مصرف محمد عزیز هروئین بود که توانست پس از سفر اول بمدت 10 و 10 روز باروش درمانی کنگره 60 به درمان و رهایی از اعتیاد برسد و روز چهارشنبه در شعبه آکادمی به جمع سفردومیها بپیوندد .

 
به سختی قبول کرده تا نخ کلاف سردرگم روزهای تاریکش را دوباره از نو باز و سرنوشتش را بیان کند. بانوی جوانی که پنج سال از عمرش را در زیر سقف‌های موقت مقوایی همراه با دلهره و اضطراب، سپری کرده است.
 
مجله مهر نوشت: دستانش را در هم می فشارد، سکوت می کند و مدام به فکر فرو می رود. هر بار که می خواهد موضوعی را بیان کند، رنگ از رخسارش می رود. وقتی یاد آن روزها می افتد، همینکه می خواهد سر صحبت را باز کند، اول یک دل سیر گریه می کند و بعد می خندد و می گوید:«بنویس، روزگار من گریه و خنده است. غم هایش زیاد بود اما حالا خنده اش زیاد شده. خدا را شکر...» دوستانش او را «یاسی» صدا می کنند. زنی بلند قامت و خوش بیانی که روزگاری اعتیاد و بی خانمانی کمرش را خم و او را آواره کرده بود حالا برای خودش دانشجوی درسخوان رشته مدیریت است و برای ما گوشه ای از زندگی اش را بازگو می کند.
 
کسی از گذشته من خبر ندارد!
 
۲۸سال دارد و یکی- دو سالی هست خودش را با درس و کتاب مشغول کرده و کتابچه خاطراتش زندگی قبلی اش را بسته و به قول خودش در صندوقچه گذاشته است که سراغش نرود. یاسی می گوید:« اگر دوستان فعلی ام به ویژه در دانشگاه بدانند که یک روزی من چه سرنوشتی داشتم، بعید است رابطه شان را به من ادامه دهند. اکنون دوستانی دارم که شیوه زندگی ام با آنها تغییر و حسابی حال و هوای متفاوت فرهنگی پیدا کرده است. به همین علت اکنون کسی از گذشته من هیچ چیز نمی داند. از قدیمی ها هم جز یکی از دوستانم که در رشته مددکاری درس خوانده و او را خیلی دوستش دارم، با همه دوستان و آشنایان رابطه ام را قطع کرده ام تا مبادا دوباره بلغزم. حتی دیگر حاضر نیستم خاطرات تلخ و سیاه آن روزها را مرور کنم چه برسد ارتباط با آن دوستان. با یادآوری آن روزها یک حسی مثل خوره به جانم می افتد و تا چند وقت درگیرش می شوم و حالم بد می شود. درست است که آن روزهای واقعی را نمی توانم از تاریخچه زندگی ام پاک و محو کنم و بیرون بیاندازم اما دوست ندارم بازخوانی شان کنم. حالا هم اگر دوستم نبود، سرنوشتم را نمی گفتم. اما فکر کردم شاید بهتر است بخشی از سرنوشت افرادی مثل من را بنویسید تا بلکه یک نفر درس بگیرد و از انحراف دوری کند.»
 
 
 فرار از خانه
 
وقتی اولین بار تنهایی را حس کرده، هشت سالش بوده و در مقطع ابتدایی درس می خوانده است. یک بار هم در دوران راهنمایی به سرش زده تا از خانه فرار کند اما... یاسی آن روزها را چنین  تعریف می کند:« دختر خانواده ای پنج فرزندی هستم که مادرم پس از تولد من فوت و پدرم با دختر عمه اش ازدواج کرده است. همیشه نامادری ام، خواهر و برادرهای بزرگترم را بیشتر دوست داشت. مدام سرکوفت می زد و به من می گفت:« بی عرضه.» بچه هایش هم به من می خندیدند. هر کاری که می کردم یک ایرادی می گرفت. هیچ وقت در مرامش تشکر وجود نداشت. حتی وقت مدرسه رفتم، از همان موقع حرف های او را باور داشتم و فکر می کردم بی عرضه ام. چندسال با هیچ کسی دوست نشدم چون فکر می کردم کسی با من دوست نمی شود. یکبار که از دست کتک هایشان در رفته بودم، چهار ساعت بیرون ماندم اما وقتی هوا تاریک شد، از ترس دوباره به خانه برگشتم ولی برگشتن همانا و دوباره کتک خوردن همان. خیلی سخت بود. او کتک می زد و تهدید می کرد که به پدرم نگویم. تا اینکه در معلم کلاس دومم متوجه مشکل من شد. او خیلی مهربان بود و بهش اعتماد کردم و با او حرف زدم. معلمم با مادر بچه ها زیاد صحبت می کرد. یادم هست با مادر من هم چندباری صحبت کرد اما بی فایده بود.»
 
سراب خوشی های شبانه
 
می‌گوید از بچگی به دنبال راهی برای فرار از خانه بوده و دوست داشته ازدواج کند تا بلکه نجات پیدا کند. یاسی با یادآوری آن روز‌ها بغضش می‌گیرد و صحبت‌هایش را اینطور ادامه می‌دهد: «حوالی میدان امام حسین (ع) زندگی می‌کردیم. وقتی دختری در محله‌مان ازدواج می‌کرد، همه مطلع می‌شدند و بیشتر از همه من دلم می‌گرفت! چون دوست داشتم به جای آن عروس من ازدواج می‌کردم. به همین خاطر با اولین خواستگارم که پسر همسایه‌مان بود، در سن ۱۷سالگی نامزد کردم و بعد درس و مدرسه تعطیل شد. یک عروسی مختصر گرفتیم و با جهزیه کمی راهی خانه او در حوالی میدان خراسان شدم. بدبختی من از‌‌ همان موقع شروع شد. همسرم سعید، اعتیاد داشت و من هم به مرور زمان درگیر اعتیاد شدم. بعد از ازدواج و با‌‌ رها شدن از دست نامادری شرایط زندگی‌ام متفاوت شده بود اما من متوجه آسیب‌های آن نبودم. اعتیاد ذره ذره به جان من رسوخ و مرا درگیر کرد که وقتی به خودم آمدم دیگر خیلی دیر شده بود.» او می‌افزاید: «آدم‌ در شرایط مختلف زندگی متوجه نیست و برای آنهایی که اعتیاد دارند، حواس و قدرت تحلیل شان کم می شود. من هم در آن دوران مدام با توهم زندگی می‌کردم. حالا که به گذشته‌ام فکر می‌کنم افسوس زمان از دست رفته را می‌خورم و آرزو می‌کنم کاش آن دوران را تجربه نمی‌کردم. اما حالا از شرایط این روز‌هایم راضی‌ام و شکر گذار خداوند هستم. »
 
اعتیادی که زود رهاشد
 
گرفتاری های زندگی یاسی وهمسرش از زمانی شروع شده که سعید به خاطر مصرف زیاد الکل، از محل کارش در پیک موتوری اخراج می شود. یاسی می گوید:« خب سعید حالت عادی روحی نداشت پرخاشگر شده بود و با همه دعوا داشت. به همین علت از محل کارش اخراج شد. درست همزمان با وقتی بود که من و او وابستگی شدید به الکل و شیشه پیدا کرده بودیم. اوضاع سخت شده و اجاره خانه مان چند ماه عقب افتاده بود. تااینکه ۶ماه بعد از ناتوانی در پرداخت اجاره، صاحبخانه وسایلمان را که اندازه یک وانت هم نمی شد بیرون گذاشت پول پیشی را که دستش داشتیم بابت بدهی برداشت و ما آواره شدیم. درست آن موقع بود که دوستانمان را شناخیتم. همه ما را تنها گذاشتندو هیچ کسی به ما پول و مواد نمی داد. یک ساختمان نیمه کاره در حوالی نظام آباد بود که چند شب اول را آنجا بودیم. اما اهالی ما را به پلیس تحویل دادند و بعد مجبور شدیم جایمان را عوض کنیم. چندباری تغییر مکان دادیم و هربار زمین خاکی و خلوتی را پیدا می کردیم تا بتوانیم آنجا بمانیم. همزمان وسایلی که داشتیم را کم کم فروختیم تا خرجمان را تأمین کنیم. بی کاری و بی پولی شرایط زندگی مان را دشوار کرده بود. یک روز همسرم که از آلونکی که در آن بودیم بیرون رفت و دیگر برنگشت.»
 
دلهره های شبانه
 
زندگی یاسی پس از فوت همسرش تغییر کرده و دشوار تر شده است. او می گوید:« دیگر تنها شده بودم. هرچه بود، سعید مرد بالای سرم بود. اما وقتی دیگر برنگشت شرایطم سخت شد. چندباری خواستم از دوستانش کمک بگیرم اما کسی کمکم نکرد.شرایط آن روزهایم خیلی سخت بود. زباله ها را می گشتم تا بلکه لباس و غذایی پیدا کنم. میان شمشادهای بوستان شوش تا پارک اندیشه و ملت می رفتم تا شب به صبح برسد. زندگی سختی بود. دراین رفت وآمد ها به چند نفر از زنانی مثل خودم دوست شدم. یک مدت با هم اموراتمان را سپری کردیم اما با آنها دچارمشکل شدیم. آواره بودیم. استرس داشتم. باید خیلی مواظب خودم می بودم. بالاخره کارتن خوابی برای زنان با دشواری های بیشتری همراه است. آن موقع که تنها بودم از ترس اینکه حضور جلب توجه نکند، در تاریکی دراز می کشیدم و روزهای سرد از سرما می‌لرزیدم. به خاطر همین هنوز زمستان را دوست ندارم. دیگر با سگ ها دوست شده بودم. تا اینکه خیلی اتفاقی با دوستم که حالا مددکار است آشنا شدم. شاید باورتان نشود اما وقتی دستم را به سویش دراز کردم که پول بگیرم، او من را شناخت و زندگی ام متحول شد.» وقتی می خواهد از دوستش یاد کند، او را چنین توصیف می کند و ادامه می دهد:« اسمش فرشته است. خودش هم مثل فرشته هاست. خیلی کمک کرد. از ترک اعتیاد تا حمایت شخصی برای ادامه تحصیلم. حالا هم دانشجویم، همه لطف خداست که به واسطه او دستم را گرفت.»
 
پایان شیرین یک کارتن خواب
 
شنیدن روایت زندگی پر نشیب یاسی خیلی مفصل و طولانی است که در این فرصت مجال شرح آن نیست اما یاسی تأکید می‌کند: « شعار نمی‌دهم اما باورکنید خانواده اصلی ترین کانونی است یک بچه به ویژه دختر می‌تواند از آنجا منحرف شود یا به جایی برسد. به همین دلیل مادران می‌توانند نقش خوبی در هدایت و همراهی دخترانشان در راه درست داشته باشند. از خانواده‌ها می‌خواهم با بچه‌هایشان دوست باشند و آنها را از خود دور نکنند تا آنها وقتی محبت یک فردی را در بیرون از خانه می‌بینند، به آن جلب نشوند و زندگیشان دستخوش تغییراتی مثل من و امثال من نشود. زندگی من هم به لطف خدا و همراهی فرشته من که در همه این چند سال برایم خیلی زحمت کشید، تغییر کرد. امیدوارم بتوانم زحماتش را جبران کنم.» او می‌افزاید: « ترک اعتیاد و احیای دوباره زندگی‌ام خیلی سخت بود اما به لطف خدا مهیا شد. خیلی طول کشید و سخت بود تا دیپلم بگیرم و کنکور بدهم ولی موفق شدم. خواستم و تلاش کردم خداوند هم به واسطه دوستان خوب کمک کرد. الان حضور در دانشگاه و هم صحبتی و رفت وآمد با دانشجویان روحیه‌ام را بهبود بخشیده و موجب افزایش اعتماد به نفسم شده است. . زندگی‌ام حالا سرشار از امیدواری و انگیزه شده است. خودم به مدارس می‌روم برای بچه‌ها درباره اثرات مخرب آسیب‌های اجتماعی صحبت می‌کنم تا آن‌ها آگاه شوند و آگاهانه زندگی کنند.»
 
منبع : فرارو
 
به گزارش پارسینه، آمار ها تکان دهنده است ؛حتی فاجعه نامیدن پدیده ای که سالانه قربانیان زیادی را به کام مرگ می کشاند  و بنیان بسیاری از خانواده ها را ویران می کند نمیتواند عمق ماجرا را نشان دهد.
 
اعتیاد بلایی که به جان ملت ها به خصوص کشورهای آسیایی و جهان سوم افتاده است و آمارها حکایت از آن دارد که این بلای خانمان سوز در سالهای اخیر در کمین زنان نشسته و قرار است زین پس زنان را به ورطه نابودی بکشاند.
 
آمارهای رسمی موید  افزایش میزان اعتیاد در بین زنان کشور است، به طوری که رحمانی فضلی در روز جهانی مبارزه با مواد مخدر امار معتادان کشور را یک میلیون و 350 هزار معتاد کشور اعلام کرد که از این تعداد 9.3 درصد را زنان تشکیل می دهند.
 
از آنجا که زنان از قربانیان اصلی آسیب ها و انحرافات اجتماعی به حساب می آیند و اعتیاد از مصادیق اصلی آسیب های اجتماعی است ،به همین دلیل انتظار می رود اقدمات اساسی در این زمینه صورت پذیرد.آمارها افزایش 4 درصدی گرایش زنان به مواد مخدر را طی 5 سال نشان می دهد . 5 سال پیش، از هر 20معتاد ایرانی یک نفر زن بوده و اکنون تقریبا از هر 11معتاد ، یک نفر زن است.
 
اما این تمام ماحرا نیست،فهیمه فرهمندپور مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده در تازه ترین اظهارات خود اعلام کرده است که در گذشته سن اعتیاد زنان بالا بود و این افراد از مخدرهای سنتی استفاده می‌کردند اما امروز متوسط سن اعتیاد زنان به 27 سال کاهش یافته است و عمدتا به مخدرهای صنعتی گرایش دارند
 
پیش از این نیز حمید صرامی مدیر کل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه آمارها حاکی از شیوع مصرف مواد مخدر و نیز قرص های روانگردان در میان زنان و مردان و در رده های سنی بین 15 تا 65 سال است که از این میان 9 درصد جمعیت معتادان را زنان تشکیل می دهد عنوان کرده بود ،این آمارها لزوم اجرای برنامه های مداخله ای در بحث پیشگیری از اعتیاد زنان را طلب می کند.صرامی در بخش دیگری از سخنانش اعلام کرده بودکه در  حدود ۴۵ درصد مصرف کنندگان زیر ۲۹ سال و حدود۳۰ درصد بین۳۰ تا ۳۹ سال سن هستند.
 
اما دلایل افزایش گرایش زنان به اعتیاد چیست؟
 
غلامرضا حسنی عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد محرومیت‌های اجتماعی را یکی از دلایل گرایش زنان به اعتیاد می‌داند و اظهار می‌کند: بسترخواهی‌های جنسیتی از دیگر دلایل اعتیاد زنان است دختران  می خواهند استقلال‌طلبی خود را به نمایش بگذارند و رفتارهایی مشابه مردان انجام دهند.وی با اشاره به افزایش حضور اجتماعی زنان، می‌گوید:
 
اگر این حضور در حوزه‌های مختلف جهت مثبت نگیرد، الگوهای رفتار آسیبی تحت تاثیر فضاهای ناسالمی که ممکن است وجود داشته باشند، به زنان نیز انتقال می‌یابد و چون زنان جنبه‌های عاطفی قوی‌تری دارند ممکن است در این زمینه آسیب‌پذیرتر باشند بنابراین بسترهای ناسالم برای حضور اجتماعی زنان از دیگر عواملی است که می‌تواند باعث گرایش زنان به مواد مخدر شود.
 
