواند باعث افزایش خطر زایمان نوزاد با وزن کم و بروز مسایل بهداشتی در آینده شود. سقط جنین در مادران سیگاری ‌٢ تا ‌٣ برابر بیشتر است

‌١٢ – تغییر شکل دادن سلولهای جنسی در مردان

استعمال دخانیات باعث کاهش تعداد اسپرم و کاهش جریان خون در آلت تناسلی مردان و ناتوانی جنسی در این افراد می‌شود. ناباروری جنسی در مردان سیگاری نیز متداول‌تر از افراد غیر سیگاری است.

‌١٣ – سرطان

بیش از ‌۴٠ عنصر سرطانزا در دود سیگار وجود دارد احتمال سرطان ریه ‌٢٢ مرتبه بیشتر از افراد غیر سیگاری است.

طبق تحقیقات بی شماری که انجام شده است در صورت ادامه استعمال دخانیات توسط افراد سیگاری، احتمال مبتلا شدن آنها به انواع سرطان‌های دیگر از قبیل زبان، دهان، غدد، بزاق و حلق (‌۶ تا ‌٢٧ برابر)، سرطان بینی (‌٢ مرتبه بیشتر)، گلو (‌١٢ مرتبه)، مری (‌٨ تا ‌١٠ برابر)، حنجره (‌١٠ تا ‌١٨ برابر)، معده ٢ تا ‌٣ برابر)، کلیه (‌۵ برابر)، آلت تناسلی مرد (‌٢ تا ‌٣ برابر)، لوزالمعده٢ تا ‌۵ برابر) مقعد (‌۵ تا ‌۶ برابر) وجود دارد

سیگار و مضرات آن و روش های ترک آن

شما را به جان مادرتان، به این ۲۲ دلیل سیگار نکشید!

.

.

بقیه درادامه مطلب

ادامه مطلب |  


جام جم آنلاين: سرانجام پس از گذشت حدود شش سال از آخرين باري كه آمار اعتياد در كشور اعلام شده بود، نتايج آمارگيري مجدد از وضع اعتياد در كشور اعلام شد؛ آماري كه هشدار مي‌دهد ميانگين سن معتادان از حدود 23.5 به 21 سال رسيده و شيشه به دومين ماده مخدر پرمصرف تبديل شده است در حالي كه شش سال پيش فراواني مصرف آن قابل توجه نبود.

به گزارش جام‌جم، آماري كه روز گذشته از سوي پايگاه اطلاع‌رساني ستاد مبارزه با مواد مخدر از وضع اعتياد در كشور اعلام شد گوياي آن است كه هم‌اكنون يك ميليون و 325 هزار نفر در ايران به مصرف مواد مخدر اعتياد دارند كه در‌مقايسه با سال 86، تفاوت چنداني را نشان نمي‌دهد چرا كه در آن سال، نتايج آمارگيري ثابت مي‌كرد كمتر از

يك ميليون و 200 هزار نفر در كشور كاملا معتاد و 800 هزار نفر نيز معتادان تفنني بودند.

با اين حال نتايج طرح شيوع‌شناسي مصرف مواد مخدر در ميان شهروندان كشور كه ديروز مدير كل تحقيقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر آن را اعلام كرد، ثابت مي‌كند الگوي مصرف مواد مخدر بسرعت در حال تغيير است و مصرف مواد مخدر سنتي رو به كاهش و مواد مخدر صنعتي پرخطر همچون شيشه رو به افزايش است.

طرح ملي شيوع‌شناسي مصرف مواد در ميان شهروندان كشور را پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات اجتماعي جهاد دانشگاهي به سفارش ستاد مبارزه با مواد مخدر كشور اجرايي كرده است اين طرح در خانوارهاي 31 استان كشور در مقياس سني 15 تا 64 سال به روش نمونه‌گيري خوشه‏اي و تصادفي چند مرحله‏اي سيستماتيك انجام شده و حالا با تكيه به آن مي‌شود نتيجه گرفت، نرخ شيوع مصرف مواد مخدر و روانگردان‏ها در جمعيت 15 تا 64 سال، 2.65 درصداست.

افزايش شمار زنان معتاد

مديركل تحقيقات و آموزش ستاد با بيان اين‌كه جنسيت 91 درصد مصرف‌كنندگان مرد و 9 درصد زن است، هشدار مي‌دهد: پيشگيري از مصرف مواد غيرقانوني در گروه زنان، نيازمند برنامه‌ريزي و مداخلات جدي از سوي نهادهاي فرهنگي و پيشگيري كشور دارد.

علت تاكيد صرامي درباره برنامه ريزي براي پيشگيري از اعتياد اين است كه حدود شش سال پيش جمعيت زنان معتاد به مواد مخدر 5.2 درصد و شمار مردان معتاد 94.8 درصد اعلام شده بود.

غوغاي شيشه

آمارهاي ارائه شده از سوي صرامي نشان مي‌دهد در‌جمعيت نمونه پژوهش اخير، مهم‌ترين مواد مصرفي به ترتيب اولويت ترياك و مشتقات آن، شيشه، كراك (افغاني)، هروئين، حشيش و اكستازي بوده است و 84 درصد مصرف‌كنندگان مواد نيز سابقه مصرف دخانيات را اعلام كرده‌ و عمده‌ترين روش مصرف مواد در مصرف‌كنندگان نيز تدخين، خوردن، انفيه و تزريق بوده است.

اين در حالي است كه مهم‌ترين مواد مصرفي در سال 86، به ترتيب ترياك، كراك يا هروئين فشرده، هروئين، شيره ترياك، نورجيزك، شيشه،. حشيش، ال اس دي، كوكائين و اكستازي بود.

توجه به اين آمارها گوياي آن است كه شيشه، شش سال پيش جزو مواد مخدر بسيار پرمصرف نبوده است و در جايگاه پايين مواد مخدر مصرفي قرار داشته اما حالا به جايگاه دوم رسيده است؛ يعني بيشترين شمار معتادان يا ترياكي هستند يا شيشه مصرف مي‌كنند.

علت افزايش مصرف شيشه، اين است كه قيمت اين ماده مخدر در سال‌هاي اخير بشدت كاهش داشته است و در عوض قيمت برخي ديگر از انواع مخدر همچون ترياك بيشتر شده؛ يعني قاچاقچيان مواد مخدر، در اين مدت، با افزايش قيمت مواد مخدر سنتي و چوب حراج زدن به مواد مخدر صنعتي، قصد داشتند الگوي مصرف مواد مخدر را تغيير بدهند كه ظاهرا در اين زمينه موفق شده‌اند!

21 سال؛ ميانگين سني مصرف مواد مخدر

براساس نتايج طرح ملي شيوع‌شناسي، مصرف مواد در ميان شهروندان كشور هم‌اكنون ميانگين سن آغاز مصرف در جمعيت نمونه، 21 سال است اما اين رقم حدود شش سال پيش 24ـ23 سال بود كه اين كاهش دوسه ساله زنگ خطري جدي براي مسئولان است و به آنها نهيب مي‌زند كه ميانگين سني اعتياد به سمت نوجواني در حركت است.

همچنين 53 درصد از جمعيت نمونه شاغل هستند. 64‌درصد مصرف‌كنندگان تحصيلات زير ديپلم دارند و 63‌درصد جمعيت نمونه متاهل هستند در حالي كه شش سال پيش شمار متاهل‌ها و مجردها تقريبا مساوي بود و اين تغيير نيز هشداردهنده و نگران‌كننده است چرا كه افزايش شمار مردان متاهل معتاد، به افزايش شيوع اعتياد در ميان همسران آنان نيز مي‌انجامد و به اين ترتيب شمار زنان معتاد نيز در آينده بيشتر خواهد شد.

صرامي توضيح مي‌دهد: مصرف‌كنندگان مواد، اولين مكان شروع مصرف را به ترتيب اولويت، منزل دوستان، منزل خود، اماكن مخروبه، پارك، كوچه و خيابان مطرح كردند كه بر اين اساس ضرورت دارد والدين نسبت به نظارت بر تردد فرزندان و نحوه ارتباط آنان با دوستان و مديريت اوقات فراغت فرزندان مداخلات جدي‏‏تر داشته باشند.