افزایش طول دوران تجرد در جامعه کنونی، باعث می‌شود تعامل زنان و زمینه‌های پرخطر برای حضور آنان در محیط‌های اجتماعی افزایش داشته باشد و از آنجا که مدیریت دقیقی بر روی این محیط‌ها صورت نمی‌گیرد، بستر مناسبی برای سودجویان فراهم می‌شود تا از این طریق زمینه گرایش زنان به اعتیاد فراهم شود.
 
با توجه به اینکه از نظر فیزیولوژیکی دختران مقاومت کمتری به مواد مخدر دارند ،تحقیقات نشان داده است که دانشجویان دختر به ویژه در ایام امتحانات به سمت مصرف مواد مخدر و قرص های روانگردان می روند.
 
اما نگرانی دیگری که درباره کشیده شدن دختران به سمت سیگار و مواد مخدر است شیوع شکل جدیدی از زندگی مجردی دختران است که این روزها در شهرهای بزرگ باب شده است.
 
دختران بعد فارغ التحصیلی از دانشگاه  در شهرهای بزرگ باقی مانده و زندگی مجردی را در پیش می گیرند،که همین دوری انان از خانواده و اینکه زنان بیش تر تحت تاثیر دوستان خود قرار می گیرد آسیب پذیر بودن آنان را افزایش می دهد.
 
اما با تمام این اوصاف بسیاری، جامعه آماری زنان معتاد کشور را گسترده نمی دانند.به گفته فرید براتی مدیر کل پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور 7 تا 9 درصد معتادان کشور را زنان معتاد تشکیل می‌دهند و باید گفت آمار معتادان زن در کشور پایین است، یکی از دلایل این امر شرایط فرهنگی و اجتماعی است که سبب شده است به رغم افزایش 4 درصدی زنان معتاد طی 5 سال اخیر ، همچنان زنان و دختران جزو گروه‌های کم خطر از نظر آسیب اجتماعی اعتیاد به حساب آیند.
 
با تمام اوصاف واقعیت نشان از افزایش میزان اعتیاد در بین زنان کشور دارد!
 
 

 

 

زاري آريا- موضوع اعتياد نوزادان و ايدز کودکان خياباني مطرح است و اين در حالي است که جمعيت کشور پيرمي شود.
به گزارش خبرنگار اجتماعي آريا، آسيب هاي اجتماعي از معضلاتي است که در شهرهاي بزرگ از جمله تهران و بسياري از شهرها و روستاهاي کم برخوردار منشاء مشکلات بسيار بوده و در آينده جامعه و نسل ها موثر است.در اين ميان موضوع اعتياد و ايدز از آسيب هاي اجتماعي مهمي است که بايد به آن توجه ويژه شود به خصوص زماني که اين بيماري ها از طريق مادر به نوزاد هم منتقل مي شود و نسل آينده را به خطر مي اندازد.
در همين راستا امروز فاطمه دانشور رئيس کميته اجتماعي شوراي شهر تهران در يکصدوپانزدهمين جلسه شوراي شهر تهران با بيان اينکه متاسفانه برخي از نوزاداني که متولد مي‌شوند به مواد مخدر اعتياد دارند ، اظهار داشت:براي درمان اين نوزادان بايد مراکز ترک اعتياد همانند يک بيمارستان مجهز راه‌اندازي شود.
به گفته وي بر اساس قانون اساسي رفاه عمومي وظيفه دولت بوده و دولت نيز اين وظيفه را به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي سپرده است و در اين ميان بحث آسيب‌ديدگان اجتماعي به عهده سازمان بهزيستي است.
وي با بيان اينکه سازمان بهزيستي با مسائل مختلفي سر و کار دارد گفته که موضوع کارتن‌خواب‌ها، کودکان کار و خياباني، معلولان و سالمندان و همچنين آسيب‌هاي نوپديد از جمله موضوعاتي است که بهزيستي در تهران با آن روبرو است و اين در حالي است که برخي از آسيب‌ها رو به افزايش است.
دانشور با تاکيد براينکه در بحث پيشگيري از آسيب‌ها عملکرد ضعيفي را داشته‌ايم گفت:اگر به اين موضوع توجه مي‌شد قطعا ميزان آسيب‌ها کمتر از شرايط فعلي بود.

انتقال ايدز به نوزادان
اما در زمينه ايدز و تبعات و مشکلاتي که اين بيماري بواسطه انتقال از مادران به نوزادان دارد ، دکتر عباس صداقت رييس اداره ايدز وزارت بهداشت با تاکيد بر اينکه در دهه گذشته توفيقات خيلي مهمي را در زمينه کنترل HIV داشته‌ايم، گفته که به دليل موج دوم اپيدمي HIV ميان معتادان تزريقي و زندانيان و ورود مواد محرک و روان گردان در مقوله الگوي اعتياد کشور، در سال‌هاي اخير سهم موارد جديد انتقال اچ آي وي از طريق روابط جنسي غيرايمن و افزايش ابتلاي زنان، مسئولان را بسيار حساس‌تر کرده است.
رييس اداره ايدز وزارت بهداشت در تعريف موج سوم بيماري ايدز و انتقال عمودي گفته است: به اين معني است که مادر باردار مبتلا به ويروس اچ آي وي اين بيماري را به نوزاد خود منتقل مي‌کند.

 افزايش ابتلا از طريق تماس جنسي و انتقال از مادر آلوده به نوزاد 
دکتر مينو محرز، رئيس مركز تحقيقات ايدز بيمارستان امام خميني(ره)؛ انتقال از مادر آلوده به نوزاد را از جمله راه هاي انتقال اچ آي وي عنوان کرده و مي گويد: البته اگر قبل از متولد شدن نوزاد متوجه بيماري در مادر باردار شويم خواهيم توانست با درمان جلوي ابتلاي جنين به ايدز را بگيريم.
به گفته وي در حال حاضر به دليل عدم آگاهي خانواده ها و جوانان، بيماري ايدز از طريق تماس جنسي به سرعت رو به افزايش است.
البته رييس اداره ايدز وزارت بهداشت با اشاره به دستاوردهاي کشور در خصوص کنترل بيماري ايدز مي گويد:وزارت بهداشت تلاش کرده است که امکانات لازم براي افزايش دسترسي به آزمايش‌ها، مشاوره، مراقبت و درمان و نظام تشخيصي HIV را در کشور فراهم کند و براي اينکه بتوانيم توفيقاتي که در دهه گذشته در برنامه‌هاي کنترل HIV داشته‌ايم را حفظ کنيم بايد با حساسيت بيشتر به آگاه‌سازي و حساس کردن همه مردم مخصوصا جوانان و نوجوانان و گروه‌هاي پرخطر توجه کنيم و انتظار داريم در اين زمينه ارگان‌هاي ديگر نيز به کمک وزارت بهداشت بيايند و کانال‌هاي ارتباطي با مردم بخصوص جوانان را قوي‌تر کنند. 

توصيه به آموزش مداوم و شفاف به جوانان
رئيس مركز تحقيقات ايدز بيمارستان امام خميني(ره) با بيان اين که متاسفانه به علت عدم آگاهي جوانان، بيماري ايدز از طريق تماس جنسي به سرعت رو به افزايش است ، نسبت به اين روند رشد هشدار داد.دکتر مينو محرز توصيه به آموزش مداوم و شفاف به جوانان، آموزش مهارت هاي زندگي به دانش آموزان را از مهم ترين وظايف مسولان بهداشتي، مولفان كتب درسي، مسولان فرهنگي و اجتماعي و از همه مهم تر رسانه ملي عنوان کرد.آمار زنان و مردان ايدزي در کشور
از طرفي دکتر عباس صداقت رئيس اداره ايدز وزارت بهداشت در ارديبهشت ماه امسال اعلام کرد: بر اساس آمار جمع آوري شده از دانشگاه هاي علوم پزشکي، تا تاريخ 1 دي ماه 1392 مجموعاً 27416 نفر افراد مبتلا به HIV/AIDS در كشور شناسايي شده اند كه 89 درصد آنان را مردان 11درصد را زنان تشكيل مي‌دهند.
به گفته وي تاکنون 5428 نفر مبتلا به ايدز شناسايي شده و 5616 نفر از افراد مبتلا فوت كرده اند.  45.9 درصد از مبتلايان به HIV در زمان ابتلا در گروه سني 25 تا 34 سال قرار داشته اند که بالاترين نسبت در بين گروه‌هاي سني را به خود اختصاص مي‌دهند.

آمار 33 درصدي ايدز از طريق برقراري روابط جنسي
به گفته دکتر صداقت علل ابتلا به HIV در بين کل موارديکه از سال 1365 تا کنون در کشور به ثبت رسيده‌اند به ترتيب، تزريق با وسائل مشترك در مصرف كنندگان مواد (68.5 درصد)، رابطه جنسي (13.1 درصد)و انتقال از مادر به كودك (1.3 درصد)بوده است و راه انتقال در 17.1 درصد از اين گروه نامشخص مانده است.
رئيس اداره ايدز افزود:در مقايسه اين آمار با موارديکه ابتلا آنان در سال 1391 گزارش شده است، اعتياد تزريقي 52 درصد،  برقراري روابط جنسي 33 درصد، و انتقال از مادر مبتلا به کودک 3.4را تشکيل داده است.در 11.6 درصد از موارد شناسايي شده در اين سال راه انتقال نامشخص بوده و هيچ مورد جديد ابتلا از راه خون و فرآورده‌هاي خوني گزارش نشده است ضمنا 74.4 درصد موارد شناسايي شده در اين سال را مردان 25.6 درصد را زنان تشكيل مي‌دهند.

نکات قابل تامل در آمارهاي جديد ايدز اعلام شده؛
اعتياد تزريقي 45.7 درصد؛ روابط جنسي ناسالم 37.9 درصد
از طرفي وزارت بهداشت در پايان مردادماه طي گزارشي، آخرين موارد ثبت شده ويروس HIV/AIDS در نيمه دوم سال 92 را اعلام کرد.در گزارش اداره ايدز وزارت بهداشت آمده است: بر اساس جديد ترين آمارهاي جمع آوري شده از دانشگاه هاي علوم پزشکي و خدمات درماني، تا اول فروردين ماه سال جاري، 27 هزار و 888 نفر افراد مبتلا به HIV/AIDS شناسايي شده اند که 88.7 درصد موارد ابتلا را مردان و 11.3 درصد را زنان تشکيل مي دهند. همچنين 45.8 درصد از مبتلايان که سن زمان ابتلاي آنها مشخص بوده، در گروه سني 25 تا 34 سال قرار داشتند که بالاترين نسبت در بين گروه هاي سني را به خود اختصاص مي دهند.
در ادامه اين گزارش به علل ابتلا به HIV/AIDS اشاره شده است.به طوري که در بين کل موارد ابتلا که از سال 65 تا کنون در کشور به ثبت رسيده اند، به ترتيب اعتياد تزريقي 67.6، رابطه جنسي ناسالم 13.4 و انتقال ويروس از مادر به کودک 1.2 درصد بوده است.

 


 


ستاد مبارزه با مواد مخدر:

شيب پايين سن ابتلا به ايدز در کشور

 

ادامه مطلب |  

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، حسین دژاکام در برنامه رادیویی حاضر جواب رادیو جوان که در خصوص موضوع کارتن‌خوابی پخش شد، با اشاره به اهمیت پرداختن به  مساله کارتن‌خوابی در شهرهای بزرگ اظهار داشت: با توجه به اینکه برخی آمارهای منتشر شده از وجود یک میلیون و 300 هزار معتاد حرفه‌ای و نزدیک به 700 هزار معتاد تفننی خبر می‌دهند و بالتبع با جمعیت 2 میلیونی از معتادان در جامعه روبرو هستیم، اگر بر مبنای آماری، 5 درصد از این معتادان را بتوانیم در حیطه کارتن‌خواب‌ها بگنجانیم، با جمعتی معادل 100 هزار کارتن‌خواب در کل کشور روبرو هستیم.

مدیرعامل جمعیت کنگره 60 افزود: وجود این تعداد کارتن‌خواب در حالی در کشورمان متصور است که هریک از گرمخانه‌های شهرداری‌های کشور در بهترین حالت می‌تواند پذیرای 200 تا 300 نفر باشد.

وی با تاکید بر لزوم ورود تک تک آحاد جامعه به موضوع کمک برای ساماندهی کارتن‌خواب‌ها گفت: شهرداری تهران و بهزیستی اقدامات خوبی را در کمک به کارتن‌خواب‌ها به خصوص با نزدیک شدن فصل سرما انجام داده‌اند ولی باید پذیرفت که با توجه به محدود بودن منابع دولتی و شهرداری‌ها، این اقدامات به تنهایی جوابگو نبوده و باید تک تک آحاد جامعه به این موضوع حساسیت نشان دهند و خیرین به این مساله ورود پیدا کنند.

دژاکام با بیان اینکه نباید تصور داشت که تنها سازمان‌های دولتی در موضوع کارتن‌خواب‌ها دارای مسئولیتند و مردم هیچ تکلیفی در این خصوص نداردند، گفت: وقتی یک تصادف منجر به جرحی در خیابان‌ها رخ می‌دهد، آمبولانس اورژانس به صحنه اعزام می‌شود و اقدام به انتقال مجروح می‌کند؛ وقتی چند تصادف جرحی رخ می‌دهد نیز می‌توان مشابه قبل انتظار اعزام اورژانس و انتقال مصدمان به بیمارستان را داشت ولی اگر خدای ناکرده چندین تصادف بزرگ در آنِ واحد رخ دهد و چند صد مجروح وجود داشته باشد، طبیعی است که دیگر نمی‌توان منتظر حضور اورژانس برای انتقال مصدومان داشت و مردم خود با خودروهای شخصی نسبت به انتقال مجروحان اقدام می‌کنند؛ از این رو در حال حاضر وضعیت کارتن‌خواب‌های کشور نیز همچون این مثال است و نمی‌توان توقع داشت که تنها سازمان‌های دولتی به موضوع وارد شوند و سلب مسئولیت از مردم شود؛ چراکه وضعیت کارتن‌خواب‌ها در شرایط حاضر به وضعیتی رسیده است که دستگاه‌های دولتی به تنهایی و بدون کمک‌های مردمی نمی‌توانند موثر باشند.

مدیرعامل جمعیت احیای انسانی کنگره 60 با تاکید بر اینکه درحال حاضر بسیاری از کشورهای اروپایی و کشورهایی همچون آمریکا و روسیه نیز با این معضل دست به گریبان هستند، افزود: البته خوشبختانه مردم نیز تا اندازه‌ای به موضوع کمک به کارتن‌خواب‌ها ورود پیدا کرده‌اند و من به تازگی از فعالیت یک خانم خیّر باخبر شدم که در جنوب شهر تهران مکانی را برای کمک به کارتن‌خواب‌ها راه‌اندازی کرده است.

وی با اشاره به برخی تصورات نادرست مردم مبنی بر انتخاب آگاهانه کارتن‌خواب‌ها و معتادان برای داشتن شرایط امروزشان، خاطرنشان کرد: باید این واقعیت را پذیرفت که اغلب معتادان و کارتن‌خواب‌ها، نمی‌دانستند که کارشان به وضعیت امروزشان کشیده شود و ما اگر از مشکلاتی که بر اثر خماری به فرد معتاد وارد می‌شود مطلع شویم، تصورمان نسبت به این موضوع تغییر می‌کند.