نيمي از معتادان زير 29 سال دارند

به گفته مديركل تحقيقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد‌مخدر هم اكنون در كشور حدود 45 درصد مصرف‌كنندگان زير 29 سال و حدود 30 درصد بين 30 تا 39 سال دارند.

صرامي كه افزايش شيوع مصرف مواد مخدر ميان نسل جوان را توطئه استكبار جهاني به‌منظور ضربه‌پذير كردن اين نسل مي‌داند مي‌گويد: ضرورت دارد مراكز آموزشي اعم‌از مدارس و دانشگاه‏ها به ‌مقوله پيشگيري اوليه از اعتياد از طريق اطلاع‌رساني و آگاه‌سازي به‌صورت مستمر و علمي، افزايش مهارت‏ها و سبك زندگي اسلامي و تقويت فعاليت‏هاي جايگزين به‏منظور نشاط و تحرك توجه جدي‏تر داشته باشند تا شاهد ضربه زدن به استراتژي‏هاي سيستم هوشمند مواد مخدر و روانگردان‏ها باشيم.

چرا معتاد مي‌شوند؟

صرامي با بيان اين‌كه مقام معظم رهبري (مدظله العالي) در سفر اخيرشان به استان خراسان شمالي درباره بررسي علل روي آوردن جوانان به مواد مخدر تاكيد فرمودند، مي‌گويد: براساس نتايج پژوهش اخير در سطح كشور نيز، شش دليل اساسي در شروع مصرف مواد در جمعيت نمونه، به ترتيب اولويت؛ كسب لذت، كنجكاوي، تفريح، رفع مشكلات روحي، در دسترس بودن مواد و فشار دوستان است.

براساس اين طرح، نرخ شيوع مصرف مواد مخدر به نسبت جمعيت در برخي از استان‏ها همچون كرمان، مازندران، خوزستان، آذربايجان غربي، لرستان، سيستان و بلوچستان، كرمانشاه، فارس، تهران، خراسان رضوي، قم و البرز بالاتر از حد ميانگين كشوري بوده است.

كاهش 28 درصدي مرگ معتادان

براساس اين طرح در پي اجرايي شدن مواد 15 و 16 اصلاحيه قانون مبارزه با مواد مخدر از جمله راه‏اندازي و بهره‏برداري از مراكز درمان و كاهش آسيب و براساس اعلام سازمان پزشكي قانوني، آمار مرگ و مير معتادان در سطح كشور در هفت ماهه امسال 28 درصد كاهش يافته است به‌طوري كه شمار مرگ و ميرهاي ناشي از سوء مصرف مواد مخدر در اين مدت 1556 نفر بوده كه سال گذشته اين رقم 2169 نفر بوده است.

مريم يوشي‌زاده - گروه جامعه

 
چهارده جنایت شیشه ای در 55 روز
همزمان با افزایش مصرف شیشه در ایران شاهد رشد نگران کننده قتلهایی هستیم که از سوی این دسته از معتادان رخ می دهد. جنایتهایی که اغلب قربانیان آن از اعضای خانواده به خصوص فرزندان هستند و به طرزی هولناک رخ داده است. 
 
به گزارش خبرنگار مهر، پرونده قتل نوزاد 5 ماهه به دست پدرش چهارمین پرونده قتل فرزندان به دست پدران شیشه ای است که در آذر ماه رسانه ای می شود. مردانی که بر اثر توهم شیشه دست به جنایتی هولناک می زنند. جنایت هایی که مجازات قصاص ندارد و قاتل فقط به پرداخت دیه و زندان محکوم می شود.
.
 