دژاکام با بیان اینکه مصرف مواد حتی در صورت تفننی نیز به کارتن‌خوابی می‌تواند منجر شود، افزود: در هر حال اگر ما به این کارتن‌خواب‌ها که خواسته یا ناخواسته به وضعیت امروزشان رسیده‌اند، به چشم دختر، پسر، فرزند یا یکی از عزیزانمان نگاه کنیم، به این نتیجه می‌رسیم که باید برای کمک به این افراد خصوصاً در شرایط فعلی و فرارسیدن فصل سرما، کاری کنیم و امروز با نزدیک شدن زمستان،‌ هدیه دادن یک پتو، یک لباس گرم و حتی یک وعده غذای گرم به این کارتن‌خواب‌ها بسیار پر اهمیت است.

مدیرعامل کنگره 60 در پایان خاطرنشان کرد: ما باید نسبت به معضل اعتیاد و مساله کارتن‌خوابی حساسیت لازم را داشته باشیم چراکه اعتیاد با هیچ کس تعارف ندارد و هر خانواده‌ای می‌تواند به این معضل گرفتار شود، لذا با دست به دست هم دادن و کمک به درمان معتادان، می‌توانیم در جهت سالم سازی فضای جامعه برای خانواده خود گام برداریم.

سایت کنگره 60

 


حسین دژاکام در گفت‌وگو با خبرنگار انتظامی خبرگزاری تسنیم، با انتقاد از سیاست‌های ستاد مبارزه با مواد مخدر در درمان معتادان و مبارزه با اعتیاد اظهار داشت: باید به این نکته توجه داشت که درصد بالایی از معتادان کشور دارای شغل و خانواده هستند و تنها درصد کمی از این معتادان، بی‌کار و بی‌خانمان هستند؛ لذا باید سیاست‌هایی را طراحی و دنبال کنیم که برای تمامی معتادان قابل بهره برداری باشد.
مدیرعامل جمعیت احیای انسانی کنگره 60 ادامه داد: مشاهدات بالینی من نشان می‌دهد که نزدیک به 90 درصد معتادان دارای خانه و شغل و در حدود 10 تا 15 درصد از آنها بی‌خانمان هستند که سیاست‌هایی همچون بیمه معتادان و وام اشتغال و مسکن برای آن‌ها می‌تواند مفید فایده باشد.
وی خطاب به وزیر کشور و دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت‌: من از آقای رحمانی فضلی و دیگر سیاست‌گذاران ستاد مبارزه با مواد مخدر این پرسش را دارم که در سیاست‌گذاری‌های این ستاد، چه برنامه‌ای برای کمک به درمان آن بخش 90 درصدی دیده شده است؟!
دژاکام با تاکید بر اینکه ورزش یک مکمل درمانی قدرتمند در درمان اعتیاد است، افزود: مسئولان باید پاسخ دهند که آیا مسئولیت وزارت ورزش و جوانان تنها در حیطه ورزش قهرمانی است، یا باید سیاست‌هایی برای ورزش همگانی و تسهیل در استفاده عموم از اماکن ورزشی نیز طراحی کند؟!
مدیرعامل کنگره 60 با اشاره به اینکه ورزش علاوه بر یک مکمل درمان اعتیاد، نقش ویژه‌ای در پیشگیری از گرایش جوانان به اعتیاد نیز دارد، گفت‌: جوانان ما در شرایطی قرار دارند که می‌بایست برای شنا در یک سانس استخر، حداقل 15 هزار تومان هزینه کنند ولی خرید هروئین برای یک وعده مصرف، تنها 5 هزار تومان است.
وی ادامه داد: مبارزه با اعتیاد تنها در اختیار ستاد مبارزه با مواد مخدر، نیروی انتظامی و قوه قضائیه نیست و سایر دستگاه‌ها همچون شهرداری، صدا و سیما، وزات ورزش و جوانان، سازمان تبلیغات اسلامی و سایر دستگاه‌های کشور نیز در این حوزه دارای مسئولیت‌هایی هستند.
دژاکام با تقدیر از اقدام شهرداری تهران به منظور احداث گرمخانه‌ها گفت: از زمانی که این گرمخانه‌ها در شهر تهران احداث شده‌اند، شاهدیم که گزارشاتی که پیش از آن از مرگ معتادان خیابانی بر اثر سرما منتشر می‌شد، دیگر مشاهده نمی‌شود.
مدیرعامل کنگره 60 با بیان اینکه سخنان وی به هیچ وجه با رویکرد تخریبی ایراد نمی‌شود، خاطرنشان کرد: این مباحث تنها اطلاعاتی است که من به عنوان کارشناسی که در متن درمان اعتیاد قرار دارم آن ها را عنوان می‌کنم.
وی در پایان با اشاره به تجربیات به دست آمده در خصوص اثرات ورزش در درمان اعتیاد و پاک ماندن معتادان پس از قطع مصرف، گفت: ما در کنگره 60 نمونه‌های بسیاری داریم که پس از درمان اعتیاد توانسته‌اند با بهره‌گیری از اثرات مثبت ورزش، روند درمان خود را تکمیل کنند و در برخی رشته‌های ورزشی به پیشرفت‌هایی دست یافتند که به اردوهای تیم ملی دعوت شدند و در تیم ملی نیز قرار گرفتند؛ این در حالی است که اغلب این افراد معتادانی بودند که سال‌ها به خطرناک‌ترین مواد مخدر و محرک از جمله شیشه اعتیاد داشتند و پس از درمان، توانستند به اردوی تیم‌های ملی در رشته‌های تیراندازی، راگبی و ... دعوت شوند.
انتهای پیام/

خبرگزاری تسنیم

 

" جلسه پرسش و پاسخ با حضور استاد جهان بینی کنگره 60 "

روز شنبه در خلال جلسه عمومی نمایندگی شهرک غرب که به استادی آقای امین دژاکام یرگزار شد ایشان به سوالات مکتوب تنی چنداز حاضرین پاسخ دادند .  سوالات مطرح شده و پاسخ استاد به آنها بشرح ذیل است :

سوال :  چرا من باید تاوان اعتیاد همسرم را پس بدهم مگرمن چه گناهی کردم ؟

آقای امین:طبق آمار گرفته شده 90 درصد همسفران این حس را مخصوصاً در 1 تا 5 ماه اول داشتند.تا حالا شده جایی بروید که غذا خیلی به شما مزه بدهد؟یا مکانی خوشایند حالتان باشد؛این همان خواسته ی پنهان شماست،خواسته ای وجود دارد که در بطنش ارتفاقاتی نهفته است و انسان باید چیزی را تجربه کند که در بطنش به مفهومی برسد.

*اتفاقی در هستی نمی افتد که جزء خواسته ی انسان نباشد و اصولا انسان اضداد را تجربه می کند؛کسی که بیشتر همه را می خنداند کسی است که در خلوت بیشتر از همه گریسته است،کسی که بیشتر از همه شهامت به خرج داده بیشتر از همه ترسیده است.غم بزرگ می تواند انسان را به پایین ترین و یا بالاترین درجه برساند پس این اتفاق را بد تفسیر نکنید ادامه دهید.

سوال : بامسافری که گریز می زند چه باید کرد؟

آقای امین : باید  مدتی را طی کند تا سازگاری صورت گیرد نگران نباشید.

سوال : مسافر من به کنگره می آید و سر کلاس ها حاضر می شود اما چند مصرف شده و با دوستان نابابش هم رفت و آمد می کند چه باید کرد؟

آقای امین : شما فکر نکنید راهنما نمی فهمد مسافر اگر کج برود در لژیون نمی تواند درست بنشیند ،تا زمانی که در کنگره حاضر است خوب  است و قابل اصلاح است و تازه اگر هم نیاید راهنما حواسش است .و تمرکز را روی خودتان و آموزش خودتان بگذارید این که کجا می رود چه می کند را رها کنید و اگر 9 الی 10 ماه طول کشید با هماهنگی با راهنمایش صحبت کنید تا آن موقع خوش بین باشید.

و حال به من بگویید همسفر کیست؟ کسی که غذا درست می کند؟کسی که با مسافر بیاید و برود؟چه ویژگی  باید داشته باشد تا به او بتوان گفت همسفر؟

او بایستی بتواند به مسافرش اعتماد کند که اگرهمه ی کارها را انجام دهد و به مسافرش اعتماد نداشته باشد ،باطل است و اگر هیچ کدام را انجام نداد و به او اعتماد کرد می تواند انرژی لازم را به مسافرش بدهد و همین باور ماست که باعث می شود آن ها بهتر نقششان را بازی کنند و باور ما به آن ها کمک می کند.

سوال : در علم روانشناسی می گویند چیزی که  واقعیت ندارد توهم است اما در کنگره می گویند توهم واقعیت است کدام درست است؟

آقای امین : بله به علت آسیب دیدن چاکراه ها شخص چیزهایی را میبیند و میشنود که دیگران نمی بینند و نمی شنوند و علمی که جواب می دهد درست است علمی که باعث ایجاد تغییرات و تبدیلات شود درست است؛اگر درجهت مثبت باشد می شود علم. 

سوال : ایا در اثر جهان بینی نادرست است که در ما نواقصی وجود دارد؟

آقای امین : مثلاً شما آدم عصبی ای هستید از لحاظ روان در تعادل نیسیتید اگر جهان بینی درستی داشته باشید به مرور زمان خشم ،حسادت،کینه، نفرت و.... را درمان می کنید در غیر این صورت همه ی این ها را خلق می کنید،اگر تفکر درستی نداشته باشید به انسان کینه جو،حسود  و .. .تبدیل می شوید.

اگر جهان بینی درست باشد جهان بینی همه چیز را درست می کند و اگر نه همه ی چیزهای بد را خلق می کند..

سوال : لطفا" کمی در مورد عضویت در حلقه های عرفانی و تاثیرش در سفر اول توضیح دهید .

آقای امین : همیشه برای این که کاری انجام دهید باید متوقف شوید اگر بخواهید به این جور کلاس ها بروید از این حا می مانید به این گونه نیست که 6 ماهه یاذ بگیرید کسی که می خواهد واکس بزند باید 1 سال شاگردی کند کسی که می خواهد شیشه بری کند باید 2 سال شاگردی کند باید تفکر کرد و وادی اول را در مسائل زنذگی مان به کار ببریم تا بنوانیم نتیجه بگیریم

 

حسین دژاکام در گفت‌وگو با خبرنگار انتظامی خبرگزاری تسنیم، در واکنش به انتشار آمار ارائه شده از مرگ روزانه 2 نفر بر اثر سوءمصرف مواد مخدر در کشور، با بیان این‌که کم‌ترین آسیب و تخریب ناشی از اعتیاد، مصرف اعتیاد‌گونه مواد است، اظهار داشت: به طور کلی این که فردی عادت به مصرف ماده‌ای در ساعت خاص و به صورت مدوام داشته باشد، کم‌ترین تخریب اعتیاد است و تخریب اصلی اعتیاد، زمانی آغاز می‌شود که مواد مخدر وارد چرخه قاچاق می‌شود و قاچاقچیان پا به عرصه مساله اعتیاد می‌گذارند و این ماده برای قاچاقچیان سودآور می‌شود و قاچاقچیان برای سود بیش‌تر خود، اقدام به ورود جنس ناخالص به بازار مصرف می‌کنند و معتاد برای تأمین هزینه مواد خود به دزدی روی می‌آورد و این چرخه به طلاق، فقر و فحشا منجر می‌شود که افزایش آمار زندانیان و حجم انبوه پرونده‌های قضایی نشان از بزرگی این آسیب است.

تزریق هروئین 10 برابر اثرگذارتر از مصرف تدخینی آن است

مدیرعامل جمعیت احیای انسانی (کنگره 60) اُوردُز معتادان، مصرف مواد ناخالص و عفونت ناشی از تزریق را از جمله علل مرگ و میر معتادان عنوان کرد و با اشاره به عرض‌اندام مجدد هروئین در بازار مصرف کنندگان و ورود دوباره هروئین به چرخه مصرف، گفت: در 5، 6 سال گذشته به دلیل ورود «کراک»، هروئین از چرخه مصرف خارج و طبیعتاً تزریق مواد نیز جمع شده بود و هروئین تنها در مکان‌هایی خاص یافت می‌شد ولی با بازگشت دوباره هروئین به چرخه مصرف و توجه به این موضوع که جذب هروئین از طریق تزریق، 10 برابر اثرگذارتر از مصرف تدخینی آن است و معتادان به دنبال مصرف اثربخش‌تر هستند، باید انتظار بازگشت مصرف تزریقی را در جمعیت معتادان داشته باشیم.

بالاترین درجه خلوص هروئین خیابانی 7 درصد است/«اشک خدا» معتادان تزریقی را مثل برگ خزان روی زمین ریخت

دژاکام با بیان این‌که متأسفانه در کشورمان هر روز 2 نفر بر اثر سوءمصرف مواد مخدر جان خود را از دست می‌دهند که فرزندان این ملت و مملکت هستند، ادامه داد:  من به یاد دارم که چند سال پیش با همکاری ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری تحقیقی را انجام دادیم و انواع هروئین را از مناطق مختلف جمع‌آوری کردیم و در آزمایش‌های انجام شده مشخص شد که بالاترین خلوص هروئین‌های جمع‌آوری شده 7 درصد بود، این میزان خلوص در حالی در هروئین‌های آن زمان وجود داشت که چندی بعد ماده مخدری به نام «اشک خدا» به بازار آمد که درجه خلوص 40 تا 50 درصد داشت و این خلوص بالا موجب شد تا معتادان ترزیقی در آن زمان مثل برگ خزان بریزند.

ادامه مطلب |  

دهمین جلسه از دوره چهل و نهم سری کارگاه‌های آموزش جهان‌بینی کنگره 60 مورخ 93/01/27 با نگهبانی و استادی آقای مهندس دژاکام و دبیری همسفر مهری مصطفی با دستورجلسه " وادی هشتم و تأثیر آن روی من " رأس ساعت 16 آغاز به کار نمود

 سخنان استاد :

آقای مهندس ضمن اشاره‌ای کوتاه به دستورجلسه هفتگی فرمودند :

دستورجلسه این هفته می‌گوید : " با حرکت راه نمایان می‌شود " یعنی ؛ تا زمانی که ما حرکت نکردیم ، همه چیز نامشخص است . اگر من بخواهم به چالوس بروم ، لازم نیست از هم اکنون تمام پیچ و خم‌های جاده را محاسبه کنم چه اتفاقی خواهد افتاد . وقتی حرکت کنیم ، راه مشخص می‌شود و پیچ‌ها پشت سرهم طی شده و ما اصلاً متوجه نخواهیم شد . برای تمام موضوعات حیات هم چنین است . وقتی مشکلات و مسائلی وجود دارد ، کسانی که جستجو می‌کنند و حرکت می‌کنند ، راه را پیدا می‌کنند و ما اساس کار ما در کنگره هم بر همین امر است . اطلاعات اولیه فراهم‌شده و برنامه‌ریزی شد ، بقیه حرکت‌ها در طول مسیر مشخص شد و به اصطلاح ؛ " خود ره بگویدت که چون باید رفت " .

یکی از مسائلی که امروز می‌خواهم راجع به آن صحبت کنم ، این است که ؛ همان طور که گفتیم : در کنگره 60 باید مسئولیت در تمام قسمت‌ها در چرخش باشد همان طور که مرزبانی و نگهبانی و دبیری در چرخش است و حتی راهنمایی هم تا 4 سال در چرخش است . وقتی کارها در چرخش است ، ویژگی‌های خوبی دارد چراکه همه می‌خواهند خدمت کنند و این خدمت کردن ، به همه می‌رسد . اگر در قسمت  OT کسی بخواهد به صورت دائم کار انجام دهد ، نمی‌شود و باید این فرصت را در اختیار دیگران هم قرار دهد . همه جا باید این کار را انجام دهیم و تا زمانی که این خدمت‌ها به صورت چرخشی باشد ، هم خدمت به افراد متعدد می‌رسد و هم قضیه بسیار خوب است . وقتی کاری به صورت دائم در اختیار کسی باشد ، گویی آن کار به صورت سرقفلی درآمده است و دیگر جدا کردن آن شخص از این قضیه مشکل خواهد بود .

بقیه درادامه مطلب ...

ادامه مطلب |  
مراسم آغاز پنجمین سال رهائی در نمایندگی شهرک غرب


آرزوی مسافر : آرزوی می‌کنم بزودی در زادگاهم  ( شهر خرم آباد ) ، نمایندگی کنگره 60 راه‌اندازی شود .

پیام تولد : هر رودی که از جائی بیرون می‌آید همه تلاش‌ها را می‌کند و خود را به تخته‌سنگ‌ها و قلوه‌سنگ‌ها میزند تا راهش را هموار نماید ، راه سخت  ، اما امکان‌پذیر است که به بحـــر و اقیانوس ملحق شود
سخنان آقای علی ضیائی :

امروز  برای اولین بار روز تولدم با زمانی که آقای مهندس دستور قطع مصرف مرا صادر کرد، همزمان شده است که از این بابت بسیار خوشحالم. امروز به چند سال گذشته فکر می‌کردم. همان‌گونه که در کتاب «عبور از منطقه 6 درجه زیر صفر» گفته شده است، هیچ‌کدام از تولدها شبیه هم نیستند. هر کدام پیام خودشان را دارند. من به گردن تمام کسانی که در این تولد شرکت کرده‌اند، دین دارم. شاید آن‌ها با حرفم من نور امیدی در قلبشان دیده شود و حرکت جدیدی را آغاز کنند. از طرفی هر کس در کنگره که جایگاهی را تجربه می‌کند، مسئولیتش بالاتر می‌رود.

معمولاً رسم نیست در تولد4 سالگی خیلی به دوران مصرف برگردیم اما من می‌خواهم به کسانی که از درمان اعتیاد ناامید هستند بگویم که اعتیاد درمان قطعی  دارد!!!

هر چند یادآوری آن روزها سخت است. من و خانواده‌ام هزینه‌های مالی، جسمی و معنوی زیادی برای ترک اعتیاد پرداختیم؛ اما همیشه علی‌رغم خواست قوی به علت پیدا نکردن یک روش منطقی با شکست مواجه می‌شدم.  راستش را بخواهید آن قدر از درمان اعتیاد ناامید بودم که به قصد درمان وارد کنگره نشدم بلکه می‌خواستم مدتی از تزریق هروئین فاصله بگیرم و تریاک مصرف کنم تا در این مدت رگ‌هایم ترمیم شوند و من بتوانم دوباره تزریق کنم. من فقط برای خرید مواد بیرون می‌رفتم. بقیه روز هنگام بیدار شدن، غذا خوردن، حرف زدن و ... نیازمند تزریق بودم. اینکه بتوانم تنها یک ساعت بدون سرنگ و تزریق زندگی کنم به یک آرزوی دست‌نیافتنی تبدیل شده بود. در شعبه انقلاب آن زمان حضور یافتم. آن قدر از نظر جسمی تخریب داشتم و ظاهرم وحشتناک بود  که حتی کسی مرا بغل نمی‌کرد. نخستین کسی که مرا در آغوش گرفت، آقای موسوی راهنمای عزیزم  بود. این آغوش برایم ‌آغازگر راهی بزرگ  و سرنوشت‌ساز شد.

روزهای سختی را سپری کردم. اما بدترین لحظه‌ای که به پوچی و تنهایی مفرط رسیدم؛ روزی بود که مادرم دو کیسه پلاستیک پشت در اتاقم گذاشت و گفت: می‌خواهی در خانه راه بروی با این‌ها راه برو تا عفونتت بر روی فرش وسایل منزل نریزد. آنجا با تمام وجود حس کردم که تنها هستم و به آخر خط رسیده‌ام.

حالا خدا رو شکر می‌کنم که به کنگره راه یافتم و ایمان دارم که خیلی‌ها بیرون درهای کنگره هستند که آرزوی درمان دارند اما راه کنگره را نمی‌یابند؛ پس قدر این صندلی را بدانید. خیلی از هم دوره‌های مصرف من الان سال‌هاست که مرده‌اند.

زمانی که در نمایندگی استاد معین بودم  به علت کمبود جا نتوانستم در آن جا تشکیل لژیون دهم اما خوشحالم در این شعبه توانستم لژیونم را برپا کنم. من از تک‌تک بچه‌های لژیونم درس می‌گیرم. این تنها به خاطر عشق و پیوند محبتی است که بین من و آن‌ها برقرار است. از آقای حکیمی، آقای موسوی، مادرم، پدرم، همسرم و خانم فریده که به نظرم اسوه صبر و تجربه هستند تقدیر و تشکر می‌کنم.

از همه ممنونم که به هم ریختگی‌های من را تحمل کردند و صبر کردند تا به درمان برسم. مدتی است که سیگار هم مصرف نمی‌کنم و  در پروسه ویلیام وایت هستم . از زمانی که سیگار نمی‌کشم وارد دنیای تازه‌ای شده‌ام و در حال تجربه کردن لذت‌های تازه‌ای هستم   که هر روز بیشتر و بیشتر می‌شوند. بابت دستیابی به این لذت‌ها و آرامشی که دارم خداراشکر می‌کنم و همه را مدیون راه و مسیر صحیح و منطقی کنگره60 هستم .


متن کامل گزارش را اینجـــــــا بخوانید

 

«کنگره 60»؛ نماد توان جامعه ی مدنی در مبارزه با اعتیاد

تهران-ایرنا-درباره ی اعتیاد و گسترش آن بسیار صحبت شده است؛ اما آنچه کمتر به آن توجه شده، تلاش فعالان جامعه ی مدنی برای رویارویی و مهار این پدیده ی شوم است؛ «جمعیت احیای انسانی کنگره 60» یکی از ده ها سازمان مردم نهاد در این ارتباط است.

گرایش جوانان و بویژه قشر دانشجو به مصرف مواد مخدر طی سال های اخیر، زنگ خطر بزرگی را برای مسوولان و خانواده ها به صدا درآورده است. زنگ خطری که لزوم اتخاذ راهکارهای درست در راه مبارزه اصولی با این معضل را بیش از هر زمان دیگری مورد توجه قرار می دهد.

در کنار فعالیت نهادهای رسمی و حکومتی در راستای مبارزه با مواد مخدر، افراد و گروه هایی در عرصه ی جامعه ی مدنی ایران با انگیزه های انسانی و با ماهیتی غیرانتفاعی تلاش بسیاری را برای حل بحران مواد مخدر و به ویژه کمک برای ترک اعتیاد و بازیابی معتادان و بازگرداندن آنها به زندگی عادی می کنند. جمعیت احیای انسانی کنگره 60 یکی از این گروه ها است. این سازمان مردم نهاد که مسوول و موسس آن «حسین دژاکام» است، در شهریور سال 1378 تاسیس شد.

کنگره ی 60 اکنون به یکی از بزرگ ترین سازمان های مردم نهاد در ایران مبدل شده است که هزاران مصرف کننده را از دام اعتیاد رها کرده و شرایط و آموزش های لازم برای بازگشت آنها به جامعه به عنوان فردی عادی را فراهم کرده است. این سازمان شعبه های فراوانی در تهران و سراسر ایران دارد. شعبه ی اصلی آن که در اصطلاح به آن «آکادمی» گفته می شود در ابتدای خیابان سهروردی تهران قرار دارد. هم اکنون نزدیک به 800 نفر بطور داوطلبانه در این سازمان مردم نهاد فعالیت می کنند و همه ی حمایت های مالی آن نیز توسط مردم صورت می گیرد.

درمان در کنگره 60 بصورت تدریجی و مرحله به مرحله و با کاهش پله ای میزان مصرف صورت می گیرد و تمامی این مراحل به صورت رایگان انجام می گیرد.

گروه پژوهش های خبری ایرنا با هدف بررسی فعالیت های گروه های جامعه ی مدنی برای مبارزه با اعتیاد و به طور مشخص کنگره ی 60 با حسین دژاکام موسس و مسوول این کنگره به گفت و گو نشست و نظر وی را درباره ی شیوع اعتیاد، دلایل و روش های مبارزه با این پدیده خانمان سوز، جویا شد.

حسین دژاکام متولد 25 آبان 1328 و فارغ التحصیل رشته ی مهندسی الکترونیک از دانشگاه علم و صنعت است. تحقیق های چند ساله ی او در خصوص تولید چشم های الکترونیک به منظور حفظ سلامت و جان کارگران و کاربردهای دیگر صنعتی که به همراه جمعی دیگر از متخصصان در سال 1359 آغاز شد پس از سه سال به نتیجه رسید و به تولید و طراحی چشم های الکترونیک برای نخستین بار در ایران و تاسیس کارخانه ی چشم های الکترونیک در منطقه ی ایرانشهر در استان سیستان و بلوچستان منجر شد.

حسین دژاکام خود از سال 1358 مصرف دایمی مواد مخدر را آغاز کرد؛ مصرفی که برای 12 سال او را درگیر کرد و تلاش های متعدد برای ترک آن به جایی نرسید. او خود علت برگشت به مواد را احیا نشدن سیستم های تخریب شده در اثر مصرف مواد، به کار نیفتادن غدد شبه افیونی و از تعادل خارج شدن سیستم های بدن عنوان می کند.

ادامه گزارش و مصاحبه باآقای دژاکام را درادامه مطلب بخوانید

ادامه مطلب |  

روزنامه آرمان

وزیر کشور و دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر در ادامه استمداد جویی از گروه‌های مختلف جامعه برای مبارزه با موادمخدر و اعتیاد، سراغ مداحان رفت. در یکی، دو هفته گذشته، عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیر کشور از گروه‌های مختلفی برای مبارزه با موادمخدر کمک گرفته است؛ هنرمندان و سینماگران، مدیران و اهالی رسانه، بسیج و ... او امروز اما سراغ مداحان رفت و از آنها خواست که برای مبارزه با اعتیاد به میدان بیایند.  اودر دیدار با کانون مداحان و شعرای آیینی کشور در سازمان تبلیغات اسلامی گفت: فعالیت شبکه‌های اجتماعی در دنیا عمدتاً تخصصی و سیاسی‌اند اما شما اعتقادی، عقلی و احساسی کار می‌کنید. رحمانی‌فضلی به اقداماتی که مداحان می‌توانند در زمینه کاهش آسیب‌های ناشی از اعتیاد انجام دهند هم اشاره کرد و افزود: اکنون اگر خانواده معتادان به بهزیستی مراجعه کنند، این سازمان پوشش‌های لازم را نمی‌دهد و خانواده این افراد واقعاً بیچاره هستند. افراد معتاد زنانشان را به هر کاری ازجمله تکدی و سرقت وادار می‌کنند و خانواده‌هایشان فاقد هرگونه اختیارند.

شما در کانون مداحان و شعرای آیینی می‌توانید در درون خود تشکل‌های خیریه ایجاد کنید تا از خانواده معتادان حمایت کرده و با ایجاد شغل و حمایت‌های حقوقی حقوق از دست رفته این افراد را به آنها برگردانید. رحمانی‌فضلی همچنین در حاشیه این دیداردرباره کمک خواستن از مداحان برای مبارزه با اعتیاد به خبرنگاران گفت: شبکه مداحان، عظیم و پرقدرت است و در همه جا با مردم و اعتقادات دینی آنها در ارتباط است و می‌تواند در این مسیر به ما کمک کند

ادامه مطلب |  


جلســــــــه نهم از دور اول سری جلسات عمومـــــی نمایندگی شهرک غرب  مورخ 30 آذرماه ، به نگهبانی آقای علی ضیائی ، استادی آقای محسن زهرائی و دبیری آقای سعید با دستور جلسه " کمک کنگره به من ، کمک من به کنگره ( مادی و معنوی ) " راس ساعت 17 آغاز بکارنمود .

سخنان استادجلسه :
یکی از قوانین بنیادین خلقت خدمت کردن به خلق است که برخی از ما انسانها هنوز نمیدانیم چرا باید از جان و دانش وزمان خود در اختیار دیگران قرار دهیم و به انسانها خدمت کنیم
خیلی از انسانها به دیگران خدمت میکنند بدون اینکه از فلسفه درونی خدمت آگاه باشند اگر ما بدانیم که بعد از این زندگی خاکی زندگی دیگری است و انسان در جهانی دیگر به زندگی اش ادامه میدهد و زندگی را محدود به همین عمر زمینی ندانیم وآگاهی وشناخت کافی داشته باشیم خیلی راحتتر میتوانیم خدمت کردن که یکی از قوانین بنیادی خلقت است را بپذیریم اگر چه ما بپذیریم یا نپذیریم این قانون در هستی جاری است فلسفه شناخت عقیده بر این است که اگر انسان دلیل بنیادی و علت اصلی اینکه ریشه یک حقیقت و یک اتفاق را نداند در ادامه راه ممکن است با خیلی از اتفاقها از مسیر خارج شود امروزه نگاه انسانها مثل نسلهای گذشته نیست و علم بیوگرافی به ما میگوید که این جهان جهانی به هم پیوسته است تا حدی که اگر یک پروانه در شمال آفریقا بال بزند تأثیر آن را در اینجا خواهیم گرفت انسان باید بداند که تکاملش در وحدت اتفاق می افتد اگر بدانیم که سرنوشت ما انسانها با هم مرتبط است در می یابیم که خدمت کردن دقیقأ در جهت تعالی ما حرکت میکند.
برای فهم عمیق خدمت بدون شک باید تقدیر ماهیت انسانها و قضیه شکرگذاری را بدانیم و بشناسیم و اصول شناخت ودانایی که پایه و بنیاد دانش کنگره است را برای همه اثبات کنیم و ما هرگز هیچ کسی را نمی توانیم از کنگره اخراج کنیم که آنگاه خدمت ما به خیانت تبدیل میشود وقتی شناخت و آگاهی صورت میگیرد و ما به جای خدمت کردن به دیگران از سر محبت به آنها خیانت نمیکنیم بلکه راه درست را انتخاب میکنیم کسی که وارد کنگره میشود متوجه میشود ماهیت انسان و تفکر او چگونه است و او خود مسئول تمام کارها و اعمالش میباشد
وظیفه ما این است که به فرزندانمان آىُین دوست یابی را آموزش دهیم چون نمیتوانیم مواد مخدر را کاملا جمع کنیم و تمام معتادان را سر ببریم بلکه باید اینقدر پیوند محبت وصمیمیت بر بنیاد شعور و آگاهی زیاد باشد که فرزند ما تمام مشگلات خود را با ما در میان گذارد.
مبحث ایمان یکی دیگر از بحث های مهم است که برای انسان اشتباه تعریف شده است ایمان برای ما سیاه پوشیدن ، عزاداری ، خواندن نماز و مهر بر پیشانی تعریف شده در صورتی که ایمان تجلی نور خداوند است نور خداوند در قلب انسان علوم الهی و دانش شناخت هستی است تمام کسانی که در کنگره می مانند و خدمت میکنند به درجه ای از شعور و آگاهی و درک تن واحده رسیده اند که ما همه انسانیم و به هم متصل هستیم و این را بدانیم که اصلی ترین اثر خدمت اول در مورد خود ماست و خدمت کردن بالا رفتن توانایی اندیشه ، قدرت عملکرد و شناخت دقیق تر از مسئولیت هاست ابتدا در جهت خود شخص و سپس کسی که به او خدمت میشود.
تهیه گزارش : مسافر  دانیـــــــــال
منبع : وب نمایندگی شهرک غرب
 
50 هزار ایرانی از بیماری ایدز خود خبر ندارند!!!!