قتل کودک یک ساله به خاطر شکستن پایپ
 
نخستین پرونده 13 آذر ماه امسال رسانه ای شد. در این جنایت که در شیراز رخ داده بود. مردی به خاطر شکستن پایپ از سوی کودک یک ساله اش او را به قتل رساند. مرد جنایتکار پس از دستگیری گفت : روز حادثه در حال مصرف مواد مخدر بودم که امیر پایپ مرا شکست. عصبانی شده و ضربه ای به او زدم. امیر همینطور گریه می کرد. گریه هایش عصبانیت مرا بیشتر کرد. در یک لحظه کنترلم را از دست داده و او را خفه کردم. قضات شعبه دوم دادگاه کیفری استان فارس پس از محاکمه مرد جنایتکار او را به 10 سال زندان محکوم کردند.
 
قتل عام خانوادگی
 
دومین جنایت صبح روز 20آذر خبرساز شد. در این جنایت مرد شیشه ای در اقدامی هولناک همسر و دو فرزندش را در شهرستان بهشهر از پا درآورد. او که به شدت تحت تاثیر توهم این ماده مخدر بود در بازجویی ها گفت: همسر و فرزندانم را به شکل شیطان دیده و ابتدا صدیقه را ساعت 7 صبح خفه کردم. بعد هم با چاقو چند ضربه به بدنش وارد کردم. دو پسر خود را نیز به شکل شیطان دیده و آنها را نیز خفه کردم. صدای از من می خواست که این جنایت را انجام دهم.
 
دختر 10 ساله قربانی دیگر شیشه
 
سومین قربانی شیشه دختر 10 ساله ای به نام درسا است. پدر شیشه ای پس از مصرف موادمخدر و در حالی که حالت عادی نداشت دخترک را از طبقه سوم ساختمان به پائین پرت کرد.او پس از دستگیری گفت : چند ماه قبل همسرم به دلیل اینکه من به ماده مخدر شیشه اعتیاد داشتم طلاق گرفت دادگاه نیز حضانت درسا را به من سپرد. چندی قبل با زن جوانی آشنا شده و او را به صیغه خود درآوردم، درسا از این موضوع ناراحت بود و اجازه نمی داد این زن به خانه ما بیاید شب حادثه بر سر این موضوع با هم درگیر شدیم بخاطر مصرف ماده مخدر شیشه حالت عادی نداشتم در یک لحظه عصبانی شده و دخترم را از پنجره به بیرون پرت کردم.
 
نوزاد 5 ماهه قربانی اعتیاد پدر و مادر
 
در آخرین پرونده این ماه که دیروز جلسه محاکمه اش برگزار شد ، مرد شیشه ای نوزاد پنج ماه خود را نیمه های شب خفه کرد.او درباره انگیزه اش تاکنون انگیزه مشخصی را اعلام نکرده است.
ادامه مطلب |  

جانشین دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر، تریاک، شیره، کراک، هروئین، حشیش و شیشه را به ترتیب پر مصرفترین مواد مخدر و روانگردان در کشور اعلام و نسبت به شیوع ناگهانی ایدز به علت مصرف افسارگسیخته شیشه درکشور هشدار داد.
طاها طاهری گفت: طی برنامه چهارم و پنجم توسعه اعتیاد تزریقی در زندان‌ها مهار شده است و این به واسطه سیاست‌های کاهش آسیبی بوده که انجام گرفته است خصوصاً در حوزه ایدز و معتادان تزریقی به وضعیت قابل قبولی از نظر مهار اعتیاد تزریقی و انتقال ایدز از این روش رسیده‌ایم.

وی ادامه داد: پدیده جدیدی در حال شکل‌گیری است که ما نسبت به آن هشدار می‌دهیم، این هشدار مربوط به مصرف افسارگسیخته شیشه است که باعث راه افتادن موج سوم ایدز و رفتارهای مخاطره‌ آمیز جنسی می‌شود.

وی گفت: ستاد مبارزه با مواد مخدر از این منظر توجه خود را به اقدامات آموزشی معطوف کرده است. باید خانواده‌ها توجه کنند معتادی که شیشه مصرف می‌کند فقط یک معتاد روانی نیست. در این زمینه فقط افزایش آگاهی چاره‌ ساز است و با رفتارهای اخلاقی، پرهیزی، حیایی و ملاحظات معنوی کارساز نیست باید وزارت بهداشت به میدان بیاید و با جرئت مسئله را حل کند.