به گزارش جهان به نقل از ایرنا، دکتر عباس صداقت گفت: حدود ۲۶ هزار بیمار مبتلا به ایدز در کشور شناسایی شده اند اما براساس مدل های ریاضی، برآورد می شود ۷۰ تا ۸۰ هزار نفر در کشور مبتلا به ایدز باشند.

وی با بیان اینکه آمارهای ابتلا به ایدز در کشور هر سه ماه یک بار اعلام می شود، اظهار داشت: بیشترین موارد ابتلا به ایدز در کشور ناشی از شیوع آن از طریق اعتیاد تزریقی است و برغم آنکه در دهه گذشته اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده اما همچنان اغلب موارد ایدز از این طریق بروز پیدا می کند.

رییس اداره ایدز وزارت بهداشت گفت: با وجودی که سرعت شیوع ایدز از طریق اعتیاد تزریقی کم شده است اما هم اکنون روانگردان ها و شیشه تهدید دیگری برای گسترش ایدز در کشور هستند.

صداقت با اشاره به افزایش شیوع ایدز در بین زنان کشور، گفت: اغلب مبتلایان به بیماری ایدز را جوانان تشکیل می دهند بطوریکه ۵/۴۶ درصد از مبتلایان به ایدز در گروه سنی ۲۵ تا ۳۶ سال قرار دارند.

وی یادآور شد: ایدز مشخصه بالینی خاصی ندارد بنابراین ما بر راه های پیشگیری از ایدز به ویژه در میان جوانان تاکید داریم.

 

میزگرد تخصصی فارس در مورد بررسی وضعیت اعتیاد در کشور ( قسمت دوم )


به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس،حسین دژاکام،مدیر عامل جمعیت احیای انسانی کنگره 60 در ادامه میزگرد تخصصی بررسی وضعیت اعتیاد در ایران در پاسخ به این پرسش خبرنگار فارس که به نظر شما راه‌حل کاهش و کنترل اعتیاد در کشور ما چیست، چنین گفت.

دژاکام: هر کاری بستر لازم می‌خواهد. گندم را روی آسفالت بریزی، سبز نمی‌شود. از آن گذشته بعد از سبز شدن نیاز به مراقبت دارد ما برای عدم مصرف مواد کدام بستر را فراهم کرده‌ایم. وقتی قلیان‌ها را حذف می‌کنیم نتیجه آن این می‌شود که مخفیانه آن را استعمال می‌کنند و در کنار آن کراک و مشروبات الکلی را هم مصرف می‌کنند.

نمی‌گویم قلیان خوب است اما باید جوانب امر را در نظر بگیریم. به لحاظ ورزشی چه امکاناتی را برای جوان‌هایمان فراهم کرده‌ایم. شهرداری کارش این شده که آسمان تهران را بفروشد تا بزرگراه بزند. کدام ورزشگاه‌ها را برای جوان‌ها آماده کرده است. در کجا یکسری کامپیوتر آماده کرده تا جوان‌ها از اینترنت استفاده کنند. جوان‌ها باید چه کار کنند.

بله این خیلی خوب است که جوان‌‌ها صبح از خواب بیدار شوند و همه بروند مدرسه و درس بخوانند. اما همه که این کار را نمی‌کنند. باید به جوان خط ‌مشی داده شود. می‌گویند نفسَت را سرکار بگذار و گر نه، او تو را سرکار می‌گذارد. کار تربیت بدنی که نباید فقط برگزاری مسابقات ورزشی یا اعزام ورزشکار به مسابقات باشد. آیا کار تربیت بدنی این است که ورزشگاه‌ها را اجاره دهد اگر این طور است که وزیر نمی‌خواهد یک آپارتمان را در نظر بگیرند و کسی را آن جا بنشانند تا اجاره اماکن ورزشی را بگیرد. اول باید برای جوان‌ها خوراک فراهم کنیم بعد از آنها بخواهیم تا دنبال کاری مثل اعتیاد نروند.

ما یک اعتیاد داریم روی کاغذ و یکی داریم کف خیابان. با بخشنامه، ماده و تبصره نمی‌توان معضل اعتیاد را رفع کرد. باید برویم در خیابان و معتاد تزریقی را ببینیم. آیا ما حاضریم با یک معتاد تزریقی ناهار بخوریم. البته مسئولان ستاد مبارزه با مواد مخدر مرتب با مصرف کنندگان در ارتباط هستند. منظور مسئولان دستگاههای دیگر است که ارتباط ندارند. اعتیاد که روی کاغذ نیست. مسئله اعتمادسازی است. در سیستم‌های قبلی آن قدر محدودیت برای درمانگاه‌های ترک اعتیاد قائل شده‌اند که در حال جمع کردن درمانگاه هایشان هستند.

فارس: چه محدودیت‌هایی؟

دژاکام: مثلاً در هر شیفت 50 بیمار بیشتر نمی‌توانی ببینی یا فلان شربت و دارو را این قدر باید مصرف کنی. پولی که می‌گیری باید فلان قدر باشد. آیا ما می‌توانیم چلوکبابی‌ها را ملزم به آماده کردن فقط 500 سیخ کباب در روز کنیم. یا به نانوایی بگوییم به هر نفر 50 نان بیشتر ندهید.

بعد می‌گویند تعداد زیاد مراجعان موجب افزایش مصرف دارو و نشت آن می‌شود، در حالی که با قرار دادن بازرسی می توان از وقوع پیشامد نیز جلوگیری کرد. یکی از مسئولان قبلی با حضور در یکی از مراکز درمانی و ایراد گرفتن از آن و قطع دارو موجب تعطیلی آن شد در حالی که آن مرکز می‌توانست 270 بیمار را درمان کند.

کسانی که در زمینه اعتیاد کار می‌کنند باید اعتیاد را دوست داشته و نسبت به آن عشق داشته باشند. مسئولان تمام سازمان‌هایی که می‌خواهند روی مسئله اعتیاد کار کنند باید عاشق باشند. گاهی دیده می‌شود که مسئول اعتیاد در اداره‌ای، ضد معتاد یا پزشک است. نباید به صرف پذیرش یک مسئولیت پای در این عرصه گذاشت. اگر عاشق نیستند در یک چارت دیگری فعالیت کنند.

فارس: بنابراین شما مشکل را کسانی می‌دانید که در این زمینه کار می‌کنند؟

دژاکام: بله، آنها نقش مهمی دارند.

بقیه درادامه مطلب ....

ادامه مطلب |  

میزگرد تخصصی فارس در مورد بررسی وضعیت اعتیاد در کشور


به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، سعید صفاتیان، مدیر کل سابق درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر و رئیس کارگروه پیشگیری از اعتیاد مجمع تشخیص مصلحت نظام و مدیر موسسه دانش اعتیاد و روانشناسی در میزگرد تخصصی بررسی وضعیت اعتیاد در کشور،در پاسخ به این پرسش خبرنگار فارس که شمار واقعی معتادان در ایران چقدر است چنین می‌گوید.

صفاتیان: آمار اعلام شده از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر را قبول ندارم، محاسبه دقیق تعداد معتادان از چند راه امکانپذیر است، می‌توانیم از تعداد کسانی که زندانی می‌شوند و تعداد قاچاقچیان آن را محاسبه کنیم.

فارس: چطور؟

صفاتیان: 20 هزار معتاد سالانه زندانی می‌شوند. طبق گزارش سازمان ملل به ازای هر 20 نفر مصرف‌کننده یک فروشنده وجود دارد،‌بنابراین آمار دقیق معتادان از این طریق 3 میلیون و 400 هزار نفر می‌شود.

از طرفی در حوزه درمان 700 هزار نفر درمان می‌شوند به عبارتی 50 درصد از معتادان درمان می‌شوند، این در حالی است که پیشرفته‌ترین کشورها بیش از 25 درصد از معتادان خود را نمی‌توانند درمان کنند و ما هم استثناء نیستیم. بنابراین با محاسبه ضریب افرادی که درمان می‌شوند تعداد معتادان باز هم 3 میلیون و 600 هزار نفر خواهد بود. با این حال حتی در تعیین میزان مصرف هم دچار چالش هستیم.به همین دلیل من بارها از دولت یازدهم خواسته‌ام که بیایند و آمار واقعی معتادان را اعلام کنند.

فارس: به نظر می‌رسد اراده‌ای وجود دارد و نمی‌گذارد آمار واقعی معتادان اعلام شود؟

صفاتیان: در این دولت بعید می‌دانم. هر چند که به دولت قبلی شک داشتم. اگر این دولت آمار واقعی را اعلام کند، با دست باز می‌توانیم مشکل را حل کنیم. همیشه این سؤال مطرح است که چرا در مسائل اجتماعی می‌خواهیم صورت مسئله را پاک کنیم و هنوز هم در بحث کلان مدیریت‌ها وارد بحث‌های اجتماعی نشده‌ایم و فقط در بحث‌های اقتصادی و سیاسی هستیم. اگر تعداد معتادان هرچه زودتر اعلام شود به نفع مردم و دولت خواهد بود و دستگاه‌های مرتبط با اعتیاد نیز با توجه به آمار می‌توانند برنامه‌ریزی کنند و توانشان را بسنجند.

فارس: شاید مطرح شدن تعداد واقعی معتادان در ابعاد بین‌المللی درست نباشد؟

صفاتیان: آیا اکنون فکر می‌‌کنید مجامع بین‌المللی می‌گویند ایران وضعیت خوبی دارد. در سایت UNODC که آمار دولتی را اعلام می‌‌کند یک بار حتی اعلام کرد، 10 میلیون نفر در کشور معتاد هستند البته آمار 3.5 تا 4 میلیون معتاد یکبار در زمان دولت خاتمی هم اعلام شد.

فارس: که البته بعد تکذیب کردند.

صفاتیان: بله

فارس: پس مسئولان آمارها را می‌دانند اما بنا به مصحلت اعلام نمی‌کنند؟

صفاتیان: من مصلحت‌شان را نمی‌دانم اما الان امیدوارم مسئولان جدید به صراحت آن را اعلام کنند، چرا که حوزه‌های اعتیاد با بسیاری از مشکلات اجتماعی مرتبط است.

بقیه مطلب را حتما" بخوانید...

ادامه مطلب |  

چند وقتی ست که با مساعدت شهرداری منطقه 2 تهران در سرای محله ایوانک ( فاز شش شهرک غرب ) یکی دیگراز نمایندگیهای کنگره 60 فعالیت خود را آغاز نموده است . بنوعی می توان گفت این نمایندگی ، غربی ترین نمایندگی کنگره 60 در کلان شهر تهران است و می تواند مراجعین غرب تهران مناطقی از قبیل پونک ، جنت آباد ، دهکده المپیک و بسیاری از مناطق غربی دیگر تهران پوشش دهد  .

نیازراه اندازی این  نمایندگی در غرب تهران کاملن محسوس بودو شروع بکار آن   جای بسی خوشحالی دارد . جادارد از مسوولین همیشه همراه شهرداری کمال تشکر را داشته باشم . امیدوارم تمام دوستانی که در این غربی ترین شعبه کنگره در شهر تهران عضویت دارند قدر جایگاهشان را بدانند و یادشان نرود که مناطق غربی ایران عزیزمان کنگـــــــــــره 60 نمایندگی ندارد . استانهایی از قبیل لرستان ، کرمانشاه ، ایلام ، کردستان و ... که همواره در تیر رس انواع و اقسام محرومیتها قرار داشته و دارند . در این مناطق مصرف کنندگان مواد مخدری که خواهان رهائی از اعتیاد هستند گزینه ای جز ( ترک اعتیاد ) پیش رویشان قرار ندارد و با ( درمان اعتیاد ) به ط.ر کل غریبه اند .

تصاویری که در زیز می بینید را یکی از دوستان غرب نشین برایم فرستاد . این تصاویر مربوط است به یکی از نقلط محروم استان کرمانشاه و در آن خانواده هایی را می بینید که مصرف مواد مخدر امری بسیار عادی و روزمره بحساب می آید . ....


---------------------------

---------------------------------


-------------------------------------

به امید پیچیدن طنین  درمان واقعی و قطعی  اعتیاد  درسراسر میهن عزیزمان 


...علی ضیاء


 

ال.‌اس.‌دی دارویی نیمه ترکیبی است که در لابراتورهای پیشرفته از اسید لیزرتیک بدست می‌آید. این ماده به صورت طبیعی در قارچ زنگ گندم وجود دارد و از مهم‌ترین و قوی‌ترین داروهای شیمیایی توهم‌زا است.

طرز شناسایی ال.اس.دی

ال.اس.دی به صورت گرد سفید رنگ، قرص، کپسول و همچنین مایعی صاف و روشن و بدون رنگ و بو که گاه برروی کاغذ چکانده می‌شود یافت می‌شود. تشخیص آن از طریق رؤیت و به صورت ظاهری غیر ممکن است و وجود آن را می‌توان از طریق آزمایشات تحلیل کمی و کیفی مورد تایید قرار داد.

آثار ال.اس.دی

پس از آنکه ال.اس.دی وارد بدن انسان شد ممکن است 20 تا 120 دقیقه هیچ اثری در بدن پدیدار نشود. اما تأثیر آن پس از 2الی 3ساعت پـس از جـذب آن پـدیـدار می‌شــود و کم کم به اوج خود می‌رسد. اعتیاد به ال.اس.دی نوعی اتکا روانی به آن است. یکی از مهم‌ترین عوارض مصرف این ماده تیره شدن مردمک چشم است که بطور کامل در مقابل نور واکنش نشان می‌دهد. حالت تهوع، استفراغ، سرد شدن بدن و لرزش در بسیاری از اوقات در بدن بیمار مشاهده می‌شود.

از دیگر علائم مصرف این ماده، خطوط رنگینی است که به هنگام بسته شدن چشم‌ها در منطقه بینایی پدیدار شده و حرکت می‌کنند. همین خطوط ممکن است به صورت اشباح و رویدادهای نامفهومی در نظر بیمار پدیدار گردد و یا چهره افراد و سمبل‌های رویایی دیگر را به خود بگیرد. اگر شخص معتاد به ال.اس.دی چشم‌هایش را باز کند، رنگ‌ها را اشباع‌شده‌تر خواهد دید. عمق تصاویر و اشیاء در نظرش تشدید خواهد شد و بعد تصاویر طولانی تر می‌شود. اشیای ثابت ممکن است در نظرش به حرکت در آیند و به عمق کابوس‌های مختلف خواهد رفت و گاهی چیزهایی پیرامون خود خواهد دید که سایرین توان دیدن آن را ندارند. در این حالت توهمی اشیا در نظر بیمار نوعی زیبایی و معنا پیدا می‌کنند.

در بعضی افراد معتاد نیز خلاف این عادت دیده می‌شود. مثلاً قدرت شنوایی تشدید شده و زمزمه‌هایی نامفهوم در آن می‌آمیزد. ذائقه، شامه و لامسه? معتاد به صورت‌های گوناگون تغییر می‌کند و تجارب، توام با هراس و وحشت و درد است. مغز کار عادی خود را رها می‌کند و در خیالات غرق می‌شود. تفکرات منطق کمتری در ذهن شکل می‌گیرد. خود و شخصیت فرد خرد شده و درک وجود خود متغیر می‌گردد و در نهایت معتاد تمامی وجود، فکر و شخصیت خود را از دست می‌دهد. اگر این تغییرات شدید و ضربه‌زننده به صورت وحشت و از خود بی‌خود شدن ادامه و رشد پیدا کند، باعث مختل شدن تعادل روانی معتاد خواهد شد.

مصرف بسیار کم این ماده (حدود نیم میلی‌گرم) نیز خطرناک است و ممکن است پس از استعمال آن علائم مسمومیت شدیدی از قبیل پیدایش اختلالاتی در سلسله اعصاب خودکار، بی نظمی در حرکات انبساط حدقه? چشم، اختلالاتی در ضربان قلب، قابلیت تحریک شدید و حالت تهوع را به دنبال می‌آورد که این اختلالات با احساس خوشی و خنده‌های ناگهانی بدون علت و ضعف عمومی در بدن و اضطراب و نیز اشکال و تصاویر رنگی کاذبی در نظر شخص ظاهر شده که تخیلات بی‌اساس ایجاد می‌کند، همراه است.

این ماده امراض مغزی ایجاد می‌کند و عوارض روانی حاصله از آن، بیش از همه شباهت به انواع اختلالات روانی از ردیف روان‌گسیختگی یا نوعی از جنون‌های آنی دارد.

بسیاری از مصرف کنندگان حواس پنجگانه‌شان تحت تأثیر این ماده قرار می‌گیرد و احساسات دروغین در آنها ایجاد می‌شود و آنها احساس می‌کنند قادر به پرواز هستند و به همین دلیل از ساختمان‌های بلند خود را به بیرون می‌افکنند و جان خود را از دست می‌دهند.

آزمایش‌هایی نمایانگر توهم‌زا بودن ال.اس.دی

در گربه‌هایی که ال.اس.دی به بدن‌ها آن‌ها وارد شده بود مشاهده شد که تغییر حالت روانی موجب آن شده که بر خلاف حالات طبیعی گربه از موش ترسیده و پا به فرار بگذارد. تأثیر این دارو بر روی عنکبوت‌ها نشان داد که این حیوان با سرعت و مهارت عجیبی شروع به تنیدن تارهای پیچیده و درهم و نامنظمی می‌نماید و بررسی رفتار سربازانی که پس از استعمال ال.اس.دی از آنان فیلم برداری شده بود نشان می‌داد که آنان موقعیت خود را درک نکرده و قادر به انجام دستورات فرمانده خود نیستند.

اولین آزمایش اتفاقی بیانگر آثار ال.اس.دی

وقتی که روی تختخوابم دراز کشیدم در عالم هزیان و هیجان و مستی غوطه‌ور شدم. تمام اثاث خانه به دنبال هم حرکت می‌کردند و پیوسته تغییر رنگ می‌دادند. به نظرم می‌آمـد که سـتارگان آبـی رنـگ آسـمان روی سـقـف خانه‌های شهر فرو می‌ریزند. پس از دو ساعت که در عالم بی‌خبری بودم، یادم آمد که همان روز مقدار کمی از عصاره قارچ چاودار خوردم. فردای همان روز تصمیم گرفتم که همان آزمایش را با مصرف مقدار یک هزارم میلی گرم از این دارو تکرار کنم و نتیجه را یادداشت کنم و یادداشتم چنین بود؛ چهل دقیقه پس از خوردن این مقدار مختصری احساس سرگیجه کردم و بی اختیار قهقهه? خنده سر دادم. جثه? کسانی که در اطرافم بودند به طور عجیبی کوچک شد. از همکارم در خواست کردم که مرا با دوچرخه به یک ویلا هدایت کند. با اینکه باسرعت با دوچرخه پا می‌زدیم، ولی احساس می‌کردم از جای خود تکان نمی‌خورم. پس از ? ساعت وضع عادی خود را باز یافتم.


 

مفتخریم بدینوسیله به اطلاع برسانیم  جلسات عمومی کنگره 60 ،  نمایندگی  شهرک غرب از روز شنبه مورخ 4 آبان ماه فعالیت خود را آغاز خواهد نمود . جلسات مذکور شنبه های هر هفته در محل برگزاری جلسات این نمایندگی واقع در سرای محله ایوانک برگزار خواهد شد . به این ترتیب برنامه برگزاری جلسات نمایندگی شهرک غرب در ایام هفته بشرح ذیل می باشد  :


شنبه ها : از ساعت 17 الی 20 ( جلسات عمومی )
دوشنبه ها : از ساعت 17 الی 20 ( کارگاه آموزشی مسافرین )
چهارشنبه ها : از ساعت 17 الی 20 ( کارگاه آموزشی مسافرین )

مشاوره : روزهای زوج از ساعت 10 صبح الی 17

تلفن :09123340230 ( آقای عطاء اخوان )

*****************


با آرزوی توفیق و سربلندی

 


مادر راکشت ، چون پول مواد نذاذه بود

آفتاب: صبح جمعه هشتم شهريور ماه امسال بود كه كارآگاهان پليس مشهد از طريق همسايگان، در جريان يك فقره قتل در كاظم‌آباد مشهد قرار گرفتند. بلافاصله اكيپ حفظ صحنه جرم، كارشناس پزشكي قانوني، عوامل تشخيص هويت و بازپرس كشيك قتل راهي صحنه قتل شدند.


شنيده‌هاي خبرنگار «اعتماد» حاكي از آن است كه ماموران پس از تجسس منزل با پيكر خونين زني ميانسال به نام «ماه‌ بي‌بي» روبه‌رو شدند كه در يكي از كمد‌هاي خانه مخفي شده بود.

در بررسي‌هاي اوليه از سوي كارآگاهان مشخص شد قاتل يا قاتلان بدون هيچ درگيري و توسل به زور وارد منزل شده‌اند و فرضيه آشنا بودن متهم يا متهمان شكل گرفت. از طرفي به سرقت نرفتن طلاهاي مقتول فرضيه آشنا بودن مجرمان را قوت بخشيد.

تحقيقات كارآگاهان از آشناهاي اين خانواده كه تبعه افغان بودند نشان از آن داشت كه پسر مقتول به نام امير اعتياد شديدي به مواد مخدر صنعتي دارد. امير كه مادر 56 ساله‌اش را با شش ضربه كارد از پا درآورده بود در همان روز در يكي از خيابان‌هاي مشهد شناسايي شد. ماموران موفق شدند در يك عمليات تعقيب و گريز در يك لحظه متهم را دستگير كرده و به اداره آگاهي انتقال بدهند.

متهم درباره اين جنايت به كارآگاهان گفت: با مادرم بر سر مسائل مختلف مشكل داشتيم و آن لحظه كنترل خودم را از دست دادم و ناگهان با چاقو به او حمله‌ور شدم. متهم ادامه داد: وقتي به خودم آمدم، متوجه شدم چاقو در دست دارم و سينه و گردن مادرم غرق خون است، بلافاصله او را داخل كمد پنهان كردم و از خانه فرار كردم ولي همسايه‌ها به هنگام فرار مرا كه دستانم خوني بود و در حال فرار بودم، مشاهده كردند. در حالي كه امير درباره قتل مادر 56 ساله‌اش اين اظهارات را به زبان آورد، اطلاعات به دست آمده از همسايگان حاكي از آن بود كه متهم روز حادثه بر سر تهيه مواد با مادر خود درگير شده بود. بلافاصله بازجويي‌ها از متهم به شكل حرفه‌يي ادامه پيدا كرد و در نهايت متهم به آنچه كرده بود، اعتراف كرد.

با تمام قدرت چاقو مي‌زدم

امير 30 ساله در اعترافات خود به كارآگاهان اداره جنايي پليس مشهد گفت: روز حادثه از مادرم درخواست كمي پول داشتم ولي او از آنجايي كه نمي‌خواست مواد تهيه كنم هر بار با درخواستم مخالفت كرد. امير ادامه داد: در آن لحظه خيلي از كار مادرم عصباني بودم و بدنم از شدت خماري تير مي‌كشيد. امير همچنين افزود: متوجه نمي‌شدم چطور مادرم مي‌تواند درد كشيدن من را ببيند ولي هيچ كمكي نكند. اين شد كه كنترل اعصابم را از دست دادم و با چاقو به سمت او حمله‌ور شدم و با تمام قدرتم پشت سر هم به او ضربه زدم.

يكي از مقامات انتظامي پليس مشهد با اشاره به اينكه متهم بيكار است، گفت: هم اكنون متهم به دستور مقام قضايي در بازداشت به سر مي‌برد. اين مقام مسوول همچنين در رابطه با اينكه چقدر از قتل‌هاي مشهد را قتل بر اثر شيشه و مواد روانگردان تشكيل مي‌دهد، گفت: خب اينجا نزديك مرز است و خريد و فروش مواد مخدر صنعتي بيشتر از مناطق ديگر اتفاق مي‌افتد و طبيعتا قتل‌هاي ناشي از شيشه هم تعداد بيشتري از ساير استان‌ها را شامل مي‌شود.

پسران معتاد به شيشه و قتل مادران

مادركشي در كشور ما جزو قتل‌هايي است كه كم‌ترين آمار را به خود اختصاص مي‌دهد. به طوري كه در پنج ماهه امسال، سه فرزند اقدام به قتل مادرشان كردند كه هر سه آنها تحت تاثير روانگردان شيشه دست به اين جنايت هولناك زدند. قبل از قتل ماه بي‌بي 56 ساله كه هشتم شهريور ماه امسال به دست امير پسر 30 ساله‌اش در كاظم‌آباد مشهد انجام شده بود، جوان ديگري نيز در دامغان در خانه را بر روي مادرش بسته بود و با بنزين خانه را به آتش كشيده بود. اين جوان كه ابتدا منكر هر گونه اطلاع از مرگ مادرش در آتش‌سوزي شده بود پس از روبه‌رو شدن با شواهد و مدارك عليه خود، به قتل مادر اعتراف كرد و انگيزه خود را از اين كار از بين رفتن كنترل خود تحت تاثير مواد روانگردان عنوان كرد.

به گزارش اعتماد، تحت تاثير قرار گرفتن مواد روانگردان و در پي آن به قتل رساندن مادر به همين دو جنايت ختم نشد و 30 مردادماه امسال پسر 18 ساله‌يي در ديباج (استان سمنان) در اقدامي جنون‌آميز با ضربات بيل مادر خود را از پاي درآورد. اين جوان 18 ساله كه به شيشه اعتياد داشت وقتي مادرش با درخواست پول از سوي پسرش مخالفت كرده بود با ضربات بيل بر سر مادر او را به قتل رساند و در اداره آگاهي سمنان، به كرده خود اعتراف كرد.

 

روز جمعه در محل بین المللی  همایشهای رازی هفتمین  کنگره سالانه  دانش اعتیاد بامعرفی مقالات و آثار منتخب  به فعالیت سه روزه خود پایان داد . در این کنگره که با همت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ، درمانی و با حضور تعدا د قابل توجه ای از دانشمندان و اندیشمندان حوزه اعتیاد از سراسر کشور برگزار گردید . پزشکان ، دانشجویان ، مددکاران و محقیقین فعال ( طب اعتیاد ) با ارائه مقالات و پوسترهای مربوط از زوایا و جنبه های مختلف علل شکل گیری ، تخریبها ، پیشگیری  ودرمان این بیماری مهلک را به بحث و گفتگو نشستند و صاحبنظران و متخصصین علم اعتیاد با حضور دسته بندی شده درغالب کارگاههای آموزشی مدون  حضور یافته و باایراد سخنرانی و نمایش اسلایدهای آموزشی ،آخرین یافته های خود در حوزه اعتیاد از نقطه نظرات متنوع به سمع و نظرشرکت کنندگان رساندند.

به اذعان برگزارکنندگان کنگره مذکور ، این دوره حائزکیفیت و کمیت مطلوب تری از لحاظ تعداد مقالات علمی – آموزشی و استقبال فعالین در امر پیشگیری و درمان اعتیاد ، نسیت به ادوار گذشته  دارا بود . در این همایش سازمانها و جمعیتهای فعال در پیشگیری و درمان اعتیاد با ایجاد غرفه هایی به معرفی و شرح فعالیت خود با ارائه نشریات مربوطه  پرداختند و به سوالات مطرح شده بازدیدکنندگان پاسخ دادند . همچنین تعدادی از شرکتهای داروسازی آخرین محصولات خود را از قبیل داروهای  ترک اعتیاد ونگهدارنده های متنوع  و( البته مخدر ) بنمایش گذاشتند .از میان غرفه ها،  تعدادی نیز به عرضه  و فروش  کتب ،نشریات و مجلات علمی و ادبی مرتبط  اختصاص داده شده بود .

با توجه به هجوم  سونامی گونه مصرف  مخدرها و محرکهای صتعتی  و استقبال جاهلانه اقشار مختلف جامعه در چند سال اخیر و مصائب و تخریبهای این قبیل مواد نسبت به مخدرهای دیگر  ، اکثر کارگاهای آموزشی برپا شده و سخنرانیها و مقالاات حول این مواد ویرانگر از قبیل شیشه  و کراک می چرخید .

درمیان دانشمندان و محقیقین حوزه اعتیاد آنچه بیش تر جلوه می نمود و رنگ و روی خاصی به همایش مذکور داده بود حضور یک پارچه و منظم راهنمایان جمعیت احیای انسانی کنگره 60 بود که با لباسهای سفید ، در سه روز برگزاری این کنگره حضوری مستمر و چشمگیر داشتند.


بااحترام

مسافرعلی ضیاء

 
اهدای جوائز تیم قهرمان اولین دوره مسابقات عقاب طلائی در رشته بسکتبال

دراین دوره از مسابقات تیم نمایندگی حر به مقام اول دست یافت
 
در هفته گذشته یکی دیگر از نمایندگیهای جمعیت احیای انسانی کنگره 60 فعالیت خودرا در سرای محله ایوانک واقع در شهرک غرب آغاز نمود . این نمایندگی غربی ترین نمایندگی کنگره 60 در شهر تهران است که می تواند افراد مصرف کننده خواهان رهائی را که در مناطق غربی تهران از قبیل پونک - صاقیه - جنت آباد و ... ساکن هستند را تحت پوشش خود قرار دهد .
آدرس :

اتوبان یادگارامام - شهرک قدس ( غرب ) - فاز 6 - ایوانک - نبش گل افشان جنوبی - سرای محله ایوانکزمان برگزاری جلسات :

کارگاه آموزشی خصوصی مسافرین ( آقایان )شنبـــــه- چهارشنبه
ساعت 17 الی 20--------------


کارگاه آموزشی عمومی

روزهای دوشنبـــــه
ساعت 17 الی 20


--------------------

مشاوره درمان اعتیاد :


شنبه - دوشنبه - چهارشنبه

ساعت 9 صبح الی 15

---------------------------------------------
بدینوسیله از کلیه دوستانی که در مسیر راه اندازی این نمایندگی تلاش جانانه ای داشتند و عزیزان مسئول شهرداری منطقه 2 و سرای محله ایوانک که با قرار دادن مکان برگزاری جلسات برگ زرین دیگری در جهت خدمت رسانی به همنوعان خود ورق زدند تشکر و قدردانی کرده و آرزوی موفقیت روزافزون دارم .