طاهری گفت: در موج سوم ایدز نمی‌توان گفت به خاطر حرمت‌های اخلاقی مسائل را به مردم نگوییم بلکه باید آموزش‌ها شفاف داده شود و مداخلات مؤثر انجام گیرد تا کنترل و مهار این پدیده انجام پذیرد.

طاهری در مورد اینکه گفته می‌شود در زندان‌ها به راحتی دسترسی به مواد مخدر گفت: در هر زندانی مواد مخدر وجود دارد ولی این طور نیست که همه زندانیان ما مواد مصرف کنند اما در حوزه اعتیاد تزریقی از طریق کلینیک‌های مثلثی توانسته‌ایم آن را مهار کنیم. ما بر اساس قانون جدید مبارزه با مواد مخدر معتاد را به صرف اینکه معتاد است به زندان نمی‌بریم بلکه مراکز دیگری برای آنها طراحی کرده‌ایم.

وی در مورد میزان مصرف شیشه در کشور گفت: مصرف شیشه متأسفانه در بین معتادان چند گانه سوز شده است یعنی معتادی که هروئین یا کراک می‌کشد به طور همزمان شیشه نیز مصرف می‌کند بنابراین این خطر وجود دارد که طول درمان را سخت‌تر کرده و چون معتاد به یک ماده مخدر وابسته نیست مداخلات را سخت‌تر می‌کند.

طاهری در رتبه‌بندی میزان مصرف مواد مخدر در جامعه افزود: به ترتیب تریاک، شیره، کراک، هروئین، حشیش و شیشه در میان مردم مصرف می‌شود و ترس ما اکنون از افزایش مصرف شیشه به دلیل شیوع بالای آن میان جوانان است.

وی گفت: تأثیرات جدی که مصرف شیشه بر جا می‌گذارد قابل مقایسه با سایر مواد نیست.یک معتاد به هروئین یا کراک را می‌توانیم درمان کنیم اما یک معتاد شیشه‌ای درمان نمی‌شود و نگرانی از تبعات آن وجود دارد. اکثر معتادان به شیشه در حال حاضر رفتارهای پرخطر جنایی انجام می‌دهند و این ما را بسیار نگران کرده است.

منبع : خبر آنلاین

 

آمار آسیب‌های اجتماعی در کشورمان طی چند سال اخیر بالا رفته است و یکی از نکات مهمی که در رابطه با آسیب‌های اجتماعی وجود دارد این است که این آسیب‌ها قابل تبدیل شدن به یکدیگر هستند و رشد یک آسیب اجتماعی می‌تواند به گسترش بقیه موارد کمک کند. به عنوان مثال در بحث دختران فراری، باید دید چه عواملی به این مساله دامن زده است چرا که این اتفاق خود به خود نمی‌افتد و مسلما آسیب دیگری وجود داشته که گسترش پیدا کرده و به این بزه انجامیده است.

مشکل اساسی دختران فراری در مناسبات خانوادگی نهفته است به این صورت که دختری که پدر و برادرانی معتاد دارد و هیچ گونه منبع درآمدی در خانواده موجود نیست و راه‌هایی را برای کنترل این شرایط در دست ندارد، با مشکلات بسیاری روبه‌رو است که ترجیح می‌دهد از آن محیط بیرون بیاید.

این دختران که نمی‌توانند اذیت‌ها را در خانه که گاهی حتی با آزار جنسی همراه است تحمل کنند، خیابان را امن‌تر از خانه دیده و به آن پناه می‌برند که مسلما متاسفانه پس از پناه بردن به خیابان نه تنها با دنیای بهتری روبرو نمی‌شوند، بلکه باید با مشکلات جدید دست و پنجه نرم کنند.

این در حالی است که در بسیاری از آمارها و بررسی ها چنین آسیبی نادیده گرفته می‌شود در حالی که با پاک کردن صورت مساله نمی‌توان کاری از پیش برد بلکه باید مسوولان و کارشناسان مربوطه به بررسی دقیق و عمیق این مساله بپردازند تا جامعه از عواقب بعدی چنین معضلاتی در امان باشد.

اعتیاد دختران و زنان هم مشکل اجتماعی دیگری است که در این سال‌ها با افزایش آن رو به رو بوده‌ایم. دلیل آن را هم می‌توان در اعتیادی که شواهران یا برادرانشان دارند جستجو کرد. اعتیاد مردان نیز دلایل متعددی دارد که یکی از مهمترین این دلایل فقر فرهنگی و آموزش ندادن راه حل های پیشگیرانه است و مورد دیگر که بسیار هم مهم است، مسائل اقتصادی است. وقتی تورم در جامعه بالا می‌رود به تبع آن بیکاری نیز افزایش پیدا می‌کند و فقر در جامعه زیاد می‌شود و تعداد زیادی به سمت مواد مخدر گرایش پیدا می‌کنند. متاسفانه وقتی بیکاری در جامعه افزایش پیدا می‌کند، شیوع مواد مخدر در بین جوانان بیشتر می‌شود.

نکته دیگر این است که نهادهایی که قرار است برای دختران آُسیب‌دیده اقدامات موثری انجام دهند کار زیادی از پیش نمی‌برند. درست است که سازمان بهزیستی مسئولیت رسیدگی به مسائل این قشر را دارد، ولی به نظر می‌رسد این مسئولیت فقط در حرف باقی مانده است. بهزیستی پس از شناسایی این افراد توسط پلیس و تحویل گرفتن آنان، دخترانی که پدر و مادرشان شناسایی شوند را تحویل خانواده‌شان می‌دهد و آنانی که پدر و مادری ندارند به مراکز تعلیم و تربیت تحویل داده می‌شوند. این دختران نیز بعد از وارد شدن به این مراکز یا خانواده های ناامن دوباره از آن فرار می‌کنند و این چرخه مجددا تکرار می‌شود.

مساله دیگر این است که فقط بهزیستی نمی‌تواند به این مشکل کمکی کند. باید نهادهای مختلف با همکاری یکدیگر و دولت با تخصیص دادن بودجه لازم برای پیگیری مشکلات دختران فراری از خانه، به کاهش این بزه اجتماعی کمک کند تا جامعه ای امنتر و سالمتر داشته باشیم.

رئیس انجمن علمی مددکاری ایران

منبع : خبر آنلاین

 

 رییس اداره پیشگیری، درمان و کاهش آسیب وزارت بهداشت نسبت به احتمال مصرف "ریتالین" در برخی دانشجویان به عنوان زمینه‌ساز اعتیاد به "شیشه" هشدار داد.
دکتر فیروزه جعفری نسبت به مصرف ریتالین در دانشجویان به ویژه دانشگاه‌های دولتی ابراز نگرانی کرد و گفت: «ریتالین» از جنس آمفتامین‌ها اما به شکل دارویی است و برای درمان بیش فعالی در کودکان استفاده می‌شود.

او تاکید کرد: ریتالین مانند تمام مواد محرک خواب را کم، انرژی را زیاد، حافظه کوتاه مدت را تقویت و فرد را سرحال و شاداب نشان می‌دهد. به همین جهت دانشجویان به دلایل مختلف از آن استفاده می‌کنند. ممکن است برخی‌ها به دانشجویانی که از شهرهای کوچک به شهرهای بزرگ‌تر وارد می‌شوند و کمبود اعتماد به نفس دارند مصرف "ریتالین" را توصیه کنند. از طرف دیگر امتحانات دانشگاه‌ها معمولا در یک مقطع کوتاه و پشت سر هم برگزار می‌شود؛ موضوعی که همواره نسبت به آن انتقاد داشته‌ایم؛ به همین دلیل ممکن است دانشجو از همان ترم اول مصرف "ریتالین" را آغاز ‌کند.