برای بازدید از وبلاگ نمایندگی شهرک غرب

اینجــــــا

کلیک کنید
 

پسر جنایتکار که برای تهیه پول مواد مخدر پیرمرد مهربان را به قتل رسانده بود، هشت روز پس از جنایت شناسایی و دستگیر شد.
به گزارش مهر، ساعت 12 ظهر دوم مرداد امسال، مأموران کلانتری 118 ستارخان از طریق مرکز فوریت های پلیسی در جریان وقوع جنایت در خانه ای در خیابان ستارخان ، خیابان حبیب اللهی قرار گرفتند که طی آن پیرمرد 70 ساله ای به نام ابراهیم به قتل رسیده بود.
با حضور مأموران در محل و تأیید خبر کشف جسد موضوع به پلیس آگاهی تهران بزرگ و قاضی کشیک ویژه قتل اعلام، با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع قتل عمد و به دستور شعبه پنجم بازپرسی دادسرای امور جنایی تهران، پرونده برای رسیدگی تخصصی در اختیار اداره دهم ویژه قتل پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.
دختر مقتول پس از حضور در اداره دهم، در خصوص نحوه اطلاع از مرگ پدرش به کارآگاهان گفت: دوم مرداد در محل کار مشغول به کار بودم که ناگهان تلفن همراهم زنگ خورد. شماره تماس گیرنده متعلق به پدرم بود اما زمانیکه پاسخگوی تماس شدم، بر خلاف انتظار صدای فردی غریبه را شنیدم که عنوان داشت: خودتان را به خانه برسانید !! و پس از آن تلفن قطع شد. بلافاصله با مادرم تماس گرفته و متوجه شدم که تماس مشابهی نیز با مادرم گرفته شده است. به سرعت ، خود را به خانه رسانده و زمانی که به همراه مادرم وارد خانه شدیم با جسد پدرم روبرو شدیم که با دستان بسته بر روی تخت قرار داشت.
در ادامه رسیدگی به پرونده، کارآگاهان اداره دهم با مراجعه به محل وقوع جنایت به بررسی میدانی پرداخته و با راهنمایی خانواده مقتول متوجه شدند که گوشی تلفن همراه مقتول به همراه یک دستگاه دوربین عکاسی ، دستگاه پخش DVD و چندین دست البسه مردانه به سرقت رفته است. با آغاز اقدامات پلیسی، کارآگاهان با شناسایی افراد مرتبط با مقتول موفق به شناسایی جوانی به نام وحید 29 ساله شدند که بر اساس اظهارات خانواده مقتول از مدتی پیش با مقتول آشنا و طرح دوستی ریخته بود.
با شناسایی وحید و در مراجعه به محل سکونت وی در هشتگرد، کارآگاهان متوجه شدند که وی به مصرف موادمخدر از نوع شیشه اعتیاد داشته و همزمان با وقوع جنایت از محل سکونتش خارج و دیگر به منزل بازنگشته است. همچنین کارآگاهان در تحقیقات از خانواده وحید پی بردند که وی پیش از خارج شدن از محل سکونتش، یک دستگاه گوشی تلفن همراه را به برادرش تحویل داده که دختر و همسر مقتول پس از مشاهده گوشی تلفن همراه عنوان کردند که گوشی متعلق به مقتول است.
با توجه به دلایل و شواهد به دست آمده که همگی نشان از حضور وی در محل جنایت داشت، دستگیری وی در دستور کار کارآگاهان اداره دهم قرار گرفت و سرانجام مخفیگاه وی در شهرستان کرج شناسایی شد. کارآگاهان اداره دهم با نیابت قضایی به این شهرستان مراجعه و 10 شهریور موفق به دستگیری وحید شدند.
وحید پس از حضور در اداره دهم لب به اعتراف گشود و در خصوص نحوه آشنایی خود با مقتول و ارتکاب جنایت به کارآگاهان گفت: مدتی پیش و در خیابان جمهوری با مقتول آشنا شدم. به تدریج و به واسطه آنکه مقتول پسری نداشت ارتباط ما هر روز بیشتر شد به گونه ای که پس از مدتی مقتول همیشه عنوان می کرد که مرا به جای پسر نداشته اش می داند. روز جنایت به خانه مقتول رفته بودم تا از وی مقداری پول درخواست کنم اما زمانی که متوجه شد که این پول را برای خرید موادمخدر می خواهم، از دادن آن خودداری کرد و حتی پیشنهاد داد که مصرف مواد را ترک کنم. من که شدیداً به مواد نیاز داشتم، در داخل خانه با او درگیر شده و ابتدا ضربه ای به صورتش زده و زمانیکه بر روی تخت افتاد، دستم را بر روی گلویش قرار داده و آنقدر نگه داشتم که دیگر از حرکت افتاد. پس از بستن دستان مقتول، به سراغ پول های داخل خانه رفته اما وقتی هیچ پولی پیدا نکردم اقدام به سرقت گوشی تلفن همراه، دستگاه DVD و ... کرده و به استثنای گوشی تلفن همراه، مابقی آنها را در منطقه مولوی و به قیمت ناچیزی به دست فروشان فروختم تا هزینه خرید مواد خود را تهیه کنم.
سرهنگ کارآگاه آریا حاجی زاده، معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ با اعلام این خبر گفت: با توجه به اعتراف صریح متهم به ارتکاب جنایت، قرار بازداشت موقت از سوی مقام قضایی صادر و متهم برای انجام تحقیقات تکمیلی در اختیار اداره دهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرف

خبرآنلاین

 

ش ی ش ه کشیـــــدم  همسمرمو  ک ش ت م

مردی که متهم است همسرش را چندین روز شکنجه کرده و سپس به قتل رسانده هرچند با رضایت اولیای‌دم از قصاص نجات پیدا کرد اما با شکایت دادستان پای میز محاکمه رفت و جزییات قتل همسرش را توضیح داد.

به گزارش شرق، قتل زن جوان که سارا نام داشت پنج سال قبل به ماموران خبر داده ‌شد. رفتگران منطقه مفتح در حال تمیز کردن خیابان بودند که جنازه را دیدند. یکی از رفتگران با پلیس تماس گرفت و گفت، جسد زنی جوان را کنار جوی آب پیدا کرده‌ است. وقتی ماموران به محل رسیدند، جسد زن جوان را که معلوم بود مدت‌ها شکنجه و جراحات شدیدی بر بدنش وارد شده ‌است مشاهده کردند. مرد میانسالی همزمان با کشف جسد به پلیس خبر داد دختر جوانش به نام سارا گم شده ‌است.

این مرد گفت: دخترم با شوهرش زندگی می‌کرد از آنجایی که آنها با هم اختلاف داشتند من خیلی نگران دخترم می‌شدم. چند روزی است که از او خبر ندارم و تلفن‌هایش را جواب نمی‌دهد. وقتی از سعید، شوهرش سراغ او را گرفتم گفت سارا خانه را ترک کرده‌ اما من فکر می‌کنم اتفاقی برای دخترم افتاده ‌است.
وقتی ماموران جسدی را که پیدا کرده ‌بودند به پدر سارا نشان دادند، این مرد تایید کرد جنازه متعلق به دخترش است. او گفت: من به دامادم مشکوک هستم. او همیشه سارا را کتک می‌زد و اذیتش می‌کرد. من فکر می‌کنم او راز این قتل را بداند.
 ماموران سعید را بازداشت کردند. این مرد بدون هیچ مقاومتی اتهام قتل را قبول کرد و توضیح داد همسرش را 48ساعت شکنجه کرده و همین شکنجه‌ها باعث مرگ او شده است.

ادامه مطلب |  

تست اعتیاد از سالها پیش یکی از الزامات ثبت عقد است که البته به استناد منفی بودن آن خانواده ها به معتاد نبودن عروس و داماد آینده شان اعتماد می کنند. اما مدیرکل درمان و حمایت‌های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر می گوید تست ها لزوما نشان از عدم اعتیاد ندارند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین دکتر محمدباقر صابری‌زفرقندی دراین باره گفت: برخلاف عقیده رایج در بین برخی از مسوولین اجرایی،‌ راه برون رفت از اعتیاد همسر و جلوگیری از ‏طلاق، انجام تست آزمایشگاهی نیست بلکه تشخیص اعتیاد از طریق بررسی بالینی قابل اعتماد است و تست‌های ‏آزمایشگاهی یک روش کمک‌کننده است و بنابراین اطمینان دادن به خانواده‌ها که جواب تست اعتیاد قابل اعتماد ‏است به نوعی نقض غرض است.

او به پایگاه اطلاع رسانی ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: به عبارتی منفی بودن تست اعتیاد به هیچ عنوان به معنی عدم اعتیاد نیست ‏و راه‌های متعدد و ساده‌ای برای منفی کردن تست اعتیاد به صورت کاذب وجود دارد که اغلب افراد سوء مصرف‌کننده مواد از آن آگاهی دارند.

صابری با اشاره به نقش تحقیقات و بررسی‌های محلی در اطمینان خانواده‌ها از عدم اعتیاد تازه دامادها یا نوعروسان گفت: شاید یکی از دلایلی که خانواده‌ها دقت لازم و تلاش کافی در زمینه تحقیقات از افراد در هنگام ازدواج را ‏نمی‌کنند اطمینان کاذب به پاسخ این تست‌ها باشد.‏

به گفته او بررسی اجمالی از نتایج تست‌های اعتیاد قبل از ازدواج نشان می‌دهد که اولاً در تعداد اندکی از افراد تست ‏مثبت گزارش شده که در این بین مواردی تست مثبت نیز ناشی از مصرف داروهای مجاز بوده است: ‏به نظر نمی‌رسد تعداد قابل توجهی از افراد به دلیل مثبت بودن تست از ازدواج صرف نظر کرده باشند، در حالیکه شاهد ‏هستیم بعد از طی مراحل ازدواج و علی‌رغم داشتن تست منفی، افرادی هستند که از قبل معتاد بوده‌اند.

به عقیده مدیرکل درمان و حمایت‌های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر انجام ‏تست‌های قبل از ازدواج به روش فعلی فقط هزینه‌بر است و به مردم تحمیل می‌شود: این تست ها از طرفی یک اطمینان ‏کاذب به خانواده می‌دهد که مغایر اهداف طراحان الزام برای انجام تست است، به همین دلیل تأکید می‌شود تشخیص ‏اعتیاد بالینی است و با معاینه بالینی و بررسی سوابق فرد امکان اطمینان قطعی از اعتیاد مقدور است و هیچ ‏تست و آزمایشی جایگزین بررسی‌های همه جانبه از افراد در این زمینه نمی‌شود.

او همچینن گفت: در برخی اظهار نظرها گفته می‌شود بسیاری از طلاق‌ها ناشی از اعتیاد همسر است که البته این موضوع توسط منابع معتبر اعلام نشده است، هر چند اعتیاد یکی از عوامل طلاق می‌تواند باشد ولی علت تامه آن نیست.‏ ‏


منبع : خبرآنلاین

 
به گزارش خبرگزاری مهر،حميد صرامي گفت: بر اساس آخرين پژوهشي كه با استفاده از روش نمونه‏ گيري تصادفي خوشه‏ اي در 8 استان كشور شامل تهران، اصفهان، كرمانشاه، لرستان، خوزستان، همدان، مازندران و گيلان انجام شد، تعداد 2600 نفر از زنان و مرداني كه به نحوي از مواد اعتيادزا استفاده مي‏ كردند و جهت دريافت خدمات درماني به مراكز درماني اعتياد همچون كمپ‌ها و كلنيك‌ها مراجعه كرده بودند، انتخاب و سپس مورد مصاحبه و آزمون قرار گرفتند.

وي افزود: از طريق ابزار(AssisT) نسبت به اجراي آزمون غربالگري مصرف مواد در معتادان مراجعه‏كننده به كمپ‏ها و كلينيك‏هاي درمان اعتياد در استان‌هاي ياد شده، در خصوص انواع مواد مصرفي، فراواني و ميزان استفاده از مواد، اجبار به مصرف مواد، مشكلات احتمالي اجتماعي، مالي و سلامت روان، تخطي افراد مصرف‏كننده از مقررات اجتماعي، مشكلات و نگراني اطرافيان افراد معتاد، شكست در توقف مصرف مواد و مساله تزريق مطالعه لازم صورت گرفت.

مديركل دفتر تحقيقات و آموزش ستاد عنوان داشت: نتايج اين پژوهش كاربردي بيانگر آن بود كه ميانگين سني افراد مراجعه‌كننده به كمپ‌ها و كلنيك‌ها براي درمان 36 سال و دامنه سني آنها، زير 15 الي 77 سال بود و همچنين 93 درصد از افراد گروه نمونه مراجعه‏ كننده به كمپ‏ ها و كلينيك‏ ها مرد و فقط 7 درصد به زنان معتاد اختصاص داشت.

صرامي ادامه داد: ميزان فراواني مراجعين به كمپ‌ها و كلنيك‌هاي درمان اعتياد به ترتيب به استان‏هاي تهران، اصفهان، خوزستان، همدان، لرستان، كرمانشاه، مازندران و گيلان تعلق داشته و 60 درصد مراجعين كمپ‏ ها و كلينيك‏ هاي درمان اعتياد متاهل، 34 درصد مجرد و 6 درصد مطلقه بوده اند كه همگي بيانگر ميزان آسيب‌پذيري نظام خانواده است.

وي گفت: 25 درصد از افراد گروه نمونه شاغل و 75 درصد غيرشاغل بودند كه ضرورت برنامه‌ريزي موثر براي تقويت امر اشتغال در سطح جامعه به‌عنوان يك مؤلفه تاثيرگذار در عدم گرايش به اعتياد را آشكار مي ‏سازد.

وي تاكيد كرد: بيشترين مواد مصرفي در معتادان مراجعه‌كننده به كمپ‏ ها و كلينيك‏هاي درمان اعتياد به ترتيب شامل مواد افيوني و مخدرها، آمفتامين‌ها، حشيش و مواد توهم زا، كراك (هروئين فشرده) و ساير مواد بوده است.

اين مقام مسوول در ستاد يادآور شد: علت مصرف بالاي مخدرها و مواد افيوني در كشور مربوط به تاريخچه و قدمت طولاني مصرف مواد افيوني در ايران، دسترس‌پذيري و قيمت مناسب‏تر نسبت به ساير مواد است.

صرامي اظهار داشت: براساس نتايج اين مطالعه بيش از 10 درصد از معتادان گروه نمونه از روش تزريق مواد استفاده كرده‌اند ضمن آنكه 89 درصد داراي وابستگي و سوء مصرف افيون‏ها، 36 درصد از معتادان داراي وابستگي و سوء مصرف مواد توهم‏ زا و حشيش، 31 درصد داراي وابستگي و سوء مصرف به محرك‌هاي آمفتاميني و 21 درصد وابستگي و سوء مصرف به آرام بخش‏ها داشته‏اند و البته بايد يادآور شد تعداد زيادي از معتادان همزمان مصرف چند ماده داشته‏اند كه به همين دليل درصدها قابليت تجميع را ندارند.

وي افزود: در كليه موارد، معتادان مرد مراجعه‏كننده به كمپ‏ها و كلينيك‏ها نسبت به زنان، ميزان بيشتري از مواد مختلف را مصرف كرده‏اند، اگرچه بايد توجه كرد كه الگوي مصرف مواد در زنان مراجعه‏كننده به ترتيب شامل افيون‏ها و مخدرها، كراك (هروئين فشرده) مواد محرك و آمفتامين ها، مواد توهم‏زا و حشيش، آرام‌بخش‌ها و ساير مواد بوده است، ضمن آنكه 15 درصد از زنان مراجعه‌كننده داراي سابقه تزريق مواد نيز بوده‌اند.

دبير اتاق فكر ستاد گفت: در پژوهش حاضر تفاوت معناداري بين درمان‏ هاي صورت گرفته در كمپ ‏ها و كلينيك‏ ها مشاهده نشده كه البته بررسي‏ هاي جداگانه در خصوص جنبه‏ هاي جسماني و بيروني معتادان مراجعه‏ كننده به كمپ‏ها نظير خواب روزانه، تغذيه، ورزش، انجام تعهدات و مسئوليت‌پذيري بيانگر عملكرد بهتر بوده است ولي در ابعاد هيجاني و روان‏شناختي نظير وضعيت خُلقي، افزايش جرأت‌ورزي، تنظيم هيجاني، كنترل وسوسه مصرف مجدد و اعتماد به نفس، عملكرد كلينيك‏ ها در مشاوره‏ هاي حرفه ‏اي و روانشناختي مطلوب‏تر ارزيابي شده است كه بر اين اساس ضرورت دارد سيستم درماني كشور نسبت به حلقه‏ هاي مفقوده كه زمينه‌ساز عود مجدد معتادان را فراهم خواهد ساخت با حساسيت بيشتر مداخله و اقدام كند.

صرامي در پايان گفت: براي دستيابي به جامعه سالم اميد مي‌رود مسئولان ذي‌ربط با برنامه‌ريزي هوشمندانه و موثر نسبت به رفع شكاف‌هاي موجود درماني در كلينيك‏ها و كمپ‏ ها گام‌هاي اساسي بردارند.


منبع : خبرگزاری مهر

 

پزشکان برای ترک اعتیاد باید تا چه حد پیش بروند؟ در چین، بعضی از پزشکان بیشتر از چیزی که تصور می‌کنیم، در این امر جلو می‌روند، آنها مراکز لذت مغز را از بین می‌برند تا معتادان هروئین و الکل را درمان کنند. اما تخریب این مراکز باعث می‌شود که اشتیاق و احساسات طبیعی افراد شامل احساس طبیعی لذت آنها هم از بین برود.

 در سال ۲۰۰۴، وزارت سلامت چین، این عمل را به سبب اینکه مدارک و اسنادی مبنی بر تأثیر مثبت طولانی‌مدت آن وجود نداشت و نیز به دلیل حمله رسانه‌های غربی به جنبه‌های اخلاقی این عمل، ممنوع کرد. رسانه‌های غربی اظهار می‌کردند که بیمارانی که در چین تحت این عمل قرار می‌گیرند، از خطرات این عمل آگاه نمی‌شوند.

 با این حال به پزشکان اجازه داده شد که به منظور تحقیقات همچنان این عمل را انجام بدهند، حتی به تازگی یک مجله پزشکی غربی نتایج تحقیقی را که با استفاده از عمل ترک اعتیاد انجام شده بود، منتشر کرد. در سال ۲۰۰۷، وال استریت ژورنال مقاله‌ای چاپ کرد که در آن نوشته شده بود پزشکان چینی هزار مورد عمل مغز برای درمان بیماری‌هایی مانند افسردگی، شیزوفرنی و تشنج انجام داده‌اند. جراحی ترک اعتیاد هم در این میان، در موارد متعددی انجام شده بود.

 اجازه انتشار نتایج تحقیقاتی از این دست در مجله‌های پزشکی، بحث‌برانگیز بوده است، چرا که بسیار فکر می‌کنند این کار باعث می‌شود، صورت ضمنی این عمل سایه‌ای از قانونی بودن پیدا کند و انجام این عمل تشویق شود.

 در عمل جراحی ترک اعتیاد، هسته accumbens مغز برداشته می‌شود. مؤلف تازه‌ترین مقاله‌ای که در مورد جراحی ترک اعتیاد منتشر شده بود، ژیئودونگ ژائو از بیمارستان تانگدو بود، او این شیوه جراحی را روشی عملی برای کاهش وابستگی به مواد افیونی قلمداد کرده بود. بر اساس این مقاله، نیمی از ۶۰ بیمار او، عوارض جانبی شامل مشکلات حافظه، یا کاهش انگیزش را داشتند. در عرض پنج سال، ۵۳ درصد بیمارانی که جراحی شده بودند، دوباره اعتیاد خود را از سر گرفتند، اما ۴۷ درصد پاک ماندند.

 تصور می‌شود که تنها در ۳۰ تا ۴۰ درصد موارد، شیوه جراحی، اثر درمانی قابل توجه داشته باشد. شیوه جراحی نسبت به شیوه‌های معمول ترک اعتیاد مقداری مؤثرتر است، اما این افزایش اندک در نتایج مثبت، آنقدر نیست که خطر یک عمل جراحی مغزی را توجیه کند. حتی در موفقیت‌آمیزترین جراحی‌های مغز هم، احتمال عفونت، معلولیت و مرگ وجود دارد.

 محققان چینی می‌گویند که در ۲۱ درصد موارد، بیماران آنها دچار نقصان حافظه و در ۱۸ درصد موارد دچار ضعف انگیزش حتی در عملکرد جنسی شده بودند. البته محققان خاطرنشان کرده بودند که همه بیماران آنها، عوارض جانبی را قابل تحمل می‌دانند.

 عمل جراحی ترک اعتیاد، برای اجتناب از تخریب مناطق حسی، حرکتی یا هشیاری مغز، در شرایطی انجام می‌شود که بیماران هشیار هستند. در این عمل جراحان با گرما هسته accumbens را در هر دو سوی مغز تخریب می‌کنند، این منطقه مملو از نورون‌هایی است که از خود دوپامین و شیه‌مخدرهای درونزاد ترشح می‌کنند و در نتیجه باعث ایجاد لذت و انگیزش می‌شوند. این منطقه می‌تواند هم توسط مخدرها و هم توسط چیزهایی عادی مثل خوردن، عشق یا «صکس» تحریک شود.

 البته در آمریکا و انگلیس هم در مواردی این عمل انجام می‌شود، اما در این دو کشور این اعمال جراحی تنها در موارد بسیار شدید افسردگی یا اختلال وسواسی-جبری و بعد از تشریح کامل نوع عمل و عوارض جانبی آن برای بیمار و با اجازه تشکیلات نظارتی انجام می‌شود.

 جراحان مغز در آلمان به شیوه دیگری روی هسته accumbens کار می‌کنند، آنها الکترودهایی روی این هسته قرار می‌دهند، تا بیماران به شدت افسرده‌ای را کسانی که فاقد حس لذت یا انگیزش هستند، درمان کنند. این شیوه آنها ۶۰ درصد موفقیت داشته است و نسبت به درمان دارویی با فلکوستین (پروزاک) نتایج بسیار بهتری داشته است.

 مسلم است که تحریک عمقی مغز با قرار دادن الکترود روی مرکز لذت، بسیار متفاوت از برداشتن مرکز لذت است. در تحریک عمقی مغز، هر زمان که پزشکان متوجه آثار منفی شدند، می‌توانند تحریک را قطع کنند، اما جراحی غیر قابل برگشت است.

 شی مین فانگ، یک زیست‌شیمی‌دان چینی و روزنامه‌نگار است که اخیرا جایزه‌ای را از مجله نیچر به خاطر نوشتن مقاله‌ای در مورد تقلب‌های گسترده در مقالات علمی دانشمندان چینی، دریافت کرده است. او عقیده دارد که پژوهش‌های بالینی در چین بسیار دستکاری می‌شوند. به باور او بسیاری از بیماران اگر از خطرات این جراحی آگاه بودند، تن به آن نمی‌دادند. به علاوه او متوجه شده است که دو تن از نویسندگان همکار در مقالات به چاپ رسیده، در اینترنت آگهی‌های منتشر کرده بودند که در آنها تبلیغ شده بود حاضرند عمل جراحی ترک اعتیاد را در ازای ۵۶۰۰ دلار انجام بدهند. این مبلغ بیشتر از درآمد سالانه متوسط مردم چین است که چیزی حدود پنج هزار دلار است.

 شکی نیست که ترک اعتیاد دشوار است و برخی از معتادها دهه‌ها با تجربه شیوه‌های مختلف، ترک می‌کنند و مجددا معتاد می‌شوند. اما باید این مطلب را در نظر گرفت که در درمان همه بیماری‌ها باید تعادلی بین سود و نتایح مثبت درمانی و عوارض جانبی باشد، انجام جراحی‌های مغزی در موارد سرطان، افسردگی شدیدی که بتواند منجر به خودکشی شود، پسندیده است، اما بر اساس مقالاتی که در مورد جراحی ترک اعتیاد به چاپ رسیده بود، در مواردی این جراحی روی معتادان کم سن و سال، مثلا بر روی یک بیمار ۱۹ ساله که تنها ۳ سال بود که معتاد بود، انجام شده بود.

منبع:یک پزشک

 
طبق تحقیقات سازمان جهانی بهداشت در هر ‌٨ ثانیه یک نفر در دنیا به علت استعمال دخانیات جان خود را از دست می‌دهد.  نتایج تحقیقات حاکی از آن است چنانچه افراد در سنین نوجوانی شروع به کشیدن سیگار کنند (بیش از ‌٧٠ درصد موارد سیگاری شدن در این مرحله اتفاق می‌افتد) و مدت ‌٢٠ سال یا بیشتر به این عمل ادامه بدهند بین ‌٢٠ تا ‌٢۵ سال زودتر از افرادی که به هیچ‌وجه در زندگی سیگار نکشیده‌اند، خواهند مرد.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز،  تنها سرطان ریه یا بیماریهای قلبی پیامدهای استعمال دخانیات نیست بلکه مجموعه‌ای از مسایل و مشکلات بهداشتی در ارتباط با مصرف مواد دخانی وجود دارد که می‌تواند به لحاظ شرایط جسمانی و مقاومت ایمنی در افراد سیگاری بروز می‌کند، که برخی از آنها عبارتند از:

‌١- از دست دادن موها

با تضعیف سیستم ایمنی افراد سیگاری در اثر مصرف مواد دخانی، بدن این افراد مستعد ابتلا به انواع بیماریها از جمله «لوپوس اریتماتوز» می‌شود که این بیماری می‌تواند عامل از دست دادن موها، ایجاد زخم‌ در دهان، جوش‌های پوست روی صورت، سر و دست‌ها شود.

‌٢ – آب مروارید (کاتاراکت(

افراد سیگاری ‌۴٠ درصد بیش از افراد دیگر در معرض ابتلا به آب مروارید، کدر شدن عدسی چشم و ممانعت از عبور نور و در نهایت نابینایی هستند.

‌٣ – چین و چروک

استعمال دخانیات باعث از بین بردن پروتئین‌های انعطاف دهنده پوست می‌شود؛ همچنین باعث تحلیل بردن ویتامین A و محدود کردن جریان خون در عروق پوست می‌گردد.
پوست افراد سیگاری خشک و دارای خطوط و چین خوردگی‌های ریزی در اطراف لبها و چشمهاست.

‌۴ – ضایعات شنوایی

افراد سیگاری ‌٣ برابر بیش از افراد غیر سیگاری به عفونت گوش میانی دچار می‌شوند.

‌۵ – سرطان پوست

افراد سیگاری ‌٢ برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری در معرض خطر ابتلا به نوعی سرطان پوست (پوسته پوسته شدن، برجستگی روی پوست) قرار دارند

‌۶ – فساد دندانها

افراد سیگاری ‌۵/١ مرتبه بیشتر از افراد غیر سیگاری در معرض خطر از دست دادن زودرس دندانها هستند.

‌٧ – پوکی استخوان

منواکسید کربن یکی از اصلی‌ترین گازهای سمی در خروجی اگزوز اتومبیل و دود سیگار است، میل ترکیبی این گاز با خون بسیار بالاتر از اکسیژن است. این گاز باعث کاهش قدرت عمل اکسیژن در خون افراد سیگاری حرفه‌ای تا ‌١۵ درصد می‌شود.

استخوان‌های افراد سیگاری تراکم خود را از دست داده و به راحتی شکسته می‌شود همینطور زمان التیام یافتن و جوش خوردن آنها پس از شکستگی تا ‌٨٠ درصد افزایش پیدا می‌کند.

٨ – بیماریهای قلبی

بیماریهای قلبی ـ عروقی ناشی از استعمال دخانیات بیش از ‌۶٠٠ هزار نفر را در سال در کشورهای توسعه یافته از بین می‌رود استعمال دخانیات باعث افزایش ضربان قلب، بالا رفتن فشار خون، افزایش خطر ابتلا به فشار خون بالا و گرفتگی عروق و نهایتا ایجاد حمله قلبی و سکته می‌شود.

‌٩ – زخم معده

استعمال دخانیات مقاومت معده را در برابر باکتریها پایین می‌آورد؛ همچنین باعث تضعیف معده در خنثی سازی اسید معده و مقاومت در برابر آن بعد از غذا خوردن و بر جای ماندن باقیمانده اسید در معده و در نتیجه تخریب دیواره آن می‌شود.
زخم معده افراد سیگاری به سختی درمان می‌شود و احتمالی بهبودی آن تا زمانی که فرد سیگاری است اکثرا اندک می باشد.

‌١٠- تغییر رنگ انگشتان

قطران موجود در دود سیگار در اثر استعمال مستمر دخانیات روی انگشتان و ناخنها جمع شده و باعث تغییر رنگ آنها به قهوه‌ای مایل به زرد می‌شود.

‌١١ – سرطان رحم و سقط جنین

استعمال دخانیات در دوران بارداری می‌تواند باعث افزایش خطر زایمان نوزاد با وزن کم و بروز مسایل بهداشتی در آینده شود. سقط جنین در مادران سیگاری ‌٢ تا ‌٣ برابر بیشتر است

‌١٢ – تغییر شکل دادن سلولهای جنسی در مردان

استعمال دخانیات باعث کاهش تعداد اسپرم و کاهش جریان خون در آلت تناسلی مردان و ناتوانی جنسی در این افراد می‌شود. ناباروری جنسی در مردان سیگاری نیز متداول‌تر از افراد غیر سیگاری است.

‌١٣ – سرطان

بیش از ‌۴٠ عنصر سرطانزا در دود سیگار وجود دارد احتمال سرطان ریه ‌٢٢ مرتبه بیشتر از افراد غیر سیگاری است.

طبق تحقیقات بی شماری که انجام شده است در صورت ادامه استعمال دخانیات توسط افراد سیگاری، احتمال مبتلا شدن آنها به انواع سرطان‌های دیگر از قبیل زبان، دهان، غدد، بزاق و حلق (‌۶ تا ‌٢٧ برابر)، سرطان بینی (‌٢ مرتبه بیشتر)، گلو (‌١٢ مرتبه)، مری (‌٨ تا ‌١٠ برابر)، حنجره (‌١٠ تا ‌١٨ برابر)، معده ٢ تا ‌٣ برابر)، کلیه (‌۵ برابر)، آلت تناسلی مرد (‌٢ تا ‌٣ برابر)، لوزالمعده٢ تا ‌۵ برابر) مقعد (‌۵ تا ‌۶ برابر) وجود دارد

سیگار و مضرات آن و روش های ترک آن

شما را به جان مادرتان، به این ۲۲ دلیل سیگار نکشید!

.

.

بقیه درادامه مطلب

ادامه مطلب |  

Make your flash banner free online