جعفری افزود: در این میان ممکن است این ماده اصطلاحا به فردی نسازد و دنباله مصرف را نگیرد، عده‌ای ممکن است در کوتاه مدت مصرف کنند، اما عده‌ای نیز ممکن است در همان مقطع وابسته ‌شوند و دوز مصرف همچنان افزایش یابد تا جایی که قادر به تهیه دارو از داروخانه نباشند و به این ترتیب است که مصرف "شیشه" به عنوان ماده جایگزین را پی می‌گیرند؛ ماده‌ای که پول کمتری بابت آن پرداخته خواهد شد، زحمت تهیه آن کمتر بوده و مصرف آن نیز ساده‌تر است و به این ترتیب است که داستان تازه آغاز می‌شود.

وی به اقدامات انجام شده برای آشنایی دانشجویان با مواد اشاره کرد و گفت: اقدامات خوبی در زمینه آگاه‌سازی دانشجویان، آشنایی با مواد و برگزاری کلاس‌های مهارت‌های زندگی آغاز شده است.

رییس اداره پیشگیری، درمان وکاهش آسیب وزارت بهداشت افزود: البته در حوزه «ریتالین» این نگرانی را داریم که اصرار بر مباحث آن در حوزه اعتیاد سبب شود مردم نسبت به جنبه درمانی آن نیز بدبین شوند و از ارایه این دارو به کودک مبتلا به ADHD (بیش فعال) که نیازمند آن است، خودداری کنند. هشدار آن است که عدم درمان کودکان مبتلا به ADHD، خود ریسک فاکتور اعتیاد است. بنابراین با تجویز روانپزشک اطفال، مصرف ریتالین مشکلی ندارد. بررسی‌های انجام شده نیز نشان می‌دهند مصرف این دارو در کودکی برای درمان ADHD (البته با تجویز روانپزشک) دلیلی برای ابتلا به اعتیاد در بزرگسالی نیست.

منبع: ایسنا

 

وزارت بهداشت برای نخستین بار اعلام کرد :

دو میلیون و دویست هزار نفر معتاد دائمی با مصرف روزانه در کشور داریم

غلامعباس ناصحی در گفت‌و‌گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس در پاسخ به این پرسش که آ‌خرین آمار تعداد معتادان کشور چقدر است، توضیح داد: آخرین آماری که ستاد مبارزه با مواد مخدر از تعداد معتادان کشور اعلام کرد 2 میلیون تا 2.2 میلیون معتاد وابسته به مواد مخدر است و وزارت بهداشت به جز این آمار، آمار دیگری ندارد.

وی در پاسخ به این نکته که در گذشته و تاکنون ستاد مبارزه با مواد مخدر تعداد معتادان دائمی کشور را یک میلیون و 200 هزار نفر و مصرف کنندگان تفننی مواد را 800 هزار نفر اعلام می‌کرد، توضیح داد: این آ‌مار قدیمی و مربوط به سال 86 است. ما در وزارت بهداشت آمار مصرف کنندگان تفننی مواد را نداریم و آمار حدود 2 میلیون تا 2.2 میلیون نفر مربوط به معتادان وابسته و دائمی است که مصرف روزانه مواد مخدر دارند.

مدیر کل سلامت روان وزارت بهداشت همچنین در مورد آمار اعتیاد به الکل در کشور نیز گفت: آ‌مار دقیق از تعداد معتادان به الکل نداریم اما اطلاعات موجود نشان می‌د‌هد که تعداد معتادان وابسته به الکل در کشور بالا نیست.

فارس

-------------------------

پی نوشت:

جدای از بحث اینکه آمار ارائه شده از معتادان دائم یا حرفه ای که توسط وزارت بهداشت ارائه شده دقیق است یا خیر . در مورد مصرف کنندگان تفننی فکر نمی کنم اصولن چنین افرادی وجود خارجی داشته باشند . باید پذیرفت کسانی که فاصله زیادی می بینند بین خودشان و یک معتاد حرفه ای ، و با اتکا به این خیال واهی که هر وقت بخواهند مواد مصرف می کنند و هر وقت نخواهند نه ، بنوعی حکم کسانی هستند که در سالن انتظار بانک از دستگاه شماره دریافت کرده اند و در انتظار خواندن شماره و فراخواندنشان به جلوی باجه هستند . آنها مادامی که مصرفشان از انگشتان دست تجاوز می کند خودشان هم نمی دانندکه شماره را دریافت نموده و در صف منتظران هستند و دیر یا زود نوبتشان فرارخواهد رسید . ممکن است شماره خوان خوش صدای بانک امروز شماره ای که در دستشان است نخواند ولی مطمئن باشند بیش از 90 درصد کسانی که سالن انتظار معتادان حرفه ای در خواب خرگوشی بسر می برند یکی از همین روزها شماره ای که در دستشان است در فضای سالن انتظار طنین انداز خواهد شد .

کافیست از معتادینی که جان و مالشان راطوفان بی رحم اعتیاد به تاراج برده است بپرسید که  نیت مصرف موادشان در دفعات اول چه بوده است ؟ آیا همه آنها با توجیه کودکانه ای باعنوان مصرف تفننی اسیر این گرداب  هولناک نشده اند ؟ بنظر شما معتادی پیدا می شود که به نیت درب و داغانی و رسیدن به فلاکت مصرفش را شروع کرده باشد ؟

من که فکر نمی کنم 

مردی معتاد به شیشه که دختر 6ساله خود را با پرت کردن از طبقه سوم به قتل رسانده است در دادگاه کیفری استان تهران پای میز محاکمه می‌رود.  

به گزارش شرق تحقیقات درباره این جنایت از آبان سال‌گذشته آغاز شد و اکنون با مجرم شناخته شدن پدر مقتول برای وی کیفرخواست صادر شده و پرونده در اختیار قضات دادگاه کیفری استان تهران قرار گرفته است.  

ساعت 20 روز 16‌آبان سال قبل اهالی ساختمانی در خیابان شهرآرا وقتی صدای فریادها و کمک‌خواهی دختر 6 ساله‌ای را که در همسایگی‌شان زندگی می‌کرد، شنیدند مقابل واحد آپارتمانی محل سکونت او رفتند. با کوبیدن به در از پدر وی خواستند در را باز کند اما این مرد به درخواست همسایه‌های خود اعتنایی نکرد. لحظاتی بعد مرد رفتگری که در مقابل این ساختمان مشغول کار بود ناگهان صحنه دلخراشی را دید و مشاهده کرد ...

ادامه مطلب |  

 

سلامت نیوز : امیرحسین قاضی زاده در گفت و گو با فارس، افزود: مسئله اعتیاد یک معضل و آسیب اجتماعی است که ابعاد مختلف انتظامی، اقتصادی، اجتماعی و بهداشتی دارد و برای کنترل آن باید به تمام ابعاد آن همزمان توجه کرد.

وی ادامه داد: عوامل مختلف فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی وجود دارند که به معضل اعتیاد دامن می‌زنند. شاید مهمترین اصل ورود یک فرد به عرصه اعتیاد افسردگی و نداشتن اعتماد به نفس است به همین علت توان و قدرت حل مشکلات خود را ندارد و برای رسیدن به یک آرامش کاذب به مواد مخدر و روانگردان پناه می‌برد.عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت:‌ تا زمانی که پدیده فقر، طلاق، طلاق عاطفی، حاشیه نشینی و معضل هویتی وجود دارد پدیده اعتیاد هم وجود دارد، شاید ریشه و وجه اشتراک همه این مسائل را بتوان در ضعف اعتقاد به خداوند تبارک و تعالی دانشت که موجب افسردگی، اختلال هویت و اعتیاد می‌شود.

نگاهی حذفی به معتادان شکست خورده است

وی ادامه داد: در سالهای اخیر مهمترین نگاهی که برای مقابله با پدیده اعتیاد در بین دستگاههای مسئول رایج بوده است، نگاه حذفی به معتاد و پدیده اعتیاد بدون توجه به ریشه های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی آن بوده است به همین علت هم به نتیجه مطلوب نرسیده است. قاضی زاده گفت:

ادامه مطلب |